Array ( [0] => 2829 [1] => 2836 [2] => 2850 [3] => 2860 [4] => 2871 [5] => 2883 [6] => 2890 [7] => 2898 [8] => 2921 ) 1
0
Завантажити ще

Чи спровокує Китай нову світову економічну кризу

Чи спровокує Китай нову світову економічну кризу
Фото: REUTERS/Карлос Гарсія Ролінз

Банкрутство китайського забудовника Evergrande, який накопичив більше 300 млрд доларів боргу, може викликати ефект доміно на світових фінансових ринках, вважають експерти.

Пам'ятаєте, як у 2008 році в США почалася іпотечна криза, яка переросла в глобальну світову фінансову кризу? Якщо вже забули, що саме тоді долар подорожчав з 5 до 8 грн, а в українців, які купили нерухомість, скориставшись популярною в ті роки валютної іпотекою, почалися проблеми з обслуговуванням боргів. Зараз щось схоже на ситуацію в США тринадцятирічної давності відбувається в Китаї. Там другий за величиною забудовник накопичив боргів на понад 300 мільярдів доларів і може зо дня на день оголосити про банкрутство. І навіть якщо китайський уряд врятує будівельну компанію від дефолту, проблеми з величезними заборгованостями інших китайських компаній можуть, як ефект доміно, запустити хвилю банкрутств, що спровокує спад на світовому фінансовому ринку. «КП" в Україні» розбиралася, чим це загрожує простому українцеві і чи варто бігти в обмінник, аби запастися поки що відносно недорогою валютою.

Що відбувається в Китаї

Для тих, хто бував у Китаї, їх ринок нерухомості виглядає досить незвично. У містах можна побачити цілі квартали новобудов, які вже побудовані, але ще не заселені. Багато забудовників будували житло про запас, але не виставляли його на ринок, щоб не знизити ціни великою кількістю нових пропозицій. Зрештою вартість зростала, житло - побудоване раніше - поступово продавалося, але будували все одно більше, аніж купували.

Про можливі проблеми в китайській будівельній галузі говорили давно - забудовники нарощували борги, і якоїсь миті хтось з них не справлявся з кредитним навантаженням. На цьому тижні стало відомо, що другий за величиною забудовник КНР фактично не може далі нормально працювати.

- Борги китайського девелопера у вигляді банківських кредитів і розміщених облігацій досягли величезної величини в 305 млрд доларів. Такий борговий навіс не може бути стійким, тож посипався за принципом доміно. Перші технічні складності у своєчасному обслуговуванні боргів призвели до припинення залучення нового фінансування. А складності в новому фінансуванні погіршили можливість обслуговувати вже наявні борги, - пояснює «КП" в Україні» старший аналітик «Альпарі» Вадим Іосуб.

Якщо компанія оголосить дефолт, то може впасти увесь будівельний ринок Китаю. Тому звучать прогнози, що компанію буде рятувати уряд.

- Evergrande - це забудовник з найбільшими боргами в світі, але вся ця проблемна ситуація виникла не раптово. Про ризики банкрутства компанії було відомо вже давно: китайські банки відмовляли у видачі кредитів під незавершені об'єкти забудовника, а рейтингові агентства знизили рейтинги через брак ліквідності, тож у регуляторів було досить часу продумати подальші дії. Насправді в подібній ситуації вихід простий - втручання уряду, оскільки розміри Evergrande не дозволяють допустити банкрутства. Це саме той випадок, коли компанія "занадто велика, аби впасти", - ділиться з «КП" в Україні» своїм прогнозом засновник компанії Performance Managment Сергій Сароян.

У Китаї спостерігаються проблеми з ринком нерухомості. Фото: Free-Photos з сайту pixabay

У Китаї спостерігаються проблеми з ринком нерухомості. Фото: Free-Photos з сайту pixabay

Ефект доміно

Навіть якщо компанію і врятують, ситуація на ринку будівництва Китаю залишається досить напруженою. І зниження темпів зведення житла може потягнути вниз кілька суміжних секторів світової економіки. Адже та ж сталь, яку використовують будівельники, Китай купує в тому числі і в Україні.

- Сама по собі історія з Evergrande буде ударом по будівельній галузі Китаю і потягне вниз китайські фондові індекси. Але навряд чи вона призведе до фінансової кризи в світовому масштабі. Китайський уряд може наполягти на реструктуризації кредитів, виданих китайськими банками. Постраждають в результаті тільки акціонери девелопера, а вплив на глобальний фінансовий ринок буде обмеженим, - упевнений Вадим Іосуб.

При цьому ціна сталі вже кілька місяців падає і без участі китайського фактору, але якщо ринок КНР почне лихоманити, то зниження цін на будматеріали прискориться.

