Завантажити ще

Для новорічного настрою: хітові фільми рекомендує режисер Любомир Левицький

Для новорічного настрою: хітові фільми рекомендує режисер Любомир Левицький
Фото: Прес-служба Любомира Левицького

Напередодні різдвяно-новорічних свят завжди хочеться чогось казкового, доброго, душевного. Тому разом із режисером, сценаристом та продюсером Любомиром Левицьким ми спробували відповісти на одвічне питання – що ж подивитися у святкові дні. Режисер рекомендує свою добірку фільмів, які занурять у свято та нагадають про те, що життя прекрасне.

«Щасливого Різдва»

Головні ролі у фільмі зіграли Емілія Кларк та Генрі Голдінг. Фото: постер фільму

Головні ролі у фільмі зіграли Емілія Кларк та Генрі Голдінг. Фото: постер фільму

- Сюжет розвивається навколо Кейт, в якої останнім часом життя складається так собі: тимчасова робота ельфом у різдвяному магазині перетворилася на постійну, кар'єра співачки не йде вгору, жити їй теж ніде. Можна повернутися до батьківського будинку, але там мати, біженка з Югославії, своєю гіперопікою зовсім не дає свободи. Залишається тільки напиватися в барах і зловживати фастфудом, що особливо погано впливає на здоров'я, адже Кейт нещодавно перенесла операцію на серці.

Здається, гірше бути вже не може, але ось Кейт натикається на чарівного хлопця Тома. Він допомагає дівчині поглянути на своє життя по-новому та налагодити стосунки з навколишнім світом.

Картина «Щасливого Різдва» – це насамперед історія про любов до себе та самоприйняття через допомогу іншим людям. І головний романтичний інтерес Кейт – це приз, який вона отримує, пройшовши свою сюжетну арку: він той, хто допоможе їй налагодити відносини зі своїм оточенням. Безконфліктний і, на перший погляд, ідеальний Том не просто контрастує з головною героїнею – розчарованою у своєму житті, інфантильною, егоїстичною дівчиною, яка не виявляє уваги не лише до рідних та оточуючих, а й до самої себе. Він задає Кейт ту модель поведінки, яка в результаті допомагає їй вибратися з безодні туги й саморуйнування.

Ось чому «Щасливого Різдва» – дуже різдвяний фільм: і завдяки сеттингу (середовище, у якому відбувається дія стрічки. – Авт.), і завдяки жанровим особливостям, і завдяки фінальній моралі – не те щоб нетривіальної та незвичайної, але потребує її повторення.

«Міцний горішок»

«Міцний горішок» - це добре кіно про кохання та дружбу. Фото: постер фільму

«Міцний горішок» - це добре кіно про кохання та дружбу. Фото: постер фільму

- «Міцний горішок» – це небанальний фільм про цінність сім’ї та дружби. У різдвяних фільмах часто дуже незграбно подається ідея хороших стосунків із близькими - це дратує і здається іноді страшенно награним. У «Міцному горішку» все органічно.

Для Джона Макклейна сім'я - це постійна мотивація рухатися далі (навіть після того, як тебе підстрелили вже багато разів), але це не подається через пишномовні монологи. Можливо, невеликий виняток – це зворушлива розмова Макклейна з сержантом Елом Пауелом (Реджинальд Вел Джонсон), в якому він просить його в разі чого передати дружині, що любить її.

Ялинки, гірлянди, різдвяні пісні – це, звичайно, добре, але все це дуже швидко набридає. Святкові посилання в «Міцному горішку» з'являються в несподіваних місцях. Так вийшло, що різдвяні фільми мають закінчуватися позитивно: добро перемагає зло, а погані хлопці вирушають до в'язниці (якщо їм пощастить). У «Міцному горішку» свій щасливий кінець отримують не лише Макклейн та його дружина, а й Ел, який додає на завершення фільму ще одну кульмінацію.

Ймовірно, у вас виникає очевидне питання: чим «Міцний горішок» принципово відрізняється від іншого нестандартного різдвяного кіно? Плюс історії Макклейна в тому, що попри весь треш, притаманний бойовику, - це добре кіно про кохання та дружбу. Його весело дивитися і з друзями, і з молодшими братами та сестрами.

«Клаус»

«Клаус» - мультфільм для перегляду усією родиною. Фото: постер фільму

«Клаус» - мультфільм для перегляду усією родиною. Фото: постер фільму

- Мультфільм «Клаус» є незвичайним мультфільмом, його елементом є класична анімація. Щоб її оцінити, необхідно звикнути до стилю зображення героїв і звернути увагу до деталей фону. Мультфільм пропонує свою версію легенди про те, як з'явився Санта Клаус, і показує, чому він взагалі узявся за трудомістку доставку подарунків. Історія дуже цікава ще з однієї причини: всупереч очікуванням, основна сюжетна лінія позбавлена фантастичних елементів. Тому літаюча оленяча упряжка – це, швидше, безглузда випадковість, аніж чарівний трюк.

