21 листопада
Завантажити ще

Лікарняні клоуни України: Найцінніше, це почути - через вас захотілося одужати

Лікарняні клоуни України: Найцінніше, це почути - через вас захотілося одужати
Фото: Facebook

Ідея стати клоунами, які б хоч трошки підняли настрій і подарували крапельку оптимізму тяжкохворим дітям, прийшла в голову рівнянин Тарасу Обоісте майже десять років тому. Він поділився ідеєю з другом Артемом Алексєєвим, який навчався в театральному вузі на режисера.

За кордоном - штатні клоуни

- У той час лікарняних клоунів в Україні не існувало. У 2012 році в Москві був форум лікарняних клоунів - і ми поїхали туди переймати досвід. Почали розвиватися і з часом запустили клоунські школи в Києві, Харкові, Львові, Миколаєві, Запоріжжі. Стали першими, - починає розмову з «КП в Україні» лікарняний клоун Тема з Рівного, а за паспортом Артем Алексєєв.

Перші виходи в ролі клоунів здійснили в дитячому будинку, де працює мама Артема. А потім вирушили в онковідділення.

- Як не дивно, але нас відразу взяли дуже позитивно, до сих пір у нас довірливі стосунки з лікарнею - адже ми приходимо вже майже десять років. За кордоном в клініках лікарняні клоуни є в штаті - і лікарі, і медсестри проходять спеціальні факультативи. У більшості країн Європи це професія, а не волонтерство, хоча багато де, крім штатного клоуна, є і волонтерська лінія. - продовжує Артем.

У лікарню наші клоуни приходять щотижня. Коли саме з'являться - сюрприз, зазвичай це перша половина дня у вихідні або після п'яти - по буднях.

Довіряють свої секрети

Здавалося б, яскраві клоуни з червоними носами не завжди доречні в палаті з важкохворими. Тому не кожен відразу йде на контакт.

Головне, не скочуватися на жалість - цим дітям приємно те, що до них ставляться, як до здорових.

Після роботи архітектори, провізори і дизайнери перетворюються в команду клоунів

Після роботи архітектори, провізори і дизайнери перетворюються в команду клоунів

жаліти можна

Не так давно до команди Артема і його товаришів (в Рівне вже 25 лікарняних клоунів) приєдналося двоє новеньких - 20-річний Антон та 24-річна Юля. Це - ті перші діти, хворі на онкологію, до яких на самому початку волонтерського руху приходив Артем з колегами.

- Антон вже вчиться в Києві, а Юля зараз в декреті. Вони в різний час вилікувалися. Коли вони до нас прийшли, ми переконалися, що все робимо не даремно. За словами Антона і Юлії, ми їм допомагали морально впоратися з раком, і тому вони тепер хочуть відплатити добром іншим. Сказали: «Найгірше, що хто б не прийшов - все тебе жаліють. І це змушує почати самому себе жаліти - і тоді ти перестаєш боротися. А ви - одні з небагатьох, що нас не шкодували і ставилися, як до здорових. І нам хотілося видужати ». - продовжує наш співрозмовник.

Найкраща мотивація для лікарняного клоуна - побачити вже в місті або на якомусь заході тих самих колишніх дітей з лікарні, вже здорових. Або - їх щасливих батьків.

- Тоді розумієш, що все це не дарма. Також стимулює, коли тебе пам'ятають і чекають. Був випадок - в неврології лежала мама з дитиною кілька місяців. Потім їх виписали. Але через півроку вони знову потрапили в лікарню. І пишуть нам: «А ми вас вже чекаємо в відділенні», - згадує Артем.

Працюють без сценарію

Реквізит - свій, також допомагає один з благодійних фондів, в якому працює лікарняний клоун Пончик - Юра Яцюк. До речі, Юра зі своєю майбутньою дружиною, провізором Аліною, познайомився якраз в компанії волонтерів-клоунів.

- Сценаріїв у нас немає, все - імпровізація. Якихось універсальних жартів, які б напевно змусили кожного посміхнутися, теж немає - всі діти зараз різні.

У будні в лікарні команда клоунів направляється тільки ближче до вечора - днем працюють архітекторами, дизайнерами, продавцями, викладачами. Артем Алексєєв - журналіст, раніше працював викладачем в театральній школі в студії.

Під час пандемії коронавируса клоунів нікуди не пускали - в Рівному вони знову відновили візити в лютому. А у Львові артистів почали пускати в клініки тільки два місяці тому.

Артем запевняє - всі вони вакциновані, регулярно здавали і здають тести на коронавірус. Звичайно, все в масках під червоним носом.

Дев'ять років тому волонтерський рух лікарняних клоунів починалося з Артема-Теми і Тараса-Тяпи. Сьогодні ж такі добровольці є у всіх мегаполісах. Фото: Фейсбук.

Дев'ять років тому волонтерський рух лікарняних клоунів починалося з Артема-Теми і Тараса-Тяпи. Сьогодні ж такі добровольці є у всіх мегаполісах. Фото: Фейсбук.

Найскладніше в професії

Найважче в цій неоплачуваної і морально важкій роботі - коли діти йдуть в інший світ. Хоча б він і веселий клоун засмучується і тугу.

- Ми працюємо з психологами, тому що це дійсно важко - коли діти йдуть. Важливо розуміти, що ми повинні горіти для всіх, а не згорати на одному, - пояснює Артем Алексєєв.

І хоч дітей - не одна сотня і навіть тисяча, і запам'ятати їх усіх неможливо, в серце клоуна завжди залишається скринька з особами та історіями тих, хто зміг проникнути в саму душу.

- У кожного з нас є діти, яких ми часто згадуємо. З одного боку, це погано - якщо сильно прив'язується до дитини, і його не стане - це дуже боляче, - ділиться Артем Алексєєв. - Деякі, коли таке відбувається, не можуть виходити якийсь час - треба все обдумати, пережити. Втім, є діти, які запам'ятовуються на все життя. Їх одкровення за кодексом лікарняних клоунів я не можу розповідати.

Але з цими дітьми клоуни і клоунеси ще обов'язково поспілкуються і все обговорять - після одужання.

Новини по темі: Діти Лікарні клоун