21 грудня
Завантажити ще

А давайте кожен день звіти в податкову носити! Бізнес відреагував на пропозицію Кабміну змінити податковий період

А давайте кожен день звіти в податкову носити! Бізнес відреагував на пропозицію Кабміну змінити податковий період
Фото: УНІАН

В Україні пропонують змінити періодичність подання роботодавцями звітів про нарахування єдиного соціального внеску (ЄСВ) і податку на доходи фізосіб (ПДФО) за своїх найманих працівників. Зокрема, як стало відомо 29 вересня з онлайн-трансляції урядового засідання, квартальну звітність, яку ввели тільки з цього року, пропонують замінити на щомісячну.

Сказати, що представники бізнесу обурені - це нічого не сказати. Про те, що пішло не так, - в сьогоднішньому матеріалі «КП в Україні».

І знову «покращення»

Отже, нововведення, яке працює всього 9 місяців і яке повинно було трохи знизити бюрократичний тягар на бізнес, довелося чиновникам не до смаку. Змінами до статей Податкового кодексу планується поміняти терміни подання до податкових органів звітності про нараховані ЄСВ і ПДФО за найманих працівників. Зокрема, якщо сьогодні роботодавці подають такий звіт протягом 40 днів після закінчення кварталу, то в разі внесення змін їм доведеться робити це щомісяця. Причому це не просто повернення до того, що було в 2020-му - все буде ще проблематичніше.

- Якщо до 2021 року ЄСВ подавався помісячно, а ПДФО - поквартально, то з 1 січня 2021 року цю звітність об'єднали і зробили щоквартальною, - пояснює аналітик Даниїл Монін. - Я і сам написав заяву щодо переходу на оплату податків на єдиний рахунок. Днями телефонують з податкової: ви неправильно заповнили оплату на єдиний рахунок, даємо вам один день на виправлення. Я їм відповідаю, що пів дня вивчав їх наказ №666 і 13 непідйомних полів в примітці платежу, і після цього неправильно заповнив ?! Не кажучи про те, що для людей, які придумали 13 полів в призначенні платежу на єдиний рахунок, в пеклі вже приготовлена ​​каструля з сірчаною кислотою. Тим часом співрозмовник з податкової запропонував мені перейти назад на тій підставі, що, за його словами, єдиним рахунком «ніхто не займається». І ось тепер, коли прийшли новини про чергове «покращення від Мінфіну», все склалося. У підсумку пропонують не просто зробити, як було, а ще складніше - тепер уже і звітність з ПДФО зробили щомісячною.

«Скоро бухгалтери з розуму сходити почнуть»

Загалом, радів бізнес недовго: в разі прийняття законопроекту зміни вступлять в силу з 1 січня 2022 року і в черговий раз ускладнять життя ФОПів. (ФОП - фізосіб-підприємців). Вони торкнуться ФОП-роботодавців з найманими працівниками; ФОП, які орендують офіс у фізособи і платять податки за орендодавця; ФОП, які виплачують гроші іншим ФОП, які повинні показувати доходи ФОП-контрагентів.

Учасники фінансових форумів не приховують свого обурення і намагаються заховати його за сарказмом:

  • «Від усіх підприємців« великий респект ». Більше пекла! »
  • «Скоро бухгалтери з розуму сходити почнуть. Кожен місяць-два якісь нововведення ».
  • «Дурість повна, це тільки додасть роботи бухгалтерам. Мало того що в Україні бухгалтерія і без того «періоду продрозкладки», так ще гірше зробити хочуть ».
  • «А чого так скромно? Треба на щотижневі звіти переходити. Причому всім. Юрособи не збідніють від найму додаткових бухгалтерів. А ФОПам взагалі робити нічого - так нехай хоч звіти здають ».
  • «Дійсно, це те, що треба економіці України! Тисячі бухгалтерів байдикують - звіти раз в квартал здають! Від всіх роботодавців вам низький уклін і пропозиція: давайте кожен день здавати звіти, а то раз на місяць - це не круто ».
  • «А зате тепер бюрократів-дармоїдів можна найняти в три рази більше, мотивуючи тим, що« обсяг робіт »виросте в три рази. І бюджет можна роздувати цілком обгрунтовано ».
  • «У всіх рахунках головне - це щороку все нишком поміняти за тиждень до оплат».

