21 грудня
Завантажити ще

Шлях у ЄС: хто та чому в Європі виступає проти України

Шлях у ЄС: хто та чому в Європі виступає проти України
Фото: rada.gov.u​

8 листопада у Брюсселі ухвалили довгоочікуване рішення Єврокомісії про початок переговорів з Україною щодо вступу до ЄС. Отже, Київ зараз перебуває на початку шляху, наприкінці якого він має стати членом об'єднаної Європи.

Але це буде дуже непросто, оскільки низка членів Євросоюзу виступає як проти його членства в ЄС, так і проти прискореної процедури вступу. KP.UA з'ясовувала, хто є «недругом» нашої країни в цьому питанні.

Угорщина – «троянський кінь» Росії

Головним супротивником є ​​Угорщина (ніхто й не сумнівався). Будапешт вважає, що має кілька причин для цього.

По-перше, угорська влада вимагає пільг у мовному питанні для українських угорців Закарпаття через внесення змін до закону про освіту. Будапешт дорікав Київу за те, що новий закон про освіту скорочує можливості етнічних угорців навчатися у школах рідною мовою. Україна відкидала ці звинувачення.

"Оскільки Європейська комісія також вважає, що Україна не виконала умов для членства, ми не вважаємо своєчасними будь-які подальші кроки у переговорах щодо вступу з Україною", - заявив міністр закордонних справ Угорщини Петер Сійярто.

За словами заступника керівника Офісу президента Ігоря Жовкви, Україна готова до внесення змін до закону про освіту в рамках виконання вимог ЄС щодо вступу, проте не як ультиматум з боку Угорщини.

По-друге, ця країна знаходиться в проросійському таборі в Європі і робитиме все, щоб насолити Києву. У західній пресі Угорщину нерідко називають "троянським конем" Росії.

Тому Петер Сійярто днями заявив, що Україна не може стати членом Європейського союзу до завершення війни з Росією, оскільки це нібито "привнесе війну до блоку (ЄС – Ред.)". При цьому він повторив порцію російських наративів про те, що в Україні «не дотримується ні свободи ЗМІ, ні свободи слова, не проводяться вибори».

Польща – знову історичні претензії

Другим несподіваним ворогом вступу України до ЄС став її найближчий союзник – Польща. Виною тому є історичні протиріччя між двома країнами через Волинську трагедію. Заступник глави МЗС Польщі Павло Яблоньський в інтерв'ю радіостанції Radio Zet заявив, якщо офіційний Київ не дозволить ексгумувати тіла польських жертв Волинської трагедії, то Україна може забути про мрію вступити до ЄС.

«Без вирішення цього питання (про ексгумацію) Україні не слід і мріяти про те, що вона вступить до ЄС. Без вирішення цього питання не може бути багаторічне примирення з Україною. Якщо ми маємо перебувати в одному союзі з державою, з якою у нас важлива суперечка, то суперечка має бути вирішена, інакше важко співпрацювати», - сказав він.

Нагадаємо, що правляча в Польщі «Партія та Справедливість» звинувачує УПА у вбивствах поляків у 1943 році. Щоправда, про те, що в ті ж часи польські воєнізовані формування вбили тисячі мирних українців, вважають за краще мовчати. Щодо цього історичного конфлікту Україна давно запропонувала Варшаві прийняти формулу: «просимо пробачення та прощаємо». Але нинішня польська влада наполягає на односторонній вині українських воїнів УПА.

Швеція: жодних пільг та послаблень

Крім цих країн, є ще один пул європейських держав, які в принципі не проти вступу України до ЄС, а лише виступають проти прискореної процедури цього процесу. Так, наприклад, прем'єр-міністр Швеції Ульф Крістерссон ще навесні заявив, що його країна проти прискореної процедури вступу України до Боку. Хоча Україна і демонструє вражаючі успіхи у виконанні вимог Євросоюзу, важливо дотримуватись правила, згідно з яким країна-кандидат має виконати всі умови, необхідні для надання їй членства в ЄС.

"Мета має бути чіткою: продовжувати надавати потужну підтримку країнам-кандидатам у їхніх реформаторських зусиллях. Ключове слово - на основі заслуг, але коли Україна та інші країни-кандидати будуть готові приєднатися до ЄС, ми повинні бути готові їх вітати", - пояснив Крістерссон.

Австрія: Україна – у чергу

Проти прискореної процедури вступу України до ЄС також виступає Австрія. Радниця-посланниця посольства Австрії в Україні Анна-Марія Штайнер днями підтвердила, що її країна виступає проти того, щоб Україна стала членом Європейського Союзу за  прискореною процедурою. Причина – у Відні вважають, що ми не можемо приєднатися до ЄС раніше за країни Західних Балкан, які стали кандидатами на членство задовго до України.

"Чого ми не хочемо – щоб зараз Україна отримала цей прискорений вступ до ЄС, поки Західні Балкани не можуть цього зробити. Ми розуміємо, що цей процес складний. Ми просто хочемо, щоб до всіх було однакове ставлення. Звичайно, багато залежить від внутрішніх процесів, тому що, ким би ви не були – Північною Македонією чи Україною, – ви маєте розвиватися та досягати прогресу", – зазначила дипломат.

Нагадаємо, що кандидатами на членство в ЄС серед країн Балканського півострова є Албанія, Північна Македонія, Сербія, Чорногорія, Боснія та Герцеговина.

Думка експерта

Олег Саакян, експерт-міжнародник:

- Опозиція цих країн нам поки що не завадить процесу вступу до ЄС, бо це буде тривалий процедурний та політичний процес. Зрозуміло, що чим ближче ми до вступу до ЄС, то більше виникатиме політичних торгів з нашою країною від інших держав. Наприклад, країни лобіюватимуть інтереси своїх виробників проти української продукції. Тобто на нас чекає ще багато здивувань. Але ключове питання – нам потрібно позбутися рожевих окулярів щодо вступу до ЄС. Потрібно розуміти, що це не ідеологічний, а суто раціональний та прагматичний інтерес нашої країни. І при цьому нам потрібно чітко захищати свою національну зацікавленість від претензій інших країн.