28 травня
Завантажити ще

Підвищити статус, «попустивши» Путіна: чому Ердоган змінює позицію на прозахідну

Підвищити статус, «попустивши» Путіна: чому Ердоган змінює позицію на прозахідну
Фото: REUTERS

Візит президента Володимира Зеленського до Туреччини дав несподівані результати. Приємні для України і такі, що зовсім не влаштовують Москву. Президент Туреччини Реджеп Ердоган зробив два важливі жести, які викликали справжню істерику в російських провладних засобах масової інформаціїі.

Це «плювок в обличчя» Росії

По-перше, він заявив, що Туреччина виступає за вступ України до НАТО.

- Україна заслуговує на членство в НАТО. І я хочу знову наголосити на одному моменті у вашій присутності: ніхто не програє від настання справедливого миру, - заявив Ердоган на спільній пресконференції з Володимиром Зеленським.

А крім цього, він відпустив до України 5 командирів «Азова», які захищали Маріуполь. Згідно з домовленостями між Реджепом Ердоганом та Володимиром Путіним, вони мали перебувати у Туреччині під гарантіями захисту Ердогана до кінця війни. Хоча це був уже не російський полон з тортурами, а комфортний приватний будинок, все ж таки вони фактично перебували під домашнім арештом.

- Повертаємось додому з Туреччини та повертаємо додому наших героїв. Українські воїни Денис Прокопенко, Святослав Паламар, Сергій Волинський, Олег Хоменко, Денис Шлега нарешті будуть із рідними, - повідомив Володимир Зеленський.

Заяви Ердогана та звільнення «азовців» викликали справжню істерику в Росії. Прессекретар російського президента Дмитро Пєсков обурився тим, що російську сторону не повідомили про повернення військовополонених до України. При цьому він навіть образив турецького президента, заявивши, що Туреччина не ухвалює рішення самостійно.

- У контексті підготовки до саміту НАТО на Туреччину чинили великий тиск, а Анкара як член Альянсу виявляє з ним солідарність, Росія все чудово розуміє, - додав Пєсков.

Відомий російський неонацист та українофоб Єгор Холмогоров обурився звільненням українських воїнів та наголосив, що це черговий «плювок у фізіономію» Росії. Він також заявив, що це може стати черговим фактором демобілізації серед російського суспільства та спровокувати нові внутрішні конфлікти.

Не менш важливим є також договір про військово-технічне співробітництво між Україною та Туреччиною, який підписали Зеленський та Ердоган. Він передбачає спільне виробництво озброєння, зокрема безпілотників.

Ердоган ставить на місце Путіна...

Чому ж Анкара та Ердоган так явно продемонстрували свою відданість Україні та неприйняття довіреностей із Москвою? Тим більше напередодні візиту до Туреччини Путіна, який був намічений на серпень.

Деякі аналітики вважають, що такі несподівані кроки турецького президента можна розцінювати як посилення переговорних позицій із Росією саме напередодні зустрічі з Володимиром Путіним.

Як пише агентство Bloomberg, на серпневій зустрічі Путіна та Ердогана російський президент виторгуватиме нові преференції у зерновій угоді. Тому на тлі ослаблення Путіна Ердоган, ймовірно, вирішив зіграти на випередження та продемонструвати, що кремлівський карлик не за тих умов, щоб диктувати свої правила. Та ще й дав слабину в заколоті Пригожина.

Президент Туреччини виступає за подовження терміну дії зернової ініціативи ще на три місяці, щоб не допустити створення штучного голоду в Африці та на Близькому Сході, який може призвести до нової міграційної кризи.

Німецьке видання Bild пише, що президент Туреччини зумів двічі обвести Росію довкола пальця. По-перше, він дозволив командирам «Азова» повернутися до України. По-друге, Ердоган висловився за членство України в НАТО. Також Києву поставлять до 70 турецьких самохідних гаубиць.

Політологи також вважають, що Ердоган так намагається показати, що Анкара надто важлива у геополітичному плані для інших країн.

…і підіграє США

Що ж до публічної підтримки вступу України до НАТО, то Ердоган говорить про це, бо знає: США не дозволять Києву швидко вступити до Альянсу. Президент США Джо Байден заявив, що питання щодо приєднання України до НАТО може бути розглянуте лише після закінчення війни.

- Україна не готова до членства в НАТО зараз, у розпал війни. Серед членів Альянсу немає одностайності щодо ухвалення прийняття  України до НАТО зараз, - сказав він. А заяви Ердогана можуть зняти невдоволення Заходу Анкарою через те, що вона не хоче пускати до Північноатлантичного альянсу Швецію.

Недарма буквально перед самітом НАТО у Вільнюсі президент США провів телефонну розмову з турецьким колегою, під час якої обговорив питання України у Північноатлантичному альянсі та членства Швеції у блоці. І Байден також висловив бажання прийняти Швецію до Альянсу якнайшвидше.

Думки експертів

Ігор Рейтерович, експерт-міжнародник:

- Така позиція Ердогана може зумовлюватись кількома причинами. Перша – це тиск на Росію, щоб змусити її подовжити зернову угоду. Друге – це активізація російських військових у Сирії проти сил, афілійованих Туреччиною. Таким чином він передає непрямий привіт Путіну, щоб той не заривався у цій країні. Мовляв, у тебе і так уже є Україна і не в твоїх інтересах ще встрявати у нове протистояння у Сирії. І третє – Ердоган просто підвищує свій статус важливого світового гравця, з яким усі мають рахуватися. Навіть президент США Байден був змушений дзвонити йому напередодні саміту НАТО, щоб переконати підтримати вступ Швеції до Альянсу.

Ілля Куса, експерт з Близького Сходу Українського інституту майбутнього:

- Може бути кілька причин такої активності Ердогана. Він може відходити від своєї нейтральної позиції і ставати дедалі прозахіднішим. Або це такий собі піар-хід напередодні саміту НАТО, щоб показати, що він на правильній стороні, з Україною, щоб йому не дорікали за блокування вступу до Альянсу Швеції. Але тут важливо те, обмежиться він лише словами чи перейде до активнішої підтримки нашої країни, наприклад, постачанням зброї.