Завантажити ще

ХАМАС та Ісламський джихад - що це за терористичні організації, які напали на Ізраїль

ХАМАС та Ісламський джихад - що це за терористичні організації, які напали на Ізраїль
Фото: REUTERS/Allison Bailey

Масовий напад на Ізраїль здійснили два палестинські терористичні угруповання – ХАМАС та Ісламський джихад. Саме вони взяли на себе відповідальність за це. KP.UA розбиралася, що це за організації та як влаштований терористичний рух у Палестині.

ХАМАС: наш обов'язок – вбити будь-якого єврея

Заснований ХАМАС був у 1987 році після початку Першої палестинської інтифади, або повстання палестинців проти контролю Ізраїлю на Західному березі річки Йордан та сектору Газа. У своєму статуті рух має на меті знищення держави Ізраїль.

Це найбільше з кількох палестинських ісламістських воєнізованих угруповань. Назва "ХАМАС" - це абревіатура від повної арабської назви "Харакат аль-мукавама аль-ісламія", з арабської - ісламський рух опору.

Угруповання, з одного боку, проголошує ідеї шаріату, але основною метою своєї діяльності ХАМАС декларує знищення держави Ізраїль як такої. "Будь-якого єврея можна вважати військовим поселенцем, і наш обов'язок - убити його. Звільнення всієї Палестини від моря до Йордану - наша стратегічна мета, і немає мети святішої і важливішої", - заявив у 1987 році засновник ХАМАСу шейх Ахмед Ясін.

ХАМАС спочатку мав два головні напрями: військову боротьбу проти Ізраїлю, яку веде воєнізоване крило - бригади "Із ад-Дін аль-Кассам", а також розвиток соціальної підтримки для палестинців.

Коли 2005 року Ізраїль вивів свої війська та поселенців із сектора Газа, ХАМАС став учасником політичних процесів у Палестинській автономії. У 2006 році вони виграли парламентські вибори та посилили свої позиції, витіснивши суперників із «Руху за національне визволення Палестини» (ФАТХ) палестинського президента Махмуда Аббаса.

З того часу ХАМАС брав участь у трьох військових зіткненнях з Ізраїлем, який запровадив блокаду сектора Газа, щоб ізолювати угруповання та змусити його припинити атаки на ізраїльські території. За час свого існування організація влаштувала сотні терактів, головним чином - підривів терористів-смертників у місцях скупчення мирного населення та обстрілів ізраїльської території з мінометів та ракетами. ХАМАС оголошено терористичною організацією в Ізраїлі, США, ЄС, Великій Британії та низці інших країн.

У березні-квітні 2004 року Ізраїль знищив ракетними ударами по Газі духовного лідера ХАМАСа - шейха Ахмеда Ясіна та його наступника Абдулу Азіза аль-Рантіссі. У тому ж році помер лідер ФАТХ Ясір Арафат, і до влади в Палестинській автономії прийшов Махмуд Аббас, який вважав ракетні удари ХАМАС контрпродуктивними.

ХАМАС дуже популярний у палестинців

Коли ХАМАС здобув переконливу перемогу на виборах до парламенту Палестинської автономії у 2006 році, розпочалася жорстока боротьба за владу з ФАТХ. ХАМАС усіма силами намагався протистояти домовленостям із Ізраїлем. Після того як у 2007 році ХАМАС витіснив із сектора Газа лояльні сили ФАТХу, ізраїльтяни посилили блокаду території. Водночас продовжувався ракетний обстріл ізраїльських районів, на які Ізраїль відповідав авіаударами.

З 2014 року між Ізраїлем та ХАМАСом періодично відбувалися збройні сутички, що завершувалися перемир'ями, про які домовлялися за посередництва Єгипту, Катару та ООН. Донедавна великих конфліктів вдавалося уникати.

Однією з причин популярності ХАМАС серед палестинців було створення цією організацією системи соціальної допомоги на палестинських територіях. Фактично ХАМАС поєднує в собі одразу кілька різних складових – ідейно-політичну, військову, релігійно-просвітницьку та соціально-гуманітарну.

