Завантажити ще

Олімпіада в Пекіні: «розумні» стадіони, космічні потяги та своя цифрова валюта

Олімпіада в Пекіні: «розумні» стадіони, космічні потяги та своя цифрова валюта
Фото: REUTERS/Томас Пітер

Пекінська зимова Олімпіада-2022 пройде з 4-го до 20 лютого. Вперше Китай прийматиме зимові Олімпійські ігри. Підготовка підходить до завершення, і вже можна дивитись і дивуватися, наскільки Піднебесна просунулась у технічному плані. І 24-а Біла олімпіада стане чудовою демонстрацією досягнень Китаю в багатьох сферах науки та техніки і при цьому - з повагою до традицій.

Місячний календар та 300 мільйонів любителів спорту

Відкриття Олімпіади пройде на Пекінському національному стадіоні, який ще називають «Велике гніздо». Режисером шоу відкриття став Чжан Імоу, який був організатором церемонії закриття Олімпійських ігор у Пхенчхані у 2018 році та закриття Ігор в Афінах у 2004-му.

Вже відомо, що темою церемонії відкриття Олімпіади у Пекіні стане початок весни за місячним календарем (4 лютого) – китайською «Лічунь». Режисер каже, що у цьому періоді є дух оптимізму, який перегукується з девізом зимових Олімпійських ігор – «Разом за спільне майбутнє». За словами Чжана, сонячний термін стане важливим елементом шоу.

Крім того, церемонія відкриття наголосить на прагненні Китаю залучити 300 мільйонів людей до участі у зимових видах спорту. Цікаво, що після подачі заявки на прийом зимових Олімпійських ігор мільйони китайців стали на ковзани та лижі. Може, їх справді вже й 300 мільйонів...

Вовняні букети. Фото:cctv com

Вовняні букети. Фото:cctv com

Букети з вовни

Стурбована екологічними проблемами влада Китаю пішла на оригінальний крок: замість живих букетів для нагородження переможців та учасників Олімпійських ігор будуть використані букети з вовни.

Знавці традиційної шанхайської техніки в'язання з вовни запропонували створити олімпійський букет із семи різних вовняних рослин, включаючи троянди, лілії, османтус та зелені оливки. Організатори Ігор підкреслюють, що вовняні букети ніколи не зав'януть, а також відображають концепцію Ігор із низьким рівнем викидів вуглецю.

Усього для нагородження під час Пекінських зимових Олімпійських та Паралімпійських ігор знадобиться 1251 букет. Кожна квітка робиться вручну, на виготовлення одного букета ввитрачається близько 35 годин.

З вітерцем на надшвидкості

Ігри в Пекіні розподілені за трьома кластерами їх проведення: у містах Пекін та Чжанцзякоу, а також у районі Яньцин (північно-західне передмістя столиці Китаю). Відповідно, одним із головних проектів підготовки до Олімпіади стало швидкісне сполучення між усіма локаціями Олімпійських ігор, і Китай знову підтвердив своє перше місце у світі з будівництва високошвидкісних залізниць. Дорога від Пекіна до Чжанцзякоу, яка раніше займала 3 години, скоротилася лише до 47 хвилин. Подорож маршрутом «центр Пекіна - район Яньцин» замість двох годин тепер триває 26 хвилин. Поки решта країн намагається хоча б наблизитися до таких показників, Китай скромно нагадує, що на початку шляху переймав технології в інших держав, а тепер розробляє та впроваджує виключно власні інновації.

Сі Цзіньпін у медпункті стадіону. Фото: cctv com

Сі Цзіньпін у медпункті стадіону. Фото: cctv com

Штучний інтелект для тренування тіла

Китай щедро демонструє свою науково-технічну просунутість у тому числі й у тренувальному процесі для спортсменів. Так, для підвищення ефективності тренувань китайські спортсмени використовують спеціальну систему, оснащену штучним інтелектом, та аеродинамічну трубу. А збудована перша в Китаї траса для бобслею, скелетону та санного спорту стала першою у світі, що дозволяє спортсменам під час спуску здійснювати оберти на 360 градусів.