Автор мультфільму – іспанський аніматор Серджо Паблос. Мало хто знає, що саме Серджо придумав ідею франшизи «Нікчемний я» (Despicable Me), яка принесла Universal Pictures гарний прибуток. До цього він працював над анімацією Walt Disney Pictures, відтворюючи історії про Тарзана та Геркулеса.

Як і має бути у кожному різдвяному творі, у «Клаусі» є своя мораль і заклик до добрих справ. Від цього посилання не стає нудно, багато в чому через те, що мультфільм показує приземлену версію появи Санти. Головні герої анімації прихиляють до себе, а жарти веселять. Також плюс в тому, що переглядати цей твір можна всією родиною.

«Один удома»

«Один удома» – безпрограшний варіант для перегляду у новорічні свята. Фото: постер фільму

«Один удома» – безпрограшний варіант для перегляду у новорічні свята. Фото: постер фільму

- «Один удома» – безпрограшний варіант для перегляду у новорічні свята. Ті, чиє дитинство припало на початок 90-х, добре пам'ятають цю історію. З роками стали все виразніше виявлятися всілякі недоліки стрічки, але багато хто, як і раніше, з особливою теплотою і ностальгією переглядає цю легку сімейну комедію про те, що буває, коли дитина залишається єдиним господарем розкішного особняка напередодні світлого сімейного свята.

Цей проєкт – велика кінематографічна помста за все тих, кого ображали старші брати та сестри, а також батьки. За несправедливі закиди, за заборони, за небажання слухати, за невміння зрозуміти. Для когось це дитяча мрія - залишитися вдома зовсім самому, займатися всім тим, на що зазвичай суворий тато або не менш сувора мати накладає табу. Стрибати на ліжку (бажано батьківському), їсти все шкідливе та у великих кількостях і, нарешті, дивитися заборонені фільми. Кайф. А потім, як спеціальний бонус, – як слід знущатися з парочки недолугих грабіжників. Можливо, хтось назве цей гумор садистським і навіть стане на бік злодіїв-невдах – надто жорстокою була розправа, вчинена Кевіном. Але з іншого боку – так їм треба! Ця стрічка проста та зрозуміла кожному, бо все просте – геніально.

«Це дивовижне життя»

«Це дивовижне життя» виглядає як справжня казка. Фото: постер фільму

«Це дивовижне життя» виглядає як справжня казка. Фото: постер фільму

- Цей фільм щороку дивиться вся Америка. Секрет такого успіху неймовірно простий – адже Френк Капра, справжній голлівудський класик і майстер духопідйомних історій, вмів знімати справді добре та щире кіно про справжнє благородство («Це трапилося одного разу вночі», «Містер Сміт їде до Вашингтона»), за що за ним навіть закріпилось прізвисько «Великий утішник». І так, мабуть, зараз мало знімають.

Герой цього культового фільму Джордж Бейлі з самого дитинства мріяв стати архітектором, залишити рідне маленьке містечко та мандрувати світом. Але мріям його було не дано здійснитися, і усьому виною – загострене почуття справедливості та величезна жертовність з боку Джорджа. Рідного брата він рятує від смерті під час катання на ковзанах, місцевого аптекаря – від в'язниці через переплутаний рецепт, бізнес свого батька – від закриття, а десяток місцевих мешканців – від злиднів та життя на вулиці. При цьому собі герой залишає мало – принаймні, він сам так вважає. Заради допомоги іншим він відмовляється від навчання в університеті, переїзду до великого міста, весільної подорожі, гарного заробітку, багатого будинку. І все ж таки отримує Джордж Бейлі в результаті набагато більше – і саме це показує йому добродушний і дивовижний ангел на ім'я Клеренс у виконанні неповторного Генрі Треверса.

Звичайно, «Це дивовижне життя» виглядає як справжня казка – нею фільм за великим рахунком і є. А на відсоток, що залишився, - біблійною притчею, знятою в кращих традиціях голлівудського чорно-білого кіно. Тут вам і багаті павільйони, і статична камера, і пісні в кадрі, і великі плани, і візуальні геги (комедійний прийом, в основі якого лежить очевидна безглуздість. – Авт.), і ніжні фільтри, що розсіюють обличчя коханої Джорджа… Такого кіно, на жаль, уже не знімають. Сценарії стали більш витонченими, а камери кращими, але саме «Це дивовижне життя» як жоден інший фільм здатний залишити в душі слід – слід різдвяного, новорічного настрою, що зароджується під час перегляду.