Завантажити ще

США чи Китай: чи зможе Сі Цзіньпін «нав'язати» Європі дружбу Пекіна

США чи Китай: чи зможе Сі Цзіньпін «нав'язати» Європі дружбу Пекіна
Фото: Сіньхуа

Китайський лідер СІ Цзіньпін 5-10 травня проведе своє європейське турне, в рамках якого відвідає три країни – Францію, Сербію та Угорщину. У китайському МЗС вже повідомили про графік та офіційні цілі цього візиту. Хоча є і приховані мотиви поїздки.

Їде, щоб згладити протиріччя

Так, до Франції Сі Цзіньпін їде для того, щоб покращити партнерство двох країн. Як повідомив представник МЗС Китаю Лінь Цзянь, двосторонні відносини Китаю з Францією зберігають міцну динаміку зростання, де є стратегічні комунікації та практична співпраця. Неофіційною ж частиною візиту буде спроба згладити труднощі, які з'явилися останнім часом між Парижем та Пекіном.

"Торгові суперечки з ЄС псують відносини, оскільки Париж підтримав антисубсидійне розслідування Єврокомісії з імпорту китайських електромобілів. Після цього Китай розпочав антидемпінгове розслідування щодо коньяку, і вважалося, що цей крок спрямований проти Франції", – повідомляє Reuters.

Сербію китайський лідер відвідає з метою зміцнення відносин між країнами. Візит до Сербії прийдеться на тиждень 25-ї річниці бомбардування посольства Китаю в сербській столиці.

Угорщину Пекін називає важливим партнером Китаю у просуванні ініціативи «Один пояс, один шлях», а також співпраці Китаю та країн Центральної та Східної Європи. «Один пояс, один шлях» - своєрідна програма лояльності, полягає вона у пошуку, формуванні та просуванні нової моделі міжнародного співробітництва.

«Один пояс, один шлях» охоплює більшу частину Євразії, поєднуючи країни, що розвиваються, у тому числі «нові економіки», і розвинені країни. На території мегапроєкту зосереджені багаті запаси ресурсів, проживає 63% населення планети, а ймовірний економічний масштаб - 21 трлн доларів США. До 2022 року в цю ініціативу вкладено понад 1 трильйон доларів. Лінь Цзянь зазначив, що тур "життєво важливий для розвитку зв'язків між Китаєм та Францією, Сербією, Угорщиною і ЄС загалом".

Водночас варто зазначити, що поїздка Сі Цзіньпіна відбувається тоді, коли Євросоюз формує єдину позицію з Вашингтоном у протистоянні китайському дешевому експорту та загрозам національній безпеці, які сприймаються як ризик.

Не проти посварити Європу та США

Але, як виявилося, у візиті Сі Цзіньпіна є і прихована складова. Агентство Bloomberg припускає, що китайський лідер має намір посварити Європу та США. Візит глави КНР до Європи має показати, що Пекін може запропонувати Європейському Союзу набагато більше, ніж пропонують Сполучені Штати Америки.

Bloomberg зазначає, незважаючи на численні перевірки промислової політики Пекіна з боку Євросоюзу та попередження Вашингтона, ці країни прагнуть отримати китайські інвестиції. Президент Франції Еммануель Макрон, наприклад, прагне поглибити свої особисті зв'язки з Сі та залучити інвестиції у сектор виробництва акумуляторів для електромобілів. Також він хоче закликати лідера КНР вплинути на Путіна щодо завершення війни в Україні.

Глава міністерства закордонних справ Китаю Ван І у розмові з дипломатичним радником Макрона висловив сподівання, що Париж зможе підштовхнути Євросоюз до прагматичної політики щодо КНР.

"Сі відвідує країни, де легше продати неприязнь до архітектури глобальної безпеки, яку очолює США. Заручившись підтримкою дружніх країн, Пекін зможе дати зрозуміти, що Європа на стороні Китаю, незалежно від того, що говорить Брюссель", - говорить директор Центру китайських досліджень Ризького університету ім. Страдіньша Олександра Берзіна-Черенкова.

Прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан відверто чекає на отримання дивідендів за лояльність до Пекіна. Сі Цзіньпін та Орбан мають намір оголосити під час візиту про те, що китайський автовиробник Great Wall Motor Ltd. відкриє свій завод в Угорщині Ця китайська компанія вже зобов'язалася побудувати там завод вартістю 7,6 мільярда доларів у партнерстві з Mercedes-Benz AG, що було оголошено найбільшою в історії Угорщини прямою іноземною інвестицією, яка створить близько 9000 робочих місць.

США попереджають Пекін

Звичайно, що за океаном негативно ставляться до спроби Китаю перетягнути Європу на свій бік. Держсекретар США Ентоні Блінкен під час свого візиту до Китаю попередив китайську владу про те, щоб вона не допомагала Росії, оскільки це також шкодить інтересам Європи. "В той самий час, коли Китай шукає найкращі відносини з країнами Європи, він також підживлює найбільший виклик європейської безпеки з часів закінчення холодної війни. І, як я сказав своїм китайським колегам, ви не можете мати і те, й інше", - додав він.

За його словами, Китай безпосередньо не постачає Росії зброю, ракети, боєприпаси, як це роблять Іран чи КНДР. Але Росія отримує масові постачання верстатів, мікроелектроніки, оптики переважно з Китаю, що допомагає їй вести війну проти України. "Китай надає неоціненну підтримку російській оборонно-промисловій базі, яка допомагає Росії справлятися з величезним тиском, чинними санкціями, експортним контролем та іншими заходами", - пояснив держсекретар.

Ентоні Блінкен під час свого візиту до Пекіна заявив про готовність США до нових санкцій проти Китаю у разі, якщо ця країна продовжить підтримувати Москву у її війні проти України.

Думка експерта

Ігор Рейтерович, експерт-міжнародник:

- Сі Цзіньпін своїм візитом до Європи хоче виторгувати максимальні преференції для себе на тлі певного протистояння між Європою та США. До Сербії та Угорщини він їде, щоб посилити там китайську присутність, обіцяти інвестиції. Причому ці відносини мають такий собі сателітний характер, коли Китай стає головним у відносинах із цими країнами і про рівноправну співпрацю між ними не йдеться.

А ось візит до Франції найцікавіший і навіть більш значущий, ніж візит держсекретаря США Блінкена до Китаю. Еммануель Макрон говоритиме із Сі Цзіньпіном про взаємодію Китаю з Євросоюзом саме в контексті українсько-російської війни. Європа передала Пекіну досить чіткий сигнал про те, що посилення контактів з ним можливе лише після вирішення питання війни в Україні. І що Китай при цьому не повинен підтримувати Росію. Тому візит китайського лідера у Францію буде дуже показовим і за його результатом можна буде робити висновки про подальшу позицію Китаю щодо України.