Array ( [0] => 2829 [1] => 2836 [2] => 2850 [3] => 2860 [4] => 2871 [5] => 2883 [6] => 2890 [7] => 2898 [8] => 2921 ) 1
0
Завантажити ще

Світові ризики війни в Ізраїлі: глобальна інфляція, теракти та геополітична ломка

Світові ризики війни в Ізраїлі: глобальна інфляція, теракти та геополітична ломка
Фото: REUTERS/Dado Ruvic/Illustration

Війна на Близькому Сході, безсумнівно, вплине на подальший геополітичний ландшафт світу. Який уже зараз розділився на дві частини – «за» та «проти» Ізраїлю. KP.UA розбилася у тектонічних зрушеннях світової політики.

Зрив нормалізації відносин із арабським світом

Війна в Ізраїлі може загрожувати прогресу налагодження відносин між цією країною та арабським світом. Йдеться про так звані Авраамські угоди, які за сприяння США були укладені три роки тому.

У вересні 2020 року США очолили переговори, внаслідок яких представники Ізраїлю, Об'єднаних Арабських Еміратів та Бахрейну підписали Авраамські угоди у Вашингтоні. Відповідно до них арабські країни визнають державу Ізраїль та йдуть до нормалізації дипломатичних відносин. У цих угодах наголошувалося на "важливості підтримки та зміцнення миру на Близькому Сході і в усьому світі на основі взаєморозуміння та співіснування".

А тепер ці арабські держави заморозили переговори щодо нормалізації відносин.

Ще більший поділ світу на ворожі табори

Представник Ізраїлю в ООН Гілад Ердан на тлі підготовки екстреного засідання Ради Безпеки всесвітньої організації щодо ситуації навколо Ізраїлю заявив, що напад ХАМАС на його країну відноситься до "неприпустимих та варварських військових злочинів". "Настав час знищити терористичну інфраструктуру ХАМАС, повністю стерти її з землі, щоб подібні жахи ніколи більше не повторювалися", - наводить слова Ердана газета The New York Times.

У свою чергу, постійний спостерігач Палестинської національної автономії при ООН Ріяд Мансур заявив, що палестинська сторона запросила скликання термінової зустрічі глав МЗС країн - членів Ліги арабських держав у Каїрі найближчими днями.

Президент Штатів Джо Байден заявив, що ХАМАС має бути знищено, але потрібно зберегти Палестинську державу. Міноборони Сполучених Штатів повідомило про відправку боєприпасів Ізраїлю та посилення американського військового контингенту в регіоні. Прем'єр Ізраїлю Нетаньяху 8 жовтня також спілкувався телефоном з канцлером Німеччини Олафом Шольцем, прем'єр-міністром Італії Джорджею Мелоні, прем'єр-міністром Великобританії Ріші Сунаком та президентом України Володимиром Зеленським. Як зазначає прес-служба Біньяміна Нетаньяху, "усі вони беззастережно підтримали право Ізраїлю на необхідну самооборону". 17 жовтня Олаф Шольц прилетів до Ізраїлю, щоб виказати свою підтримку особисто.

18 жовтня президент США Джо Байден прилетів до Ізраїлю, щоб зустрітися з лідерами країни та обговорити ситуацію на Близькому Сході.

Планувалось, що президент США  відвідає також Йорданію для участі у саміті з королем Абдаллою II, президентом Єгипту Абдель Фаттахом ас-Сісі і президентом Палестинської автономії Махмудом Аббасом. Сторони мали обговорити гуманітарну допомогу, але через удар по лікарні у секторі Газа зустріч було скасовано.  

Іран може втрутитися

Ситуація може ще більше посилиться, якщо у війну Ізраїлю з радикальним палестинським рухом ХАМАС втрутиться Іран, який погрожує це зробити, якщо ізраїльські ЗС не припинять обстріл сектора Газа.

За даними газети The Jerusalem Post, Тегеран передав попередження за посередництва ООН. "Іран через Організацію Об'єднаних Націй направив Ізраїлю приватне повідомлення про те, що він може втрутитися, якщо Ізраїль продовжить свою військову кампанію щодо витіснення ХАМАСу з сектору Газа", - йдеться у матеріалі видання.

А міністр закордонних справ Ірану Хосейн Амір Абдоллахіян попередив, що війна може поширитися на інші частини Близького Сходу, якщо в бої вступить ліванська організація шиїту « Хезболла » (підтримується Іраном). За його словами, «Хезболла» вже взяла до уваги усі сценарії війни.

Хосейн Амір Абдоллахіян вже зустрівся у Катарі з політичним лідером руху ХАМАС Ісмаїлом Ханією. Як заявили в ХАМАСі, сторони обговорили атаку палестинського руху на Ізраїль та «домовилися продовжити співпрацю» для досягнення цілей угруповання. А самі атаки ХАМАСу на Ізраїль іранський міністр оцінив як «історичну перемогу», яка поклала край ізраїльській окупації палестинської території, стверджують у радикальному русі.

Ізраїль та Росія: дружбі прийшов кінець?

Як відомо, з початку війни в Україні ізраїльське керівництво зберігало добрі стосунки з Москвою. А тепер американське видання Wall Street Journal пише, що "теплому спілкуванню" ізраїльського прем'єра Біньяміна Нетаньяху з російським диктатором Володимиром Путіним настав кінець.