Спортивні об'єкти можна по праву називати «розумними». Наприклад, на свіжозбудованій ковзанці у Пекіні встановлено універсальну спортивну цифрову систему розрахунку темпу, швидкості та часу для спортсменів, а також буде впроваджено інтелектуальне управління й аналіз змагань у реальному часі для глядачів.

Телекомунікаційна компанія China Unicom інвестує понад 1,5 млрд юанів ($223 млрд) у будівництво широкосмугової мережі на базі технології 5G та створить «розумні» операційні системи на спортивних об'єктах.

Природно, виходячи з останніх ввідних з екологічної безпеки під час Олімпійських ігор, всі об'єкти забезпечуватимуться лише екологічно чистою енергією. Енергосистема постійного струму доставлятиме в Пекін електроенергію, отриману в Чжанцзякоу з енергії Сонця та сили вітру.

Овальна ковзанка. Фото: english.cctv com

Овальна ковзанка. Фото: english.cctv com

Бездоганний «Овал»

Національний овальний ковзанярський спорткомплекс, відомий як «Крижана стрічка», прийме змагання з ковзанярського спорту. Лідер Китаю Сі Цзіньпін розхвалює його як «зелений, інклюзивний, відкритий та чистий об'єкт». Але додає, що у роботу об'єкта слід інтегрувати більше китайських елементів, щоб він став важливим вікном для демонстрації унікальних особливостей китайської культури та розвитку зимових видів спорту.

До речі, «Крижана стрічка» - один із перших майданчиків у світі, де для виробництва льоду використовується транскритична технологія прямого охолодження льоду з діоксидом вуглецю. Безпечно та екологічно.

Олімпійське село Яньцин. Фото: cctv com

Олімпійське село Яньцин. Фото: cctv com

У Селищі все готово

Олімпійські об'єкти стали елементами замкнутої системи керування Пекіном-2022. Кожен, хто приїхав, увійде до замкненого циклу, де проходитиме щоденне тестування на COVID-19, а ось доступу за межі спортивних об'єктів у них не буде протягом усього часу перебування. На Олімпійські ігри чекають близько 1900 спортсменів із 90 держав-учасниць Ігор.

Олімпійське селище в районі Яньцин розташоване у горах на висоті приблизно 900 метрів над рівнем моря. Враховуючи висоту та низьку температуру в Яньціні, в Олімпійському селищі є теплий внутрішній коридор, який поєднує усі житлові та громадські приміщення.

З Селища спортсмени можуть дістатися гірськолижного курорту на фунікулері або маршрутному автобусі, а після змагань спуститися трасою, яка з'єднує Національний гірськолижний центр з Олімпійським селищем, позбавивши себе необхідності змінювати і розбирати спорядження.

Щодо харчування, то у трьох зонах змагань – у Пекіні, Яньціні та Чжанцзякоу – спортсменам буде запропоновано загалом 678 страв у різних стилях. Меню розробляли майже чотири роки, враховані всі уподобання спортсменів та релігійна різноманітність.

Олімпійське село почне працювати з 23 січня.

Олімпійська валюта

Під час Олімпійських ігор учасникам запропонують використовувати цифрову фіатну валюту (гроші, не забезпечені золотом або дорогоцінними металами) - e-CNY. Цими грошима можна розплатитися в зоні змагань у Чжанцзякоу, використовуючи додатки гаманця, встановлені на мобільних телефонах, або через фізичні гаманці у вигляді карт та носіїв, таких як смарт-годинник, лижні рукавички або значки.

Можна легко отримати або відкрити цифрові гаманці у юанях у відділеннях Банку Китаю, автоматах самообслуговування та деяких готелях під час майбутніх Олімпійських ігор.

Новини по темі: Китай олімпіада-2022 Пекін