Скільки б експерти ні говорили про те, що інфляція - це необхідне явище для економічного зростання, ставитися до зростання цін з позитивом важко. Особливо враховуючи, що в той час, як зарплати збільшуються тільки в статистичних зведеннях, цінники цілком реально зростають в кожному магазині як на дріжджах. За даними Держстату, з початку року інфляція в Україні склала 6,2%, при цьому продукти подорожчали майже на 8%. Причому, наприклад, вартість овочів борщового набору не просто піднялася - вона злетіла! Та й інші продукти намагаються не відставати (докладніше див. Інфографіку).
У такій ситуації середньостатистичного українця непокоять не стільки причини зростання, скільки відповідь на питання: а робити-то що? Багато і так жили від зарплати до зарплати, але зараз доводиться зовсім туго.
Для того щоб не скотитися з «фінансового яру» в «фінансову прірву», доведеться вжити певних заходів, які зможуть захистити сімейний бюджет від фінансових потрясінь. Тут треба відразу сказати, що деякі поради можуть здатися простими і навіть банальними, але так вже влаштоване наше життя: часом воно дає дуже прості відповіді на вкрай складні питання.
Отже, що ж робити?
Для початку усвідомити, що ваша основна мета на даному етапі - втриматися на рівні, коли витрати не перевищують доходи. Зробити це можна двома способами - або збільшити доходи, або знизити витрати.
Якщо говорити про збільшення доходів, то, на жаль, порада шукати більш високооплачувану роботу в нашій країні практично не працює. І звернення до роботодавця за підвищенням зарплати також спрацьовує далеко не завжди, хоча, звичайно, спробувати варто. Так що доведеться шукати джерела додаткового заробітку.
Зробити це теж непросто, але сьогодні, коли віддаленка і фріланс міцно увійшли в наше життя в самих різних сферах, завдання не здається таким вже нереальним.
Про кілька простих способів заробити гроші за один день ми писали тут.
Якщо збільшити доходи не виходить, другий очевидний спосіб для збереження балансу в сімейному бюджеті - зменшити витрати, тобто економити. Але при цьому економити - це не відмовляти собі у всьому, а грамотно планувати витрати, використовуючи прості правила: вести облік витрат, планувати покупки, не купувати зайвого, відмовитися від імпульсивних покупок, використовувати кешбек-сервіси, по змозі відмовитися від шкідливих звичок.
Економія призведе до того, що деякі статті витрат доведеться знизити, замінивши їх більш дешевими аналогами, а від інших - взагалі відмовитися. Якщо економити - це «не ваше», доведеться повернутися до кроку номер один і все ж зайнятися збільшенням доходів. Третього шляху просто немає.
При зростанні цін на продукти розумним рішенням здається створити продуктові запаси. Особливо враховуючи, що багато груп продуктів ростуть не по днях, а по годинах. Наприклад, якщо картопля є практично щоденним блюдом на вашому столі, є сенс згадати досвід наших мам і бабусь і запастися картоплею на зиму. Цікаво, що на сьогодні картопля є єдиним представником овочів, ціна на який з початку року не виросла, а знизилася. Але це не буде тривати вічно. Як прогнозувала директор Української асоціації виробників картоплі Оксана Руженкова в інтерв'ю «КП в Україні», «приємні ціни» на рівні 7-9 грн за кілограм будуть радувати нас до жовтня-листопада. Після чого цінники, швидше за все, почнуть рости, оскільки до собівартості додасться ціна за зберігання, а тарифи на ту ж електроенергію в Україні шалені.
Про запас можна купити крупи, макаронні вироби, консерви. Але, як ми вже писали раніше, до цього питання потрібно підходити грамотно, оскільки є товари, які запасати про запас не варто. Для того щоб через кілька місяців ваш «НЗ" не відправився в смітник, використовуйте кілька простих правил:
Якщо ви довгий час відкладаєте на покупку необхідних речей, але поки не встигли відкласти потрібну суму, в деяких випадках можна взяти кредит, щоб купити ці речі до того, як ціни на них виростуть. Правда, перед цим доведеться зробити розрахунок, якою виявиться переплата за кредитом, і прикинути, чи зможете ви її собі дозволити.
Ця порада не означає, що потрібно кидатися в магазин і скуповувати все підряд, поки гроші не знецінилися. Знаємо, так робить багато хто, але це далеко не сама розумна стратегія.
Тим більше не варто брати кредит на покупку нового гаджета або на гучне святкування. Детальніше про цілі, на які не варто брати кредит, ми писали тут.
А на що ж можна взяти кредит, щоб прискорити покупку? Причому «прискорити» тут ключове слово - мова йде про ваші колишні плани, а не про те, що ви вирішили купити сьогодні вранці.
Економісти кажуть, що часто виявляється виправданим кредит на будівництво або ремонт, оскільки будматеріали дорожчають стрімкіше, ніж відсотки за кредитом.
Крім того, можна прискорити, наприклад, покупку нового комп'ютера, якщо він необхідний вам для роботи, тобто фактично є «засобом виробництва».
Говорячи про заощадження, економісти вже втомилися повторювати: гроші в панчохах потрібно зберігати в різних валютах, щоб диверсифікувати ризики. У період нестабільності і зростання цін рада «розкладати яйця по різних кошиках» набуває особливої актуальності.
У той же час потрібно розуміти, що минули ті часи, коли в будь-якій незрозумілій ситуації треба було купувати долари і гарантовано залишатися у виграші. Сьогодні і американська, і європейська валюта девальвує абсолютно непередбачувано, так що краще, що можна зробити, це в загальному випадку розділити гроші на три частини: частину зберігати в гривнях, частину - в доларах, частину - в євро.
Крім того, є і додаткова порада, яка відмінно працює: зберігати гроші в тій валюті, в якій ви збираєтеся їх витрачати. Наприклад, якщо ви збираєте на пральну машину або посудомийку, то відкладайте гривні, якщо на квартиру - стане в нагоді заначка в доларах (не секрет, що ціни на ринку нерухомості прив'язані до доларового еквіваленту), а якщо, наприклад, на поїздку в Європу - в євро.
А ось від покупки біткоїнів, якщо ви мало що розумієте в цій інвестиції, краще відмовитися. Справа в тому, що біткоїни - дуже ризикова інвестиція, а в період кризи від ризикових операцій треба утримуватися. До того ж економісти одностайні: ні в якому разі не можна купувати криптовалюту на останні гроші в надії, що ви зможете їх зберегти і примножити.