Завантажити ще

Футуролог Френсіс Фукуяма: Перемога Росії – це загроза сусідам та світові

Футуролог Френсіс Фукуяма: Перемога Росії – це загроза сусідам та світові
Фото: yes-ukraine.org

Відомий американський футуролог і політолог зі Стенфордського університету Френсіс Фукуяма, виступаючи на щорічній зустрічі "Ялтинської європейської стратегії" (YES), зробив нові прогнози щодо подальшого розвитку ситуації у світі через війну в Україні. Вчений упевнений, що якщо не зупинити Росію, вона нападе на інші країни.

Підсумок війни торкнеться і США

Так, він заявив, що від того, як закінчиться цей конфлікт і хто в ньому переможе, визначатиметься майбутнє не лише сусідніх держав, але й усього світу. У тому числі й Азіатського регіону, де існує ризик агресії Китаю щодо Тайваню.

"Залежно від результату цієї війни багато що може змінитися в інших країнах", – сказав він. "Грузія, Молдова та Казахстан – кожна з цих країн зазнає негайного впливу у разі, якщо Росія переможе, втримається, зможе залишити за собою захоплені українські території. Росія має посягання на суверенні території цих країн. Сподіваюся, що у них буде можливість розвиватися як незалежні демократії", – продовжив політолог.

Це вплине і на Південно-Східну Азію, адже "ще нещодавно майже ніхто у цьому регіоні не сприймав ідею, що Китай зважиться насильницьким шляхом виступити проти Тайваню і повалити демократично обраний уряд цієї країни", сказав експерт.

Підсумок війни також торкнеться внутрішньополітичної ситуації у США. Фукуяма зазначив, що у Штатах праві політсили тяжіють до моделі управління "сильною рукою", воліючи бачити своїм лідером когось схожого на російського главу Володимира Путіна.

"Коли Європа чхає, то решта світу з нежиттю"

З Фукуямою погодилася президент та виконавчий директор Міжнародної кризової групи Комфорт Еро, яка додала, що результат війни матиме визначальне значення, зокрема й для Африки.

"Я родом з Нігерії, найбільшої країни Західної Африки. У нас кажуть: коли Нігерія чхає, вся Західна Африка лежить з нежиттю. Те ж саме можна сказати й про Україну та її вплив на архітектуру європейської безпеки. Те, як закінчиться ця війна, буде означатиме багато не лише для Європи, а й для решти світу, оскільки коли Європа чхає, то решта світу - з нежиттю", - підсумувала Еро.

Україні не обов'язково одразу брати Крим

Що ж до українського наступу, то Френсіс Фукуяма прогнозує, що Україна все ж таки має хороший шанс на прорив. «Справді, важливим завданням для них є руйнування сухопутного коридору між Ростовом чи між, власне, Росією та Кримським півостровом. Тут не потрібно йти так далеко, щоб мати можливість перерізати залізничну лінію і потім піддати легкому бомбардуванню міст через Керченську протоку. Це єдині два шляхи, якими Росія може поповнити свої сили в Криму. У цей момент, я думаю, позиція Росії стане набагато слабшою. Можливо, є сенс говорити про припинення вогню або деяке пом'якшення конфлікту. Але поки що зарано заявляти, що український контрнаступ провалився і що далі вони будуть у патовій ситуації», - заявив він.

Після звільнення Запорізької області Росія стане зговірливішою

Раніше Френсіс Фукуяма прогнозував, що ґрунт для великої поразки Росії вже закладений українцями їхньою цілком героїчною здатністю захищатися. І якщо українці матимуть змогу звільнити Херсонську та Запорізьку області на півдні, то буде можливість розпочати справжні переговори. Можливо, буде свого роду припинення вогню, перемир'я, яке може мати шанс протриматися якийсь час. "Наразі мирні переговори не на руку Україні, бо росіяни могли б отримати вагомий шматок української території", – заявив тоді Фукуяма.

Він також припустив, що українцям навіть не обов’язково повертати Крим. Вони можуть його відрізати. «Є одна залізнична гілка, що веде з Росії до Криму, і є міст, і українці зможуть перерізати обидві ці артерії. Після цього їм не обов'язково йти до Криму, вони можуть просто тримати у заручниках всі російські війська, які там знаходяться. І це велика вразливість для Росії», - припускає політолог.

Френсіс Фукуяма
Френсіс Фукуяма
Досьє Коротко про

Американський філософ, політолог, політичний економіст, старший науковий співробітник Центру з питань демократії, розвитку та верховенства права у Стенфорді. До цього обіймав посаду професора та керівника програми міжнародного розвитку у Школі перспективних міжнародних досліджень Університету Джонса Хопкінса. З лютого 2012 року — провідний науковий співробітник Інституту міжнародних досліджень Фрімена Спілля при Стенфордському університеті.

Фукуяма став відомий завдяки книзі «Кінець історії та остання людина» (1992), в якій проголосив, що поширення ліберальних демократій у всьому світі може свідчити про кінцеву точку соціокультурної еволюції людства та стати остаточною формою людського уряду. Його робота була перекладена більш ніж 20 мовами і викликала найширший резонанс у науковому середовищі та засобах масової інформації. Незважаючи на те, що з моменту виходу книги численні події поставили під сумнів вірність висунутої ним ідеї, Фукуяма, як і раніше, дотримується концепції «кінця історії». Втім, деякі його політичні погляди зазнали значних змін: так на початку нового тисячоліття він різко відмежувався від неоконсервативного руху в американській політиці, з яким міцно асоціювався на зорі своєї кар'єри.