5 червня
Завантажити ще

Стратегія "рот на замок": влада придумала нову хитрість для свободи слова

Стратегія
Фото: facebook.com/cyberpoliceua

На найближчому засіданні РНБО може дати "зелене світло" Стратегії інформаційної безпеки України до 2025 року, яку вже схвалив Кабінет міністрів. "Стратегія передбачає боротьбу з низьким рівнем медіаграмотності українців, захист державного суверенітету і територіальної цілісності України, підтримку інформаційними засобами і заходами соціальної і політичної стабільності", - таке коротке резюме в телеграм-каналі дав почину міністр культури і інформаційної політики Олександр Ткаченко.

У відкритому доступі документа поки немає, проте на сайті КМУ можна ознайомитися з проектом стратегії і зробити деякі висновки.

Шеф, все пропало!

Значну частину стратегії займає аналіз загроз і викликів, перед якими опинилася Україна і світ, що до неї примикає. "Глобальні дезинформаційні компанії, які інспіруються авторитарними урядами і навіть активістами радикальних рухів, стали повсякденною практикою, яка загрожує демократичному розвитку і міжнародної стабільності", - пишеться в проекті. Хвилюючі мотиви наростають, як в 5-ій симфонії Бетховена.

З розвитком нових технологій обмеження деструктивної діяльності, які були раніше, не працюють. Росія відпрацьовує на Україні методи маніпуляцій, які потім поширює по всій земній кулі. Соцмережі порушують приватне життя людей. Медіаграмотність українців наближається до нуля, журналістська майстерність - туди ж.

Вороги всюди. Крім Російської Федерації в стратегії йдеться про "спеціальні служби інших іноземних держав", які протягом тривалого часу проводять інформаційні операції, спрямовані на знищення української ідентичності. Підживлюються екстремістські прояви, посилюються панічні настрої...

Некерований інформаційний потік захльостує нас, як дев'ятий вал. Через безсовісні маніпуляції свідомістю українців під загрозою опинилося навіть таке святе діло, як євроінтеграція і курс на НАТО.

І ось, нарешті, рятівний круг - стратегічні цілі!

Раннє виявлення і посилення силовиків

Всього таких цілей вісім. Сім з них зводяться до загальних слів: розвивати, покращувати, підтримувати, підвищувати медіакультуру і медіаграмотність, забезпечувати конституційні права і так далі.

Основна стратегія і квінтесенція всієї затії закладена в 1-ій мети: протидія дезінформації, маніпулятивної інформації, а також інформаційних операцій і атак іноземних країн. Тут є кілька дійсно цікавих моментів.

  • Для реалізації завдання хочуть створити систему раннього виявлення, прогнозування та попередження гібридних загроз. Суть такої системи не розшифровується, але йдеться про міжвідомчі взаємодії з моніторингу та розкриття задумів "таких операцій".

Можна уявити, що буде працювати мережа інформрозвідників, які на інтуїтивному рівні стануть розгадувати задуми ворога. А можна побачити більш просту ситуацію. Якесь ЗМІ подає новину про ініціативу влади і анонс: в наступному випуску ми розповімо, чим це обернеться для України і її народу. Хлоп, і "раннє виявлення" в дії!

  • Головна стратегічна мета передбачає перегляд і вдосконалення законодавства  з відповідальності за розширення дезінформації.

У Кримінальному кодексі України є статті, які визначають відповідальність за поширення інформації, спрямованої на зло суспільству. Але в останні роки чиновники всіляко намагаються протягнути нові закони, які вводять покарання нібито за дезінформацію, а на ділі впроваджують цензуру. Найодіозніший проект був поданий від Мінкульту при міністрі Володимирі Бородянському, але згорнутий через різко негативну реакцію, в тому числі зарубіжних експертів.

Ухвалення стратегії дасть підстави для повернення до питання цензури.

  • Стратегія також відкриває ворота для розробки правил, що дозволяють обмежувати доступ до "незаконної інформації" та видаляти її з українського сегмента мережі інтернет.

Яка інформація буде вважатися незаконною, і хто повноважний її такою оголосити, невідомо. Можна пофантазувати, що до численних уповноваженим з прав додасться ще один омбудсмен - інформаційний. З караючими функціями.

  • Стратегія передбачає вдосконалення нормативно-правової бази в сфері інформаційної політики, яка визначає взаємодію силових структур з органами місцевого самоврядування та громадськими організаціями.

