Array ( [0] => 2829 [1] => 2836 [2] => 2850 [3] => 2860 [4] => 2871 [5] => 2883 [6] => 2890 [7] => 2898 [8] => 2921 ) 1
0
Завантажити ще

"Розумні" бомби від США GLSDB: що вони нам дадуть і як далеко дістануть

Фото: dsnews.ua

Україна з дня на день може отримати від США високоточні бомби великої дальності GLSDB, яких поки що навіть немає на озброєнні армії США. Що це за боєзапас і як він може змінити картину бою на фронті?

Прессекретар Пентагона Патрік Райдер заявив, що GLSDB буде надано Києву в рамках USAI – програми фінансування здатності України захищатись від російської агресії, ініціативи сприяння безпеці України (Ukraine Security Assistance Initiative). Це означає, що Пентагон має підписати контракт на виробництво цих боєприпасів.

До речі, перед передачею цього боєзапасу американські військові успішно випробували нові снаряди GLSDB.

Коштують порівняно дешево

GLSDB – бомба малого діаметра наземного запуску (Ground-Launched Small Diameter Bomb). Просто GLSDB - це крилата бомба. Снаряд має крила, які відкриваються в повітрі, що дозволяє значно збільшити радіус ураження.

Бомба розроблена компанією Boeing у партнерстві з компанією Saab, які зазначають, що GLSDB є гнучкою, високоефективною та точною зброєю, яка може вражати ціль на великих відстанях.

Керована бомба малого діаметра складається з авіабомби GBU-39 та ракетного двигуна від M26 MLRS. М26 - звичайна ракета для M270 та HIMARS. А GBU-39 - це керована бомба, яка працює з GPS.

Обидва компоненти - як бомба GBU-39, так і ракетний двигун M26 - є у великій кількості на складах США. Сполучені Штати можуть масово постачати ці боєприпаси до України. Це пов'язано з їхньою відносно невеликою вартістю. За ціною однієї ракети ATACMS ЗСУ можуть отримати 25 керованих бомб GLSDB. Порівняйте: вартість однієї ракети MGM-140 ATACMS становить близько 1 мільйона доларів, а GLSDB - всього 40 тисяч доларів. Це перший експорт та перше бойове застосування комплексу GLSDB у світі.

GLSDB є авіаційною бомбою GBU-39, яка вистрілюється на висоту за допомогою реактивного двигуна. "Розумний" снаряд використовує як інерційну систему, так і GPS супутникову навігацію для наведення на ціль. При наведенні відхилення від заданої точки становить лише близько одного метра. Є варіант наведення лазерного променя з точністю до пів метра. У той же час для використання модифікації бомби з лазерною головкою потрібне «підсвічування» цілей, яке може здійснюватися як із землі, так і з безпілотників на кшталт Bayraktar або Puma. Останні також заявлені у цьому ж лютневому пакеті американської допомоги.

Корпус бомби виготовлений із вуглецевого волокна та заповнений вибуховою речовиною DIME для більш цілеспрямованого вибуху.

GLSDB може літати на балістичних траєкторіях

Боєприпас GLSDB може вражати цілі з відривом до 150 км. Перевагою цих крилатих бомб є те, що для їхнього запуску не потрібні літаки. Керована бомба може запускатися з ракетних систем MLRS-M270 та HIMARS, які вже є в Україні.

- GLSDB має здатність літати на балістичних траєкторіях та маневрах для ураження цілі, яка не може бути досягнута звичайною вогнепальною зброєю, - зазначають у Saab.

GLSDB дуже важко виявити та перехопити. Крилата бомба використовує реактивний двигун лише на першій стадії польоту і лише для набору висоти. Надалі боєприпас відкриває крила та планує на ціль. Оскільки, підлітаючи до цілі, бомба не використовує двигун, вона не створює тепловий слід для захоплення її ракетами ППО з інфрачервоними головками. А компактні розміри роблять цю бомбу практично непомітною для радіолокаторів. Але якщо бомбу все ж таки зафіксують радари, бомба, що планує, здатна маневрувати і навіть облітати зони ефективної дії ППО. Наприклад, керований боєприпас може пролітати за лінію фронту, розвертатися на 180 градусів і завдавати удар з тилу, звідки її не очікують.

Технічні характеристики

  • Маса – 130 кг
  • Довжина - 1,8 м
  • Дальність – 142 км (за іншими даними – понад 150 км)
  • Ширина - 190 мм

Бомби дозволять атакувати тил агресора

Дальність польоту разом із ракетою M26 дозволить Україні атакувати військові цілі в російському тилу, які раніше були поза досяжності. GLSDB найбільш ефективні для завдання ударів по аеродромах, де базуються російські вертольоти і літаки. Також такі бомби можна використовувати для знищення конкретних будинків, бронетехніки, вогневих точок та ворожих засобів ППО.

Агентство Reuters раніше зазначало, що велика дальність ракети GLSDB дозволить Україні розширити коло потенційних цілей на великій відстані, допомагаючи ЗСУ завдавати удари у глибокому тилу російських військ.

"Розумні" бомби здатні вражати цілі майже на всій окупованій материковій території України та на півночі і північному заході Криму. Тобто скупчення ворожої техніки та живої сили, аеродроми та інші об'єкти, які є важливими для росіян, стануть вразливими. Оскільки GLSDB складно виявити та перехопити, кожен удар може означати точне влучення у потрібну ціль.

Американці ще самі не мають на озброєнні таких бомб

GLSDB – це відносно нова розробка, і війна в Україні має стати першим серйозним випробуванням таких снарядів. За інформацією Politico, збройні сили США мають схожу версію ракет, що запускаються з повітря, але версії наземного запуску в арсеналі Сполучених Штатів ще немає.