29 травня
Завантажити ще

Софію, Лавру та центр Львову внесли до Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО під загрозою

Софію, Лавру та центр Львову внесли до Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО під загрозою
Фото: facebook.com/SophiaKyiv

До Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, що перебуває під загрозою, внесли два об’єкти в Україні — Софійський собор разом з Києво-Печерською Лаврою, а також історичний центр Львову. Про це повідомило ЮНЕСКО, а також Міністерство культури та інформаційної політики України.

- Сьогодні, 15 вересня, Комітет всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, який зібрався в Ер-Ріяді в Саудівській Аравії, затвердив внесення об’єктів «Київ: Собор Святої Софії та прилеглі монастирські споруди, Києво-Печерська Лавра», а також «Ансамбль історичного центру м. Львів» до Списку всесвітньої спадщини, що перебуває під загрозою через небезпеку знищення, яку створює російська агресія, — розповіли в Міністерстві культури та інформаційної політики.

Включення об'єктів до списку надає Україні додаткові юридичні аргументи для збору доказів агресії Росії проти культурної спадщини, а також відкриває двері для додаткової технічної допомоги, аби реалізувати нові надзвичайні заходи для захисту унікальної спадщини.

Комітет всесвітньої спадщини ЮНЕСКО вирішив, що «для повної гарантії захисту видатної універсальної цінності об’єкта оптимальні умови більше не виконуються, і йому загрожує потенційна небезпека через війну». Об'єкти також уразливі до ударних хвиль, спричинених атаками Росії.

45-й сесія Комітету всесвітньої спадщини ЮНЕСКО триватиме до 25 вересня. Участь від України беруть заступниця міністра культури та інформаційної політики Анастасія Бондар, заступник постійного представника України при ЮНЕСКО Микола Мовчан, директор Департаменту культури, міжнародного співробітництва та європейської інтеграції Одеської міської ради Іван Ліптуга. 

25 січня на 18-й позачерговій сесії Комітету Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО об’єкт «Історичний центр міста-порту Одеса» включили до Списку Всесвітньої спадщини під загрозою. У серпні 2022 року МКІП ініціювало включення історичного центру Одеси до Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО за прискореною процедурою. 

6 липня Росія завдала ракетного удару по історичній частині Львова, а 23 липня - по історичному центру Одеси.