Завантажити ще

Жителі Данії: Ми перемогли коронавірус, але розслаблятися рано

Жителі Данії: Ми перемогли коронавірус, але розслаблятися рано
Фото: РЕЙТЕРС

Завдяки колективному імунітету,що формується, Данія однією з перших європейських країн скасувала жорсткі коронавірусні обмеження і почала повертати колишній спосіб життя.

Поки всі думали, що робити, Данія обмежила пересування

Як розповіли українці, які живуть в Данії, першим на послаблення заборон відреагував... ринок житла.

- Ціни на оренду квартир трішечки підросли. Ми знімаємо стареньку «двушку» на околиці Копенгагена за 700 євро, але з нового року будемо платити 720. Власники житла надолужують згаяне за пандемійний рік. Десь ми їх розуміємо, хоча, звичайно, нам і 700 били по кишені, - каже колишня мешканка Харкова Таня.

Таня згадує: вакцинувалися данці охоче.

- Чи не на кожному куту стояв пункт вакцинації, а пунктів тестування було взагалі безліч. Тому коронавірус майже відразу взяли під контроль, ще навесні 2020 го були введені обмеження на пересування. Поки інші країни думали, що їм робити, Данія відправила всіх громадян по домівках, діти тоді місяць сиділи вдома, люди похилого віку в будинках для людей похилого віку теж безвилазно перебували, - розповідає мешканка Данії. - Потім обмеження послабили - і взимку у нас був стрибок захворюваності. Знову всі вирушили по домівках, на віддаленку, пересиділи небезпечний момент - і з літа йшло зниження кількості хворих, а у вересні влада вирішила, що можна вже закінчувати з карантином і обмеженнями, вже майже всі щеплені, тому можна відкривати всі заклади і повертати дітей в школи.

«Наша стратегія - тестування, виявлення, ізоляція»

У Данії закриваються приватні пункти експрес-тестування на COVID-19. Причина проста: в країні стільки вакцини, що така кількість експрес-тестів вже не потрібна. Залишаться лише державні медичні майданчики для ПЛР-тестування.

- Щеплення зробили свою справу. Інфекція на низькому рівні, і нам більше не потрібно так багато експрес-тестів. Але ми уважно стежимо за пандемією і можемо повторно ввести швидке тестування, якщо рівень захворюваності знову різко зросте,

говорить Лісбет Зілмер-Джонс, директор Данського агентства з безпеки поставок.

На сьогодні в країні вакциновано 4,3 млн осіб - це майже 75% всього населення. Практично повністю щеплені жителі будинків  для людей похилого віку - після введення третьої дози вакцини захворюваність впала тут на 90%.

- Зараз ми знаходимося в хорошому положенні за умовами епідемії, - каже голова Данської Асоціації зі здоров'я легких Торбен Могенсен. - Але ми не розслабляємося, бо наближаємося до кінця 6-місячного періоду після введення перших вакцин. Можливо, нам треба починати активну кампанію з введення третьої бустерной дози вакцини.

Могенсен каже, що крім щеплення від коронавіруса фахівці рекомендують данцям зробити і щеплення від грипу. А щодо рекламної кампанії з третьої дози, вважає Таня, владі не варто хвилюватися: дисциплінованих датчан, які бачать ефект від вакцинації і щосили користуються благами у вільній від карантину країні, довго вмовляти не доведеться.

Міністр охорони здоров'я Данії Магнус Хойніке теж попередив данців, що розслаблятися рано, нехай навіть епідеміологічну ситуацію в країні можна назвати хорошою.

- Давайте дотримуватися дистанції, мити і обприскувати руки, кашляти або чхати в рукава, уникати рукостискань або обіймів і в цілому дотримуватися правил гігієни. Як ви знаєте, наша стратегія заснована на тестуванні, виявленні та ізоляції. Але в першу чергу це засноване на тому, що всі ми намагаємося слідувати керівним принципам і хорошим порадам, - заявив міністр. Він також додав, що в Данії немає стійких ланцюжків зараження, тому кількість хворих перебуває на низькому рівні. Якщо послабити увагу, то поширення інфекції може вирватися з-під контролю.

Вакцинували і розробляли ліки

За останню добу в Данії захворіли коронавірусною інфекцією 564 людини, госпіталізовано 16 осіб. Всього в данських лікарнях перебувають 89 стаціонарних пацієнтів, з них 17 - на інтенсивній терапії.

За інформацією Statens Serum Institut (данський галузевий науково-дослідний інститут, який займається дослідженнями інфекційних захворювань, вроджених порушень і т.д.), позитивні відповіді були виявлені після вивчення 36 351 ПЛР-тесту, тобто позитивний результат показали лише 1,5%. За попередню добу показники зараження суттєво не змінилися, і данці з гордістю констатують, що коронавірус в їх країні можна вважати переможеним.