- Світова ціна на сталь помірно коригується з травня поточного року після досягнення багаторічних максимумів.  Поступово знижуються світові ціни й на інші будівельні матеріали, в тому числі на деревину. Це неминуча корекція ринків після їх драматичного зльоту. Банкрутство Evergrande може злегка прискорити цей тренд, але не є його єдиною причиною, - говорить Вадим Іосуб.

Експерти поки не очікують, що саме банкрутство Evergrande може призвести до світової фінансової кризи.

- Ймовірно, відбудеться неприємна ланцюгова реакція для інших китайських забудовників через перекриття каналів рефінансування на довгий термін. Варто очікувати і можливий перехід проблем на суміжні галузі в китайській економіці. Проте якихось наслідків для світової економіки статися не повинно. Це точно не повторення 2008 року. Та й на азіатську фінансову кризу 1998 року поточна ситуація теж не тягне, - каже Сергій Сароян.

Хоча справедливості заради варто відзначити, що після виходу новин про проблеми з великим китайським забудовником світові фондові індекси впали на 3-4%. І звучать думки, що наслідки можливого банкрутства китайського девелопера боляче вдарять по всіх світових ринках.

- Провідні аналітики Заходу впевнені, що дефолт цього найбільшого китайського забудовника неминучий. І в зв'язку з цим примітно, що китайці для реструктуризації боргу свого гіганта запросили тих же фахівців, які в США займалися борговими проблемами американського інвестбанку Lehman Brothers - того самого, з краху якого і вибухнула у 2008 році світова фінансова криза, - каже директор Інституту розвитку економіки України Олександр Гончаров.

За словами Гончарова, тільки на новинах з Китаю минулого тижня ціни на залізну руду впали майже на 20%.

Що буде з гривнею

Паралельно зі зниженням світових цін на позиції українського експорту на цьому тижні має відбутися ще одна подія - засідання керівництва Федеральної резервної системи (ФРС) США, на якому можуть оголосити про те, що антикризові заходи час згортати. По суті, таким чином закінчиться період дешевих грошей, що може ще більше знизити ціни на сировину і змусити інвесторів йти з ринків, які розвиваються і до яких відноситься й Україна.

- Український валютний ринок стежить за погіршенням настроїв на світових фінансових і сировинних ринках, що загрожує Україні скороченням припливу експортної виручки за ключовими експортними позиціями - руда, метали, зерно. У свою чергу американський долар в світі отримує підтримку в очікуванні можливого посилення кредитно-грошової політики Центробанку США. Всі чекають призначене на 22 вересня засідання ФРС США. При цьому ситуація з будівельним гігантом Evergrande в Китаї може запустити хвилю дефолтів в КНР з подальшим зростанням волатильності (різких коливань. - Прим. ред.) світової економіки, фінансових і сировинних ринків. У такій ситуації гривня буде знаходитись під сильним тиском, - пояснює керівник відділу аналітики ГК Forex Club Андреі̆ Шевчишин.

При цьому змінювати свою політику через китайські новини в США, швидше за все, не будуть.

- Якихось дій від ФРС або ЄЦБ очікувати не варто. Адже Китай так і не встиг створити дійсно великий ринок внутрішнього споживання і продовжує залишатися експортером. У той час як аналогічна ситуація в США цілком могла б призвести до серйозних проблем для інших країн. Та й китайський ринок лихоманить з початку року під впливом дій китайських регуляторів, які посилювали тиск на найбільші галузі. Це не заважало американським паперам штурмувати нові максимуми, - впевнений Сергій Сароян.

У той же час набагато більший вплив на світовий фінансовий ринок надасть рішення ФРС США.

- Так чи інакше, ФРС почне згортати політику кількісного пом'якшення. Але початок цього згортання залежатиме в першу чергу від внутрішньоекономічної ситуації в США, від американської інфляції й ситуації на ринку праці. Ринок уже враховує ймовірність майбутнього посилення американської монетарної політики. Долар зміцнюється до інших світових валют, зокрема до євро з початку вересня. Період виключно сприятливих цін для українського експорту в будь-якому випадку буде закінчуватися. Курс гривні залежатиме від економічної політики, антикорупційних реформ та перспектив співпраці з міжнародними фінансовими організаціями, - впевнений Вадим Іосуб. 

Чи варто бігти за валютою?

Коли середньостатистичний українець чує словосполучення «світова фінансова криза», він найчастіше задається питанням - чи потрібно купувати валюту? Адже у нас кожна нова криза викликає хвилю девальвації. Експерти кажуть, що для того, аби не хвилюватися за  заощадження, потрібно диверсифікувати свої накопичення.

- Тим, у кого є заощадження, варто їх диверсифікувати, розподілити між кількома валютами. Як варіант - між гривнею, доларом та євро. І припиніть бігати по обмінниках, тоді збережете гроші і нерви, - радить читачам «КП" в Україні» Вадим Іосуб.