Внаслідок короткострокової громадянської війни у ​​Палестині ХАМАС втратив усі свої позиції на Західному березі Йордану, де владу взяв ФАТХ. Тоді ж ХАМАС військовим шляхом захопив владу у секторі Газа, заявивши про намір створити там ісламську державу. Тим самим Палестина розкололася на дві ворогуючі частини – підконтрольний ХАМАСу та ворожий до Ізраїлю сектор Газа та підконтрольний ФАТХ та значно лояльніший до Ізраїлю Західний берег річки Йордан.

Ісламський джихад фінансується Іраном

У війні з Ізраїлем бере участь ще одна радикальна організація - Палестинський ісламський джихад, або Ісламський джихад Палестини. Це воєнізоване палестинське політичне угруповання, яке має на меті створення незалежної Палестинської ісламської держави та знищення Ізраїлю. Було засноване наприкінці 1970-х палестинцями із суннітського руху «Брати-мусульмани». Угруповання очолили доктор Фатхі Шакакі (який залишався її лідером до своєї смерті в 1995) і шейх Абд аль-Азіз Ауда (Оде).

Ісламський джихад визнаний терористичною організацією у США, Європейському союзі, Великій Британії, Японії, Канаді, Австралії та Ізраїлі. Угруповання вороже ставиться до більшості сучасних арабських урядів, оскільки ті підтримують зв'язки із Заходом і перебувають під його сильним впливом.

Члени Ісламського джихаду у своїй діяльності дотримуються принципів суворої конспірації, тому обсяг інформації про неї різко обмежений. Спочатку угруповання діяло з території Єгипту, але після вбивства єгипетського президента Анвара Садата в 1981-му керівництво було змушене переміститися в сектор Газа. Під час першого палестинського повстання, що почалося 1987 року, лідери Ісламського джихаду перебралися до Лівану, де налагодили прямі контакти з Іраном.

Організація складається із чотирьох фракцій, три з яких не здійснюють терористичних операцій. Філії Ісламського джихаду розташовані в Англії, Німеччині, США та на Кіпрі. Діяльність «Джихада» не обмежується територією Ізраїлю, членами цієї організації також скоюються теракти на території Лівану, Йорданії та інших країн Близького Сходу. Вважається, що організація фінансується Іраном, причому за кожну акцію бойовикам належить грошова премія. На відміну від ХАМАС, Ісламський джихад не має соціально-економічної платформи та не прагне стати масовим чи політичним рухом.

Основною формою діяльності Палестинського ісламського джихаду є підготовка та вчинення терактів проти ізраїльських військовослужбовців та мирних громадян. Розпорядження про терористичні акти надходять до «ради шури» - підпільного органу, що складається з десяти членів і координує дії військових структур Ісламського джихаду. Від «шури» розпорядження вирушають до таборів біженців: Хан-Юсіф, Шейх-Радван і Джелазун, які стали базою для терористів. Оперативне керівництво діяльністю бойовиків здійснює Рамадан Абдалла Салах. Безпосередньо терористичні акції здійснюються бойовиками "Бригад Ель-Кудса" або "Бойових сил Ісламського джихаду", куди входять переважно фанатичні релігійні молоді люди, які готові пожертвувати собою в ім'я перемоги ісламу. "Бригади Ель-Кудса" відповідають бригадам "Із а-Дін аль-Касам" ХАМАСа.

Ця організація разом з іншими палестинськими угрупованнями взяла активну участь у палестинській інтифаді. 1994 року Шакакі оголосив про створення спеціального загону смертників із 70 осіб, підготовлених для терактів проти Ізраїлю та США. Після смерті свого лідера бойовики «Джихада» здійснюють теракти, присвячені черговим роковинам його загибелі.

Загалом у Палестині є понад десяток терористичних організацій, але вони не беруть активної участі у нападі ХАМАС та Ісламського джихаду. Це Бригади мучеників аль-Акси, Армія визволення Палестини, Народний фронт визволення Палестини, Армія ісламу (сектор Газа) та інші.