Завантажити ще

10 запитань про довідку особи, яка перехворіла на ковід: як отримати і що гарантує

10 запитань про довідку особи, яка перехворіла на ковід: як отримати і що гарантує
Фото: REUTERS

Українці, які перехворіли на коронавірус, поки ще не отримають COVID-сертифікат у додатку «Дія» - їм доведеться задовольнятися паперовою довідкою від сімейного лікаря.

Розробники програми обіцяють швидко впровадити у додаток функцію видачі електронного сертифіката. «КП" в Україні» відповідає на головні питання тих, хто перехворів.

- Усі вакцинуються та отримують COVID-сертифікати. А я вже перехворів і теж хочу такий сертифікат, який підтверджує, що я безпечний для оточуючих та можу їздити, куди мені треба. Чи маю я на нього право?

Тим, хто перехворів на ковід, сертифікат не видається. Максимум, що наразі є, – паперова довідка ВКК (лікарсько-консультативної комісії). У ній зазначені дати початку та закінчення захворювання, результати та номер ПЛР-тесту, за яким було поставлено діагноз «коронавірусна інфекція», підписи лікарів.

- А я хочу електронний сертифікат, у «Дії»...

Доведеться трохи почекати. Розробники обіцяють, що до Нового року у «Дії» з'явиться ця функція. Є свої складнощі із внесенням даних із медичної системи про те, що людина перенесла COVID-19 і потім зробила тест, який підтвердив одужання. Тож поки що беріть у лікаря паперову довідку з випискою з історії хвороби.

- Виходить, коли я перехворів, мені вже не потрібно вакцинуватися?

Вакцинуватися треба всім. Просто довідка про одужання від коронавірусу дозволяє відкласти вакцинацію до 180 днів з моменту одужання. Але краще зробити щеплення та жити спокійно.

- Чи можу я користуватися транспортом для поїздок між містами із цією довідкою?

Довідка про те, що людина перехворіла на коронавірус, не прирівнюється до COVID-сертифікату. Тож пасажира з такою довідкою, найімовірніше, не пустять до автобуса чи поїзда. Але він може зробити ПЛР-тест або експрес-тест COVID-19 і використовувати його для поїздок між областями. У той же час довідка діятиме у київському метро (припустимо) чи деяких інших видах громадського транспорту.

- Що мені загрожує, якщо я куплю таку довідку?

Будь-які фіктивні довідки – про вакцинацію, про перенесене захворювання тощо - це кримінальний злочин (див. У тему). Повірте, знайти тих, хто видає липові документи про стан здоров'я, не дуже складно. І до того ж у випадку, якщо ви раптом захворієте по-справжньому, медики одразу побачать за вашими аналізами, чи був у вас ковід раніше і чи були вакциновані… До вас з'явиться багато запитань – і у медиків, і у правоохоронців.

– Але коли ця довідка запрацює у «Дії» – тоді можна її використовувати у поїздках?

Так, наразі COVID-сертифікат, який видається на підставі одужання, знаходиться у додатку «Дія» на етапі тестування. Як тільки він буде доступним, тоді і стане дійсним сертифікат для поїздок між регіонами. Термін його дії – 180 днів.

- Чи потрібно здавати якийсь тест, щоб підтвердити, що людина перехворіла на коронавірус?

Необов'язково, якщо йдеться про видачу COVID-сертифікату, – він враховує лише позитивний результат тесту, який підтвердив діагноз.

– У лабораторії я здав кілька разів тести на коронавірус без направлення сімейного лікаря. Спочатку він був позитивний, згодом - негативний. Чи випишуть мені довідку про те, що я перехворів?

Передбачається, що після одержання позитивного тесту на коронавірус ви зв'язалися зі своїм сімейним лікарем, який призначив вам лікування. Після отримання негативного результату тесту той самий лікар випише вам довідку про одужання. Лабораторії займаються лише тестуванням. А щоб сімейний лікар бачив у тій же «Дії» ваші результати тестування, лабораторія має входити до списку закладів МОЗ. Тоді всі результати з'являться у вашому додатку, і як тільки запрацює електронна версія сертифіката про одужання – отримаєте COVID-сертифікат як особа, яка перехворіла.

