18 грудня
Завантажити ще

Яку гру Китай веде з Європою: конкуренція зі США та фактор України

Яку гру Китай веде з Європою: конкуренція зі США та фактор України
Фото: REUTERS

Китайський лідер Сі Цзіньпін останнім часом значно активізував свої дії на міжнародній арені. Він намагається налагодити добрі відносини з Європою, але не готовий наслідувати її заклик вплинути на Росію, щоб та припинила війну в Україні.

Мирний план – для галочки

Формально Китай пропонує свої варіанти мирної угоди. Востаннє Сі Цзіньпін заявив, що для відновлення миру в Україні слід дотримуватися 4 принципів: "По-перше, зосередитися на загальній ситуації миру та стабільності, а не переслідувати егоїстичні інтереси. По-друге, охолоджувати ситуацію, а не підливати олії у вогонь. По-третє, створювати умови для відновлення миру, а не сприяти подальшій інтенсифікації конфліктів.

Тобто загальні слова, але фактично він просуває інтереси Росії. Під час недавнього візиту до Китаю канцлег ФРН Олаф Шольц переконував Сі вплинути на Кремль, але особливих успіхів не досяг. Лідер Китаю так і не взяв на себе жодних зобов'язань щодо впливу на Росію. А китайський мирний план, за своєю суттю, залишається тим же – поступки України на користь Москви і згода на анексію частини території Росією.

Також лідер Китаю підтвердив, що підтримує проведення мирної конференції у Швейцарії для врегулювання "української кризи", але лише якщо у ній візьмуть участь і Росія, і Україна. І ось тут починаються перші нестикування з позицією України та повна одностайність із позицією Росії. Київ не хоче зараз бачити Росію на переговорах. За словами Володимира Зеленського, її не буде на цьому мирному саміті, "бо нам необхідно, щоб вони нічого не заблокували". А ось у Китаї навпаки, активно просувають ідею альтернативної конференції, де зустрілися б Україна та Росія.

Україні – слова, Росії - постачання

Крім цього, Сі Цзіньпін закликав європейські страни не постачати зброю Україні, щоб «не підливати масла у вогонь». А це означає не що інше, як де-факто змусити Україну здатися, бо без західної зброї Україна не зможе себе захистити.

Тобто жодної перспективи припинення війни та політичного врегулювання китайський план не несе. Більше того, у травні очікується візит Володимира Путіна до Китаю, і той навряд чи обговорюватиме із Сі мир на умовах України. Водночас не варто забувати, що Китай якщо і не постачає Росії власне озброєння, то він дає їй таку важливу сировину, як нітроцелюлоза, з якої робиться порох. А також оптику, мікроелектроніку, мікрочипи, мікросхеми, реактивне паливо, що використовуються російським ВПК.

США розраховують змусити Пекін припинити підтримку російської військової промисловості. Америка розробляє санкції, які можуть відрізати деякі китайські банки від світової фінансової системи.

Сі Цзіньпін відвідає Францію та союзників Росії в Європі

На початку травня лідер Китаю Сі Цзіньпін відвідає декілька європейських країн. Причому відвідає як союзників України, так і союзників Росії. 5 травня він з візитом у Франції, а 7-9 травня вирушає до Сербії та Угорщини.

Візит китайського лідера до цих країн називають низкою антиамериканських сигналів. Так, Сі Цзіньпін побуває в Сербії в 25-ті роковини удару США по китайському посольству в Бєлграді під час операції НАТО 1999 року. Як повідомляє агентство Bloomberg, зв'язки між Китаєм та Сербією зміцнилися за часів правління Сі. У лютому президент Сербії Олександр Вучич заявив китайським державним ЗМІ, що "Тайвань – це Китай", підтримавши претензії Пекіна на острів.

Знову ж таки, глава КНР назвав проросійського прем'єр-міністра Угорщини Віктора Орбана своїм «давнім другом». У Пекіні заявили, що цінують "дружню Китаю політику" угорського уряду, який надає підтримку з певних питань на міжнародній арені, і запевнили, що КНР готова допомагати Угорщині "на користь її суверенітету, безпеки та розвитку".

Загалом, оцінюючи майбутнє європейське турне китайського лідера до Європи, американське видання Politico зазначає, що Китай прагне відновити зіпсовані відносини з Європою через "безлімітне партнерство" Сі Цзіньпіна з президентом Росії Володимиром Путіним, незважаючи на війну в Україні. А експерти американського Інституту вивчення війни (ISW) вважають, що такі розпливчасті сигнали Сі по Україні, озвучені на зустрічі із Шольцем на тлі посилення Китаєм підтримки Росії, більше схожі на збереження доступу Китаю до європейських ринків, ніж на демонстрацію справжньої зацікавленості у сприянні припинення російського вторгнення в Україну

Також прихованою метою цих візитів може бути намір позбавити США статусу глобального гегемона та перетягнути у цьому протистоянні Європу на бік Китаю. У політичному плані європейці продовжують перебувати в орбіті США, проте вони демонструють дедалі більше ознак пошуку власного місця та своєї ролі, і Пекін хоче цим скористатися.

У США розуміють цю загрозу. Китай дуже динамічно нарощує військовий потенціал, йде модернізація Народно-визвольної армії Китаю, її оснащення новими видами озброєнь, стрімко збільшується ядерний арсенал, який, за оцінками західних експертів, може досягти американських показників уже до 2030-х років. За економічними показниками Піднебесна також наздоганяє Америку. США чудово усвідомлюють зростання конкуренції з боку Китаю і намагаються робити кроки щодо збереження свого лідерства.

Думка експерта

Ігор Рейтерович, експерт-міжнародник:

- Якщо бути точним, то Китай відстоює свою позицію та робить те, що йому вигідно. Йому зараз вигідно, щоб Росія не послабила своїх позицій. А це можливо, якщо буде менше військових постачань в Україну від Заходу. А на фронті нічого не рухатиметься. Це винятково утилітарна позиція Пекіна. Чому його позиція ближча до Москви, ніж до Києва? Тому що Китай і Росія – торгують, вони мають взаємні економічні інтереси. Крім цього, двом диктаторам завжди легше домовиться, ніж диктатору та демократу.