Щеплення громадян чотирма видами вакцин (Johnson & Johnson, Moderna, Pfizer/BioNTech, Oxford/AstraZeneca), в Данії не зупинилися. Місцеві дослідники розробили препарат, який вважають ліками від ковіда, і він вже схвалений для клінічних випробувань на людях. За інформацією медичного закладу Rigshospitalet, розчин препарату, який допомагає імунній системі боротися з респіраторними інфекціями, людина не п'є і не коле, а вдихає.

- Хоча в даний час використовується кілька вакцин проти COVID-19, все ще існує потреба в нових і різних методах лікування, які особливо націлені на госпіталізованих пацієнтів, - розповів Томас Бьярнсхолд, професор кафедри клінічної мікробіології Rigshospitalet і кафедри імунології та мікробіології Копенгагенського університету, автор методики. - Після того як ви піддалися зараженню, отримали позитивний результат тесту або у вас з'явилися симптоми, наше лікування зможе інактивувати вірус і допомогти імунній системі запобігти вашій госпіталізації і появі серйозних симптомів.

Бьярнсхолд стверджує, що його препарат можна використовувати в країнах, де охоплення вакцинацією не таке високе, як у Данії.

Фармакологічна компанія AstraZeneca повідомила про розробку спеціального препарату проти коронавіруса. І це не вакцина, медикамент просто містить в собі антитіла, що захищають від «корони».

- Спеціальний лікарський засіб AZD7442 на основі антитіл призначений для людей, у яких після вакцинації антитіла не виробляються в достатній мірі. Рання ін'єкція наших антитіл може значно знизити розвиток серйозних захворювань і забезпечити постійний захист протягом більше шести місяців, - сказав Мєнє Пангалос, віцепрезидент біомедичного відділу AstraZeneca.

Медсестри їдуть до Норвегії

Спад ковідної напруженості став спусковим гачком для... страйків данських медсестер, які вимагають підвищення зарплати.

- Наша сусідка працює в ковідному госпіталі. Скаржиться, що в тяжкі дні у неї було по сім пацієнтів одночасно під наглядом, що дуже не вистачає медсестер, і зарплата невелика, - розповідає Таня. - У перерахунку на українські гроші, за 36 робочих годин на тиждень вона отримувала 14 тисяч крон (57 300 грн). За 60 годин роботи на тиждень - 28 тисяч крон (114,5 тисячі гривень). Цього мало, тому данські медсестри їдуть працювати до Норвегії, де зарплата 35 тисяч крон (143 тис. грн) за 60 годин. Їм реально важко, тому що вони доглядають за пацієнтами, особливо за важкими, щохвилини, а ночами це взагалі пекло - «важкі» кашляють, задихаються, хриплять... Сусідка розповідала, що медсестра повинна стежити за сном її пацієнтів, щоб він спав, а не  знепритомнів, наприклад, або ще щось. Після зміни вони вичавлені, і багато медсестер вже помчали до Норвегії, тому в Данії і не вистачає молодшого медичного персоналу.

Влада країни обіцяла переглянути оплату праці медсестер. Поки ж Данія повертається до звичного способу життя. Громадяни розуміють, що це буде не швидко, і ситуація може змінитися в будь-який момент (влада, звичайно, налаштована оптимістично, але коронавірус навряд чи врахує їх оптимізм в своїх мутаціях). Поки ж вони згадують, як це - приходити в спортзали і нічні клуби без перепустки або COVID-паспорта, ходити на роботу в офіс, а не в сусідню кімнату, на навчання в школу, а не в Zoom. Ті, хто контактував із зараженими, більше не будуть йти на самоізоляцію, а карантин буде діяти тільки для хворих.

- Данці відразу зрозуміли, що до появи ліків або вакцини від коронавіруса необхідно головне - перервати ланцюжки заражень, - пояснив «КП в Україні» сімейний лікар Михайло Боровицький. - Як це працює в ідеалі, ми могли бачити у Китаї, де людей ізолювали цілими будинками. Звичайно, Данія не Китай, там тотальний карантин одним наказом керівника Компартії не запровадиш, але в цілому вони впоралися непогано. Погано те, що коронавірус непередбачуваний, з кожної мутацією він стає все більш заразним. Сусіди Данії не можуть похвалитися такою ж дисципліною в плані вакцинації, а коронавірусу за кордони байдуже. І не буває так, що, наприклад, в трьох країнах захворюваність зашкалює, а в одній по сусідству все стерильно... Так що, дійсно, розслаблятися рано.