Що заважає їм взаємодіяти зараз, теж не дуже зрозуміло. Але зрозуміло, що буде, якщо цю саму взаємодію посилять з боку силовиків. Ходять, розумієш, різні місцеві депутати або правозахисники, статейки в ЗМІ тискають.

  • Припинити оборот інформаційної продукції - друкованої та електронної, яка пропагує війну, міжрелігійну ворожнечу, повалення конституційно ладу... Це правильно, це ми двома руками "за"! Бентежить останнє в переліку: провокує масові заворушення.

Якщо зберуться "тарифний" або "податковий" майдани, чи будуть покарані ЗМІ, що роблять звідти репортажі? Або пишуть про те, що ці податки і тарифи непосильні?

Жити буде краще...

Функції щодо виконання всіх цілей і завдань покладаються на Кабмін. СБУ і розвідка, як зазвичай, зобов'язані шукати і знаходити. Загальне керівництво "операцією за інформацією" покладається на Раду національної безпеки і оборони.

Автори стратегії впевнені, що вона допоможе захистити інформаційний простір, підняти імідж України на міжнародній арені, підвищити рівень медіакультури, захистити права журналістів і загалом зробити наше життя чистішим і світлішим.

ДУМКИ ЕКСПЕРТІВ

Олексій Якубін, політолог:

алексей Якубін

алексей Якубін

Олексій Якубін. Фото: Особистий архів

- Це спроба вирішити бажане завдання не миттям, так катанням. Сама стратегія не має юридичної сили, але має політичну вагу. Владі не вдалося провести закони, що ущемляють права медіа, і вона вирішила зайти з іншого боку. Спираючись на стратегію, можна розробити ряд підзаконних актів і нормативів.

Або подати нову редакцію законопроекту, який би обмежував ЗМІ в свободі слова, мотивуючи це виконанням завдань стратегії. Мовляв, мету ми поставили, взяли, підписали. А механізму немає...

Політолог зазначає, що РНБО отримала більш міцний ґрунт для санкцій проти ЗМІ. Якщо раніше РНБО спиралася просто на національну безпеку, то тепер зможе апелювати до спеціальної Стратегії з інформаційної безпеки.

 

Микола Спиридонов, експерт Українського інституту політики:

микола Спиридонов

микола Спиридонов

Микола Спиридонов. Фото: Особистий архів

- У мене є знайомий - мультимільйонер. Так ось він щиро вважає, що критикувати тарифи не можна. А хто критикує - той агент Кремля. При владі Порошенко його прихильники говорили, що критикувати президента не можна, тому що в країні війна, а він - головнокомандуючий.

Україна має чіткого ворога - Росію, і це є виправданням для багатьох дій влади, в тому числі спроб взяти під свій контроль ЗМІ.

Крім того, вважає експерт, зараз влада готується до масових протестів, яких чекають в середині осені. Норми, закладені в Стратегії інформаційної безпеки, зайвий привід звинуватити опозицію в розпалюванні і пропаганді шкідливих національним інтересам ідей.

Денис Іванеско, директор інформагентства "Українські новини":

Денис Іванеско

Денис Іванеско

Денис Іванеско. Фото: Особистий архів

- Щоб виграти інформаційну війну, треба, щоб владі більше довіряли. А для довіри потрібна відкритість. Але наша влада пішла іншим шляхом - забороняти те, що не подобається. Зеленський закрив 5 ЗМІ, такого не робив жоден президент України. Він точно не виграє інформаційну війну, якщо буде затикати рот неугодним журналістам.

Більше того, зараз влада намагається підмінити собою ЗМІ. Подивіться, які у неї пресслужби. Це цілий штат журналістів і піарників, які видають свою пропаганду за інформаційний продукт.

У президента практично відсутні контакти зі справжніми журналістами. Згоден, журналісти - це дуже агресивне середовище. Тому що вони мають контакт зі своєю аудиторією і передають владі питання, які задають читачі. А влада не хоче цього чути, вона транслює свій сигнал: які ми молодці! На останню пресконференцію президента половину ЗМІ, які могли задати гострі питання, не пустили. А тих, кого пустили, вручну відбирали, хто задасть зручні.

Наш співрозмовник вважає: не потрібні ніякі стратегії, ніякі нові документи, щоб отримати симпатії суспільства. Потрібна відкритість і чесність.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

Що важливіше для журналістів і суспільства - свобода слова або цензура