Завантажити ще

Останній дзвоник Донецька: Ці дуже дорослі діти...

Останній дзвоник Донецька: Ці дуже дорослі діти...
Фото: Павло ДАЦКОВСКІЙ

При цьому буквально пару днів назад місцевий головний лікар похмуро доповідав по телевізору про сплеск коронавірусних пневмоній і навіть дату називав - виявляється, з 25 квітня фіксується зростання захворюваності. Тобто все першотравневі ходи, парад Перемоги і навіть концерт групи "Любе" (зібрав десятки тисяч глядачів на центральній площі міста) проходили в самий розгул коронавируса, але всім на це було наплювати, і "міністру охорони здоров'я" в тому числі.

З останніми дзвінками приблизно так само. Тісно притулившись один до одного батьки пускали зворушливу сльозу, дивлячись на раптово вже дорослих дітей - втім, як батьки випускників різних років.

Скільки з цих усміхнених бабусь і дідусів, тат і мам скоро відчують нездужання - знає тільки Бог. І медична статистика.

Хочеться вірити, що школярів Донецька мине ця проблема. Просто дуже хочеться.

Одна-то їх не минула. Коли почалася війна, нинішні випускники ще вчилися в початковій школі. Пережили обстріли, підвищену тривожність батьків, дізналися, що таке комендантська година, блокпост і друге значення слова "підвал". Разом з учителями ламали голови над виданими їм російськими підручниками, які складені настільки непрофесійно, що викладачі нишком давали домашні завдання з українських навчальних посібників, прихованих в далеких шафах класів.

Багато пережили "ломку", коли, виїхавши одного разу влітку з батьками на відпочинок на вільну територію України, зрозуміли, що живуть в якомусь завислому в часі просторі, вирватися з якого можна, але дуже важко. Але вони вириваються. Трохи пізніше, звичайно, коли батьки здаються під натиском вагомих аргументів юності, точніше, одного - "тут жити не можна".

Вони дорослі, ці діти, дуже дорослі. На вигляд, звичайно, суцільний туди-сюди і тик-ток, але всередині вони такі... поранені і тому стрімко подорослішали. Вони не можуть дозволити собі залізти в затишний будиночок дитинства, де так добре і тепло, тому що дитинство у них вкрали.

Дуже багато випускники поїдуть, про це вони говорять відкрито. Хтось поїде в Росію, хтось в Україні. Вони вже все зрозуміли, ці дорослі діти, вони вже самі розібралися, де їм жити, вчитися і будувати своє життя.

Донецькі діти, вони такі, вміють розбиратися. Є шанс, що вони можуть все виправити. Якби тільки дорослі дали їм цю можливість. Адже останній дзвінок вже не дзвенить, а б'є в набат.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

Випускний 2021 : чи НЕ йди, або виклади 25 000