Завантажити ще

Верховна Рада ухвалила закон, що дозволяє студентам обирати спеціальність після року навчання

Верховна Рада ухвалила закон, що дозволяє студентам обирати спеціальність після року навчання
Фото: facebook.com/oksenlisovyi

Верховна Рада у другому читанні ухвалила законопроєкт №10177 про запровадження індивідуальних освітніх траєкторій. Він дозволяє студентам обирати спеціальність після року навчання, а контрактникам - визначати тривалість бакалаврської програми. Про це повідомив міністр освіти і науки України Оксен Лісовий.

- Верховна Рада ухвалила закон про запровадження індивідуальних освітніх траєкторій — 306 голосів за!.. Зміни до законодавства, які ухвалили сьогодні, наближають нас до європейських стандартів вищої освіти та є важливим кроком на шляху якісної трансформації держави через освіту, - написав він у фейсбуці.

Ключова ідея закону — створити більше можливостей і дати більше свободи студентам. Наприклад, самостійно регулювати темп і тривалість навчання, а також, за потреби, змінювати спеціальність після року чи півтора навчання, завдяки запровадженню міждисциплінарних освітніх програм на бакалаврському рівні.

- Тобто, якщо на момент вступу людина ще не визначилася зі спеціальністю, на якій хоче навчатися, вона зможе спершу вступити на міждисциплінарну освітню програму в межах однієї або декількох галузей знань. А тоді, після першого курсу, вже ухвалити остаточне рішення щодо спеціальності або здобувати міждисциплінарну освіту, - пояснив він.

Віцепрем'єр з інновацій, розвитку освіти, науки і технологій - міністр цифрової трансформації Михайло Федоров у своєму телеграм-каналі навів більш конкретний приклад.

- Студент ще не визначився з конкретною спеціальністю, тому вступає на міждисциплінарну програму "Соціальні науки". У її межах є кілька спеціальностей: соціологія, соціальна робота та політологія. Після року-півтора студент вирішує, що йому ближча політологія, вибирає цю спеціальність і продовжує цілеспрямовано її вивчати. Ті, хто від початку визначилися зі спеціальністю, зможуть і надалі вступати одразу на неї, - написав він.

Також закон дає можливість студентам-контрактникам самостійно визначати тривалість навчання в університеті. Так, хтось зможе завершити чотирирічну бакалаврську програму за три роки або навпаки – поєднати навчання з роботою і завершити необхідні 240 кредитів ЄКТС за шість-вісім років.

Для регульованих, таких як право, медицина чи правоохоронна діяльність, будуть детально визначені вимоги до компетентностей та результатів навчання. Адже для цих спеціальностей передбачені державні кваліфікаційні іспити.

За словами Лісового, закон посилює автономію університетів, вибіркових дисциплін стане більше. Стандарти вищої освіти оновлюватимуться впродовж наступних місяців.