У ПФУ живуть «від зарплати до зарплати»

Кому і що настільки не сподобалося в сьогоднішній ситуації, що в результаті знову вирішили міняти Податковий кодекс? Як стало відомо з відкритих джерел, найбільше поквартальною звітністю залишилися незадоволені в Пенсійному фонді, пояснивши, що такий перехід не дає можливості забезпечити своєчасність призначення і виплати пенсій та інших соцвиплат.

У ПФУ кажуть, що після того як з 1 січня 2021 року в Україні об'єднали звітність з ПДФО та ЄСВ і встановили квартальну періодичність її подання, виникла маса проблем.

Зокрема, дані про зарплати працівників, сплату ЄСВ і страховий стаж потрапляють до Єдиного держреєстру з відстрочкою до трьох місяців, що, в свою чергу, негативно впливає на розрахунок пенсій, лікарняних, допомоги з безробіття і т.д.

Також нововведення призвело до того, що показники середньої зарплати в Україні розраховуються не щомісяця, а раз на три місяці, що позначається на розрахунку пенсії і унеможливлює щомісячний аналіз основних показників.

Крім того, роботодавці затягують сплату ЄСВ до трьох місяців - тобто до дати звітності. У підсумку, кажуть чиновники, не вистачає грошей навіть для того, щоб своєчасно виплатити пенсії. І цей аргумент робить наш Пенсійний фонд схожим на середньостатистичного українця, що ледь дотягує від зарплати до зарплати. Варто тільки на місяць-другий затриматися з виплатою ЄСВ - і все, грошей немає!

У Пенсійному фонді кажуть, що нові правила вносять плутанину в дані, як мінімум. Фото: УНІАН

У Пенсійному фонді кажуть, що нові правила вносять плутанину в дані, як мінімум. Фото: УНІАН

«А потім дивуються, чому у нас все дорого»

Думки економістів з приводу доцільності змін розділилися. Так, аналітик компанії «Центр біржових технологій» Максим Орищак вважає, що щомісячна здача звітності цілком доцільна, і завантаженість бухгалтерів не може бути аргументом проти. У людей є робота, в них потребують як у фахівцях - і це добре, вважає експерт.

- Незручності для бізнесу мінімальні, адже кардинальних змін все ж не відбулося, - продовжує Орищак. - Почастішання звітності, можливо, зажадає додаткових співробітників, але, з іншого боку, це позитивні зміни для ринку праці, української економіки, податкових відрахувань. Навіть якщо підприємствам доведеться вдаватися до допомоги аутсорсингу, це тимчасова складність, і вже зараз можна ці витрати закласти в бюджети на наступний рік.

На думку експерта, зрозуміти уряд нескладно, адже йому доводиться скрупульозно підраховувати наявні гроші. У той час як роботодавці затягують сплату ЄСВ до дати звітності (що зручно для підприємств, так як у них є можливість пускати ці кошти в оборот), ситуація негативно впливає на наповнюваність держскарбниці. Так що не дивно, що держава прагне створити собі запас з грошей і можливість розпоряджатися виплатами не "впритул».

У той же час економіст Владислав Банков до пояснень чиновників поставився скептично, відзначивши, що потуги влади «щось придумати» нагадують старий анекдот, коли напівдохлих курей намагалися врятувати плакатами на стінах, намальованими колами та іншими настільки ж безглуздими діями. А коли всі кури таки здохли, засмутилися: мовляв, стільки цікавих ідей залишилися нереалізованими!

Що стосується строків подання податкових звітів, то Банков впевнений: оптимально - це раз на рік.