Раніше Нетаньяху підтримував стосунки з Путіним навіть у той час, коли той дедалі більше опинявся в ізоляції. Навіть вторгнення Росії в Україну та потепління відносин РФ із заклятим суперником Ізраїлю – Іраном – не змогли підірвати цю співпрацю. Наголошується, що лідери підтримували зв'язок телефоном, і Нетаньяху оголосив про позаблоковий підхід до війни в Україні, відмовившись надавати Києву летальну допомогу або системи протиповітряної оборони, незважаючи на тиск Заходу.

"Тепер, після смертоносної атаки підтримуваних Іраном бойовиків ХАМАС на Ізраїль, ці розмови, схоже, припинилися. Путін - один із небагатьох світових лідерів, який не подзвонив Нетаньяху, щоб висловити співчуття у зв'язку із загибеллю понад 1300 ізраїльтян, убитих ХАМАСом ", - пише американське видання.

Росія співпрацює з Іраном, і в обмін на "Шахеди" надала йому учбово-тренувальні літаки Як-130, розглядає можливість продажу винищувачів Су-35, що може змінити баланс повітряних сил на Близькому Сході.

Китай критикує Ізраїль

Офіційне інформаційне агентство Китаю «Сіньхуа» повідомляє: куратор зовнішньополітичного напрямку Китаю Ван І заявив, що Ізраїль зайшов надто далеко у відповідь на вторгнення бойовиків ХАМАС. Про це дипломат сказав у розмові з міністром закордонних справ Саудівської Аравії Фейсалом бін Фарханом Аль Саудом 14 жовтня, додавши, що дії Ізраїлю вийшли за межі самооборони. Хоча зовні Китаю нібито намагається помирити ворогуючі сторони.

«Сіньхуа» зазначило, що Китай зацікавлений у сприянні вирішенню конфлікту та проблем, що лежать в його основі, і стосуються палестинського населення. «Китай інтенсивно спілкується з усіма сторонами, щоб домогтися припинення вогню та бойових дій, сказав Ван І, додавши, що нагальним завданням є забезпечення безпеки цивільного населення, якнайшвидше відкриття гуманітарних коридорів для допомоги та захист основних потреб людей у ​​Газі», – передає «Сіньхуа» слова міністра закордонних справ Китаю.

Можливий сплеск терактів

Якщо зараз Єрусалим нанесе жорстоку відповідь сектору Газа, це може призвести до консолідації сусідніх ісламських країн. Навряд чи вони наважаться на пряму участь у конфлікті, але точно нададуть гуманітарну та якусь військову допомогу палестинцям. Нині керівництво Єгипту, Лівану стримує своїх громадян, але загалом жителі цих країн готові до війни з Ізраїлем. Якщо ліванська «Хезболла» вирішить втрутитися у конфлікт, солдатам єврейської держави доведеться воювати на два фронти.

Конфлікт між Ізраїлем та Палестиною небезпечний для всього світу тим, що він може призвести до масового терору серед арабів. Арабів у Європі багато, вони вже влаштовували теракти. У свою чергу, терористична хвиля вже може спровокувати і світову війну.

Удар по світовій економіці

Війна в Ізраїлі також може вдарити по світовій економіці. Як пише Politico, світові енергетичні ринки знову опинилися під загрозою через напад бойовиків ХАМАСу на Ізраїль. Насильство може призвести до посилення санкцій США проти Ірану та розширити конфлікт на Близькому Сході.

Bloomberg повідомляє, що будь-який із цих факторів загрожуватиме стрімким підвищенням цін на пальне. Конфлікт між Ізраїлем та угрупуванням ХАМАС, подібно до інших воєн на Близькому Сході, може потенційно вдарити по світовій економіці і навіть спровокувати її в рецесію, у разі вступу в протистояння більшої кількості країн.

Аналітики видання зазначають, що конфлікт на Близькому Сході може спричинити потрясіння у всьому світі, оскільки цей регіон є найважливішим постачальником енергії та ключовим морським шляхом. При цьому сьогодні світова економіка ще більш уразлива, ніж раніше: країни відновлюються після сплеску інфляції, посиленої вторгненням Росії в Україну. Ще одна війна у цьому регіоні може знову розпалити інфляцію.

Ескалація конфлікту призведе до зростання нафтових цін. Це може підірвати всесвітні зусилля щодо приборкання цін, внаслідок чого наступного року глобальна інфляція становитиме 6,7%.

Думка експерта

Ігор Семиволос, директор Центру близькосхідних досліджень:

– Ситуація розвивається в динаміці. Все буде залежати від подальшого ходу бойових дій у секторі Газа, як поводитимуться Іран, Сирія, ліванська «Хезболла». Вони погрожують вступити у війну, але поки що цього не роблять. Найоптимістичніший сценарій – це буде локальна операція ізраїльської армії ЦАХАЛ, що не призведе до великих людських втрат. І що ця війна не завадить зближенню Ізраїлю та Саудівської Аравії. Найгірший сценарій – вступ у війну Ірану. А Росія та Китай давно підтримують Палестину. Щодо проекції війни в Ізраїлі на Україну, то президент Джо Байден уже сказав, що Америці вистачить ресурсів, щоб підтримувати обидві країни.