21 листопада
Завантажити ще

Комплексний план мобілізації: на які зміни чекаємо

Комплексний план мобілізації: на які зміни чекаємо
Фото: armyinform.com.ua

Найближчим часом Міноборони та Генштаб мають представити комплексний план щодо проведення мобілізації в Україні. Про таке завдання для головнокомандувача Збройних сил України Валерія Залужного та очільника МО Рустема Умєрова президент Володимир Зеленский розповів минулого тижня у Києві під час спільної пресконференції з главою Латвійської республіки Едгарсом Рінкевичсом.

Деякі новації в цьому питанні уже були анонсовані. KP.UA зібрала все, що відомо про можливі майбутні зміни.

Звільнять в запас строковиків, студентам скасують відстрочку

Питання мобілізації були заслухані на останньому засіданні Ставки Верховного Головнокомандувача, що відбулося 24 листопада. Йшлося не тільки про поповнення українського війська, а й про ротацію та строкову службу. Щодо останньої, то була пропозиція демобілізувати строковиків, яких призвали в армію до війни та які уже відслужили належний термін. За бажанням вони матимуть змогу перевестися на контракт за отриманою військовою професією. Як повідомив секретар РНБО Олексій Данілов в інтерв’ю “Українському Радіо”, президент на такий крок погодився.

Звільнені в запас строковики мають поповнити мобілізаційний резерв, кажуть військові експерти.

До комплексного плану мобілізації можуть увійти положення, які містяться в законопроєкті, анонсованому декількома народними депутатами. Зокрема, відстрочку від армії планують скасувати для студентів вишів, які уже мають один диплом, але здобувають другу чи третю освіту. А також для осіб, які опікуються інвалідами ІІІ групи. Власне інвалідів ІІІ групи хочуть дозволити брати до армії, але на суто добровільній основі.

Коло тих, хто має відстрочку через догляд за людьми з інвалідністю І та ІІ групи, може бути звужене. Таке право залишать тільки для членів сім’ї першого ступеня спорідненості. Взяти під опіку тещу чи тітку більше не буде можливості.

Зменшення призовного віку та рекрутинг

Згідно з комплексним планом може бути знижено на два роки призовний вік. Депутати вже ухвалили відповідний закон, але президент його поки що не підписав.

Наразі мобілізації не підлягають чоловіки від 18 до 27 років, вони можуть йти у армію або добровільно на контракт, або за призовом на строкову службу. Якщо новий закон буде введено в дію, верхня планка опуститься до 25 років.

Паралельно з мобілізацією планується розвиток рекрутингу. Це коли військовозобов’язаний має можливість сам обирати підрозділ, де найкраще знадобляться його знання та вміння. У коментарі для The Guardian секретар РНБО Олексій Данілов повідомив, що до цієї справи залучатимуться комерційні рекрутингові компанії. З однією такою – платформою Lobby X - Міноборони вже підписало договір.

Що стосується ротації, то у Верховній Раді обговорюється ідея демобілізації військових, які безперервно відбули на війні 18 чи 36 місяців. Однак це тільки проєкти, які не мають документального оформлення, і остаточне рішення ще не ухвалене.

Наразі продовжує діяти закон, за яким у воєнний час військові підлягають демобілізації після досягнення 60-річного віку, за станом здоров’я на підставі рішення військово-лікарської комісії, через обвинувальний вирок суду.