Array ( [0] => 2829 [1] => 2836 [2] => 2850 [3] => 2860 [4] => 2871 [5] => 2883 [6] => 2890 [7] => 2898 [8] => 2921 ) 1
0
Завантажити ще

Напад ХАМАС на Ізраїль: чи є в цьому «рука Москви»

Напад ХАМАС на Ізраїль: чи є в цьому «рука Москви»
Фото: ukrainianworldcongress.org​ (Міністр закордонних справ РФ Сергій Лавров та лідер ХАМАС Ісмаїл Ханія в Москві)

Напад ХАМАС на Ізраїль викликав хвилю радості серед російських політиків, пропагандистів, блогерів та й у простих росіян. У США вже заявили, що вважають причетним до цієї атаки союзника Росії – Іран. Але чи це означає, що саме Росія стоїть за нападом палестинських терористів? KP.UA розбиралася у цьому питанні.

Сили, які підштовхували ХАМАС до атаки, перебувають у Москві

Потрібно розпочати з того, що Росія завжди була союзником терористичних організацій ХАМАС, Хезболла та Ірану. У Кремлі вже давно на інформативному рівні підтримали ХАМАС. І зараз президент Палестини Махмуд Аббас готує візит до Росії.

Тому після нападу 7 жовтня у західних виданнях з'явилося кілька публікацій про те, що до нападу ХАМАС на Ізраїль може бути причетна Росія. Таку заяву зробив голова комісії парламенту Естонії із закордонних справ Марко Міхкельсон. Естонський депутат у коментарі Естонському національному телебаченню (ERR) заявив, що на причетність до атаки Росії та Ірану вказує час нападу, а також той факт, що і Москва, і Тегеран підтримують контакти з ХАМАС.

"Лідери ХАМАС двічі проводили консультації в Москві за останні 12 місяців, і цілком очевидно, що Росія зацікавлена ​​як у відверненні уваги від України, так і в ускладненні зближення Ізраїлю з Саудівською Аравією через створення напруженості в регіоні", - сказав депутат.

На сайті великої ізраїльської газети «Едіот ахронот» було опубліковано колонку полковника британської армії у відставці Річарда Кемпа під заголовком «Сили, які підштовхували ХАМАС до атаки, перебувають у Москві».

Кемп пише про причетність Росії до атаки ХАМАС на Ізраїль. На думку колишнього командувача операції в Афганістані, «не бажаючи вступати в боротьбу безпосередньо з НАТО, Путін натомість розпалює конфлікти між Азербайджаном та Вірменією, Сербією та Косово, у Західній Африці, а тепер і в Ізраїлі». Свої висновки Кемп будує на відкритій інформації, зокрема, даних про контакти Москви з Тегераном і ХАМАСом.

Почерк палестинських бойовиків той же, що й російських окупантів у Бучі

Ізраїльський портал новин Cursorinfo пише, що палестинські бойовики були підготовлені за допомогою іранського Корпусу вартових ісламської революції (КСІР) і російського ГРУ.

«Ці нелюди знущаються з захоплених у полон ізраїльських дівчат, старих людей, розстрілюють беззбройних людей на автомагістралях. Спостерігається такий же почерк, як у терористів із російської армії у Бучі 2022 року. Цьому нема чого дивуватися, адже попрацювали горезвісні російські інструктори та планувальники спецоперацій», - пише видання.

Ізраїльський журналіст Сергій Ґранкін також стверджує, що звірства, влаштовані терористом із ХАМАсу в Ізраїлі, він бачив в Україні у перші місяці повномасштабного вторгнення Росії.

"В Ізраїлі це порівнювати нема з чим. В Україні я був у перші місяці війни, якраз коли захоплювали Ірпінь, Бучу, розстрілювали машини, Чернігів, Суми. І я бачив цих людей, ці кадри, які вони мені показували на телефонах. Ось буквально те саме. Так же холоднокровно підходили, вбивали людей, жінок, дітей з автоматів, з кулеметів, причому абсолютно з діловим виглядом, начебто це робота", - заявив він.

Стратегічний подарунок Путіну

Американське видання Politico пише, що напад ХАМАС на Ізраїль у день народження кремлівського диктатора 7 жовтня став найкращим подарунком для нього. Головною метою російського президента зараз є зменшення уваги миру до війни в Україні.

