Завантажити ще

Європа створює «Небесний щит»: кого він захищатиме

Європа створює «Небесний щит»: кого він захищатиме
Фото: REUTERS

Війна в Україні та часті ракетні атаки по українських об'єктах змусили і Європу замислитися над створенням своєї системи протиповітряної оборони. Цей проєкт має назву «Небесний щит», і до нього вже приєдналося близько 20 країн Європи.

"Це дуже добре, оскільки ми повинні розуміти, що захист нашого неба є одним із найважливіших пріоритетів. При спільному розвитку системи ППО ми створюємо синергію та досягаємо необхідного масштабу. Ми економимо гроші. Ми також досягаємо набагато кращого потенціалу військової співпраці", – заявив міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус.

Естонія та Латвія приєднуються до занедбаної Німеччиною європейської ініціативи щодо оновлення системи протиповітряної оборони "Європейський небесний щит" (European Sky Shield Initiative, ESSI). Міністри оборони двох країн Ханна Певкур та Інара Мурнієце у присутності німецького колеги Бориса Пісторіуса днями підписали декларацію про намір вступити до цього проєкту. Раніше нейтральні Швейцарія та Австрія також приєдналися до європейської ініціативи ППО "Небесний щит".

Три лінії протиповітряної оборони

"Небесний щит" - це проєкт створення інтегрованої наземної європейської системи протиповітряної оборони, спочатку ініційований Берліном у серпні 2022 року. Наразі про свій намір приєднатися до проєкту заявили 19 європейських держав, у тому числі 17 країн НАТО, а також Австрія та Швейцарія. Борис Пісторіус наголосив на важливості цієї ініціативи та наземної протиповітряної оборони для зміцнення Європи і Північноатлантичного альянсу. Глава Міноборони ФРН повідомив, що його країна отримає системи IRIS-T SLM вже у 2024 році для зміцнення національної безпеки.

Згідно з поточними планами, до складу «Небесного щита» увійдуть три системи захисту від повітряних атак ближнього, середнього та далекого радіусу дії.

Саме Німеччина пропонує купувати власні системи малої дальності IRIS-T, яких досі не було на озброєнні її ж армії, але довели свою ефективність на полі бою в Україні.

Для систем середньої дальності пропонують американські Patriot, які також показали ефективність в Україні.

Засоби далекої дії, зокрема для протидії балістичним ракетам, пропонується закрити ізраїльсько-американськими системами Arrow 3. Це найбільш критичний сектор, тому що в ньому європейські члени НАТО покладаються саме на системи поразки, розгорнуті США.

Система IRIS-T SLM, що виробляється компанією Diehl Defence, спрямована на протидію загрозам, що походять від літаків, вертольотів, крилатих ракет і безпілотних літальних апаратів на дальності до 40 км і висоті до 20 км. Система відрізняється високою тактичною мобільністю, можливістю розгортання пускових установок ракет та можливістю ураження кількох цілей за низьких вимог до рівня підготовки обслуговуючого персоналу, зазначив виробник. У Diehl Defence також зазначили, що характеристики системи позитивно виявили себе в Україні, показуючи майже 100-відсоткову точність.

"Небесний щит" теоретично може сприяти створенню інтегрованої системи ППО та ПРО у Європі. "Небесний щит" може стати засобом економії грошей. Держави-учасниці спільно домовляться про закупівлю систем і в результаті заплатять менше. Йдеться й про співпрацю у питаннях спільних протиповітряних навчань, поліпшення матеріально-тилового забезпечення тощо, хоча конкретних кроків у цьому напрямі поки що немає.

Без України – ніяк

Досвід України у захисті від російських повітряних атак може зробити її важливим майбутнім учасником європейської ініціативи «Небесний щит». З моменту повномасштабного вторгнення 24 лютого Росія випустила на Україну майже 4000 ракет різних типів. Жодна країна Європи ніколи не стикалася із такими масованими ракетними ударами. Це дало українським військовим значний досвід знищення цих повітряних цілей.

По-перше, Збройні сили України засвідчили ефективність західних систем озброєнь та набувають реального досвіду їх використання.

А по-друге, активізація оборонних замовлень та фінансування систем ППО в Європі – якою б формою вони не розвивалися – також може означати більшу доступність цих систем для Києва.

«У середньостроковій перспективі Україна матиме можливість приєднатися до ініціативи «Європейський небесний щит» і тим самим значно зміцнити її. Українські збройні сили мають необхідний досвід та обладнання, щоб зробити цінний внесок», - вважають аналітики Європейської ради з міжнародних відносин (ECFR).

Наприклад, поряд із IRIS-T Україна вже використовує систему NASAMS, яка може відіграти ключову роль у проєкті. «Українські сили в даний час будують цілу систему протиракетної оборони на основі сучасної західної зброї, а це означає, що незабаром вони також матимуть технічні можливості, щоб стати рівноправним гравцем в ініціативі «Небесний щит», - вважають у ECFR.

Таким чином, російська війна в Україні є реальним випробуванням для сучасних західних систем протиракетної оборони в умовах військового конфлікту високої інтенсивності. Це є унікальною нагодою для виробників озброєнь розкрити всі сильні та слабкі сторони своєї продукції і згодом створити досконаліші версії своїх протиракетних систем. Європа може отримати багато цінних уроків із цього українського «тест-драйву». Більше того, оскільки ініціатива «Небесний щит» не є ексклюзивною для країн НАТО, Україна може стати важливим майбутнім членом НАТО і зробити свій внесок у захист передової лінії європейського неба.