Завантажити ще

Політолог Тарас Загородній: Миропорядок Путіна передбачає глобальний хаос

Політолог Тарас Загородній: Миропорядок Путіна передбачає глобальний хаос
Фото: REUTERS/facebook.com/taras.zahorodniy​

Тригодинний виступ Володимира Путіна на засіданні 20-го дискусійного клубу "Валдай" став вербальним відображенням офіційної позиції Кремля. Слухаючи висловлювання Путіна, згадуєш фразу з фільму «Іван Васильович змінює професію» – «коли ви кажете, враження таке, що ви марите». При цьому російський диктатор спробував переконати у своїй ахінії, наприклад, що «Одеса – російське місто», не лише співвітчизників, а й закордонних слухачів. Про те, що намагався сказати "між рядками" Путін, KP.UA пояснив політолог-міжнародник Тарас Загородній.

Путін піднімає ставки шантажем довгої війни в Україні

- Путін сказав, що будь-якій країні чи народу не можна нав'язувати, як їм жити, як відчувати – це має бути заборонено. І водночас другий рік воює із Україною. Це як?

- Умовно кажучи, для нього нібито всі країни рівні, але деякі більш "рівніші". Це була чергова порожня погроза Заходу, щоби не допомагав Україні. Такий собі завуальований ядерний шантаж. Зараз Путін розуміє, що його шантаж голодом в Африці українським зерном не пройшов, тож тепер він піднімає ставки шантажем довгої війни в Україні.

– Ще одна його цитата – "усім країнам має бути забезпечений доступ до благ сучасного розвитку, і всі спроби обмежити їх для будь-якої країни мають розглядатися як акт агресії". Він що - не розуміє, що говорить? Це ж пряма проекція на війну в Україні.

– Усе він розуміє, але має на увазі санкції проти Росії, які Кремль розцінює як акт агресії. Тобто він розширює поняття, що таке агресія проти іншої країни. Тобто, якщо ви проти Росії ввели санкції, то це вже агресія.

– Путін також видав перл про те, що не можна придушувати внутрішні тенденції у тій чи іншій країні, у народі, а сам другий рік воює з нами. Він справді не розуміє абсурдності своєї позиції чи свідомо маніпулює цими поняттями?

– Він живе у своєму ефемерному світі. Путін серйозно вважає, що в Україні на нього сильно чекають і хочуть. Він сам собі вигадав це, відповідно – це проекція на Україну.

- На кого розраховано все, що він говорить?

– На росіян та на західний світ, який тепер він шантажує довгою війною.

- А може, ще на Глобальний Південь, щоби перетягнути його на свій бік?

- Світовий Південь під себе підминає Китай. А Китаю вічний хаос не цікавий. Тому я не думаю, що Путін має якісь ресурси для того, щоб якось себе показувати після того, як його викинули з Вірменії. Тобто вплив Росії навіть на пострадянський простір стрімко зменшується.

Господар Кремля сподівається на втому Заходу від України

– Путін навіть не приховує, що він явний противник існуючих міжнародних правил. Він, як і раніше, протиставляє себе всьому цивілізованому світу. Має він якесь критичне мислення чи ні?

– Ні, він вважає, що в цьому разі має право так говорити. Ми бідні, але ми маємо ядерні бойові головки. З «голим задом», але з ядерним кийком.

– Він також сказав про якусь унікальну «російську цивілізацію», яка не має кордонів у світі. Що він мав на увазі?

– Він говорив про якихось співвітчизників у світі та навіть у Латинській Америці. Він пропагує, що там, де є російські люди, там є "наші" інтереси, і "ми можемо їх захищати". Нічого дивного, нового він не сказав.

– Путін добивається багатополярного світу. Який він хоче бачити світопорядок?

- Він хоче хаосу, тому що в хаосі він добре почувається і може ловити в каламутній воді свою рибку. Весь світопорядок передбачає як глобальний хаос.

– Де немає жодних центрів впливу і кожен сам за себе?

- Так, якщо хаос, то жодного центру впливу у світі немає, і кожен за себе. Але весь раціональний світ хоче йти до якоїсь точки рівноваги та стабільності, а Путін цього не хоче.