Зростання конфліктів і, зокрема, недавній напад ХАМАС на Ізраїль грають на руку російському президенту. Путін сподівається, що Україні надходитиме менше зброї, а сам він стане важливим голосом у коаліції проти Заходу.

Стратегічна мета Володимира Путіна полягає у тому, щоб відвернути Захід від підтримки України. Саме тому війна в Ізраїлі стала приємним сюрпризом для російського президента.

«Він насолоджується хаосом. Крики кремлівських пропагандистів вже розповсюджують версію про те, що війна на Близькому Сході - це перемога для Росії, а гроші для України вичерпаються", - пише видання.

На це звертають увагу аналітики Інституту вивчення війни (ISW), які вважають, що Кремль спробує використати напад бойовиків ХАМАС на Ізраїль для просування своїх інформаційних операцій, спрямованих на зменшення підтримки України з боку США та Заходу.

Заступник голови Ради безпеки РФ Дмитро Медведєв заявив, що Сполученим Штатам та їхнім союзникам слід було б "займатися" роботою над "палестино-ізраїльським врегулюванням", а не "втручатися" у справи Росії та надавати Україні військову допомогу.

The New York Times звертає увагу на те, що затяжна війна на Близькому Сході може перенаправити більшу частину американської військової техніки, необхідної Києву, до Тель-Авіва. Якщо Ізраїль збирається вторгнутися в сектор Газа та розпочати тривалу війну, Україні доведеться конкурувати з ним за ракети Patriot, 155-міліметрові артилерійські снаряди та інше озброєння, яких Київ відчайдушно потребує.

Путін – махровий антисеміт

Ізраїльський портал Cursorinfo також нагадує, що делегації ХАМАС із розкритими обіймами регулярно зустрічали у Москві. У березні 2023 року Росію відвідали члени політбюро ХАМАС Муса Абу Марзук та Ізат Рішка. У ході переговорів у МЗС було обговорено російську допомогу бойовикам для планування військової операції проти Ізраїлю. Також було узгоджено координацію між Москвою, Тегераном, ХАМАС та Хезболлою - іншими словами, після травневої операції ЦАХАЛу «Щит і стріла» у Москві вирішили допомогти відновити військовий потенціал бойовиків, щоб нашкодити Єрусалиму та підіграти іранським союзникам.

Також Путін має й інші інтереси в цьому конфлікті. «Передусім слід згадати печерний антисемітизм самого Путіна. Він ненавидить президента України Зеленського за його єврейське коріння, до того ж антисемітські випади використовуються для підігравання мусульманському елементу в лавах російської окупаційної армії. За деякими даними, у лавах ЗС РФ, які займаються просуванням «руського миру», 40% становлять мусульмани, - пише Cursorinfo.

Реакція росіян

Громадяни Росії вважають, що "ізраїльтяни цього заслужили". Вони також у пропагандистському дусі перекручують історичні факти та негативно висловлюються про єврейських громадян. У російських телеграм-каналах "панує радість і повне захоплення" подіями, що відбулися в Ізраїлі.

Наприклад, російський телеведучий Сергій Мардан зазначив, що для Росії в тому, що відбувається, "є користь, якій неможливо не порадіти". Окупанти також радіють травмам, які отримали єврейські громадяни, та повністю підтримують дії ХАМАС, стверджуючи, що вони "мають право на це".

Думка експерта

Тарас Загородній, експерт-міжнародник:

- Зв'язки Росії з палестинськими бойовиками збереглися ще з часів СРСР. Вже тоді їх навчали радянські інструктори. І Москва і зараз дотримується тієї ж стратегії – підтримки напруги на Близькому Сході. Тому що це безпосередньо впливало на ціни на нафту. А зараз Москва ще більше залежить від цього питання. І зараз також не викликає сумніву той факт, що бойовиків ХАМАС могли готувати російські інструктори. Використовуючи в тому числі й досвід в Україні. Дуже схожий почерк. Що зараз в Ізраїлі, що у нас у Бучі. Крім цього, Москва хоче «запалити» Близький Схід, щоб відвернути увагу, ресурси та допомогу західного світу від України. Але зараз Ізраїль став набагато сильнішим і впорається з ХАМАСом або сам, або за допомогою США.