- А може, я перехворів і не помітив цього?

І це може бути. Здайте тест на антитіла - він допоможе виявити перенесену інфекцію, навіть якщо вона перебігала безсимптомно. У більшості людей антитіла починають вироблятися у період від кількох днів до кількох тижнів після зараження, їх наявність вказує на перенесену інфекцію. Тести на визначення антитіл непридатні для діагностики COVID-19 одразу після зараження або на ранніх етапах хвороби, але вони допомагають зрозуміти, чи хворіла людина в недавньому минулому. Якихось особливих прав для того ж переміщення у транспорті вони не дають.

- І все ж таки, де мені знадобиться довідка про те, що я перехворів на коронавірусну інфекцію?

За інформацією МОЗ, з такою довідкою до роботи можуть допускатися люди нарівні з невакцинованими (якщо є особливі вимоги у підприємства, де ви працюєте). І хоча така довідка не прирівнюється до COVID-сертифікатів, вона може стати в нагоді у будь-який момент нашої карантинної реальності.

ДО РЕЧІ

З 8 листопада в Україні планують видавати довідки щодо протипоказань до вакцинації від коронавірусу. За словами міністра охорони здоров'я Віктора Ляшка, затвердженої форми такої довідки наразі немає. І коли вона буде доступна у «Дії» – теж невідомо.

- Осіб, які мають абсолютні протипоказання до щеплення, в Україні менше ніж 1%. Йдеться про важку алергічну реакцію на першу дозу вакцини (анафілактичний шок) або гіперчутливість до одного з її компонентів, - наголосив Ляшко.

Також цією довідкою неможливо буде скористатися під час міжрегіональних поїздок.

Коментар поліції

З 1 листопада для безперешкодного відвідування громадських місць та використання громадського транспорту всі повинні мати із собою документи, які підтверджують, що вони або здорові, або вакциновані, або перехворіли та вакцинуватися не можна.

– Це негативний результат тестування методом ПЛР, експрес-тест на визначення антигену або документ, що підтверджує проходження повного курсу вакцинації. Щодо документів, а саме довідок про одужання… Якщо людина проходила лікування, на довідці має бути мокра печатка та висновок, який підтверджує, що наразі за станом здоров'я людина не може проходити вакцинування. Коли виникають підозри щодо підробки таких документів, то на місце можуть викликати слідчо-оперативну групу, - каже спікер поліції Києва Юлія Гірдвіліс.

І надалі з'ясовуватиметься, чи хворіла людина, у якого лікаря лікувалася і т.д. Але конкретний зразок такої довідки у прес-службі поліції не можуть надати.

- Можливий такий варіант, що людину наразі через її стан здоров'я не можна вакцинувати. Для цього також має бути документ, що це підтверджує, – продовжує Юлія Гірдвіліс.

В ТЕМУ

Штраф за підробку довідки про перенесену хворобу такий само, як і за фальшування COVID-сертифікату

У кіберполіції України зазначили: за підробку COVID-сертифікату можна отримати до 3 років обмеження волі, а за повторне правопорушення або у складі групи – сісти за ґрати на 5 років.

За використання нелегальних сертифікатів покарання від 850 гривень штрафу до 2 років позбавлення волі.

За внесення неправдивої інформації до електронної системи МОЗ - 17 000 гривень штрафу або до 2 років виправних робіт.

Наразі у Верховній раді розглядається законопроект, який посилює покарання за підробку COVID-сертифікатів, ПЛР-тестів та довідок про одужання від коронавірусу. Кримінальний кодекс може доповнитись відповідною статтею, за якою за використання підроблених документів про щеплення проти особливо небезпечних інфекційних хвороб передбачено штраф від 17 000 до 34 000 грн або обмеження волі на строк до двох років. А внесення медиками неправдивих відомостей до медичної документації про щеплення обернеться для них штрафом від 34 000 до 68 000 грн або позбавленням волі на строк до двох років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від одного до трьох років.

За виготовлення та збут підроблених документів про щеплення – штраф від 85 000 до 170 000 грн або позбавлення волі на строк до трьох років