- Після виступу Путіна на "Валдаї" стало знову зрозуміло, що він не хоче поступатися у цій війні. На що він сподівається - на перемогу Трампа, на втому Заходу від України?

– Так, він думає, що Захід втомиться допомагати Україні. Він сподівається, що там далі не захочуть нас підтримувати.

Ядерна зброя – путінський аргумент

– Російський диктатор не приховує цього бажання і каже, якщо постачання боєприпасів припиняться, то Україні жити залишиться тиждень. Наскільки це реально?

- Такі ризики є, і, звичайно, ми залежні від поставок. Але водночас не треба скидати з рахунків і рішучість українців захищати себе. Київ ми відбили без великих постачань Заходу.

- Путін також видав ще дивну фразу. Він похвалився тим, що Росія завершила випробування ядерної ракети «Буревісник» та балістичної ракети «Сармат». Але водночас визнав, що Росії ніхто не загрожує ядерною зброєю. Що це за дивна дихотомія?

– Раціональності в цьому немає, але для Путіна – це не дурість. Він завжди розглядав ядерну зброю як аргумент у суперечках із Заходом. Це продовження пропаганди того, що вони мають якісь супертехнології. Але за прямі погрози застосування ядерної зброї можна "отримати по вухах" від Заходу.

– А як розуміти слова, коли Путін говорив про загибель Пригожина, який нібито під кокаїном підірвав гранатами сам себе у літаку, а він ні до чого? Кого й у чому хоче так переконати?

- Що це не він наказав ліквідувати Пригожина. Він хоче переконати, що літак не збивали російські ППО. Бо якщо його вбили або підклали вибухівку, це означає, що Пригожина прибрало ФСБ. А це означає порушення домовленості, яку давав саме Путін Пригожину, що чіпати його не буде. І ось тепер Путін намагається показати, що вони самі себе вбили.

Трамп підтримуватиме сильного

– Яка з «веж Кремля» програла чи виграла від смерті Пригожина? І яку вежу слухає сам Путін? Патрушева, олігарха Ковальчука, Кирієнка, Шойгу?

– Він зараз слухає найагресивнішу групу – «яструбів», які виступають за продовження війни в Україні, – Патрушева, Ковальчука, Шойгу. Є групи, які виступають за припинення війни, – це російські олігархи, які багато втрачають від санкцій. Але вони зараз не мають великого впливу.

– А на кого працює час, на Путіна чи на нас у зв'язку з виборами президента США, на яких знову може перемогти Трамп?

– Тут багато залежить від самої України. Коли ми ставатимемо сильнішими і потужнішими, насамперед у виробництві власного озброєння, тоді час працюватиме на нас. Якщо ми цього не зробимо, тоді час працює на Путіна.

– А що буде, якщо Трамп все-таки стане президентом?

– У Трампа головна претензія до України в тому, що вона сама повністю не переходить на військові рейки. Він вважає: якщо ви самі собі не хочете допомагати, то чому ми повинні вам допомагати? Отже, ми повинні бути готові до війни. Тоді і Трамп абсолютно по-іншому до нас ставитиметься.

Згадайте, що ембарго на постачання озброєння в Україну та "Джавеліни" з'явилися саме при Трампі. Саме при ньому над Україною літали американські ядерні бомбардувальники, щоб напоумити Росію. Саме при Трампі було знищено частину «вагнерів» у Сирії. Республіканці – це такі хлопці, які працюють досить жорстко.

- Путін заїкнувся про те, що має намір висуватися на вибори президента Росії. Зрозуміло, що це фарс, але чи відреагує на це Захід.

– Ну, у Путіна просто немає іншого виходу. Якщо він знову не стане президентом, то йому "світить" Гаага. Захід закриє на «вибори» очі, бо вони дуже бояться російської ядерної зброї. Захід не втручатиметься у цей процес.

– Про що свідчить виступ Путіна на "Валдаї" - про слабкість чи силу Росії?

– Вони просто продовжують піднімати ставки, дотримуються своєї тактики залякування Заходу, щоб той перестав підтримувати Україну. І вони готові затягти цей процес надовго.