21 листопада
Завантажити ще

Експерт Іван Ступак: Проєкт «Вагнер» вже закрито на 80 відсотків

Експерт Іван Ступак: Проєкт «Вагнер» вже закрито на 80 відсотків
Фото: REUTERS/Фейсбук Іван Ступак

Заколот "Вагнера" ​​провалився, але це не означає, що він не матиме наслідків у Росії. Як і не можна відразу списувати і Пригожина з-поміж активних факторів впливу на ситуацію в Росії. Про те, чому заколот провалився, що чекає на главу «Вагнера» і чи це матиме вплив на подальші військові дії в Україні, KP.UA розповів експерт Українського інституту майбутнього Іван Ступак.

Пригожину не вистачило часу

- Чому, на вашу думку, Пригожин на піку свого успіху розвернув свої колони, які йшли на Москву?

- Щось його зламало. Могло бути два варіанти. Перший - ті люди, які його підтримували в самій Москві (а без підтримки звідти він не зміг би розпочати свій бунт), вони або передумали, або їх розкрили. І він зрозумів, що йде в нікуди. І друга версія – можливо, на нього натиснули та пригрозили тиском на його родину. І він змушений був згорнути свій бунт.

- Бунт "Вагнера" ​​провалився, а це значить, що Шойгу/Герасимов остаточно перемогли?

- Поки виходить, що так. Та й Путіну немає сенсу ставити на когось, крім Шойгу, – він найвідданіший його прихильник у армійському середовищі.

- Але ж у росЗМІ пишуть, що Шойгу можуть поміняти на губернатора Тульської області Дьоміна, це реально?

– А тут треба подивитися на ситуацію очима Путіна. Дьомін молодший за Путіна на 20 років, він молодий, амбітний, для якого пост міністра оборони – це дуже мало. Де гарантія, що він згодом не захоче стати президентом? Чи захоче Путін призначати таку людину, яка може стати йому конкурентом? Звичайно ж ні. А Шойгу – 68 років, він політично інертний, без амбіцій і не становить жодної загрози російському диктатору.

- Чому російські військові не підтримали заколот Пригожина?

- Для цього просто забракло часу, Пригожин просто не витримав паузи. Військова система Росії дуже інерційна і потребує багато часу на розгойдування. Якби Пригожин увійшов до Москви і протримався б там лише кілька днів, то не тільки дедалі більше росіян, а й військових ставало б на його бік. У Росії дуже багато зараз незадоволених військовим керівництвом. В окопах російські солдати поступово починали схилятися в його бік. Кому ж хочеться воювати завшивленим, без зброї та боєприпасів? Пригожину просто забракло часу. Ще днів п'ять-сім, і вони почали б обирати – за Шойгу чи за Пригожина.

«Вагнери» і надалі будуть головним болем російської армії

- Бунт "Вагнера" ​​послабить російський фронт чи ні?

- У цій ПВК рішення ухвалювалися нестандартно, швидко, не інерційно і не так, як у всій російській армії. І в них була своя мотивація – гроші та дисципліна. Тому відсутність «Вагнерів» на фронті послабить позиції росіян. І якщо деякі «Вагнери» і увіллються в регулярні частини, то вони стануть шкідливими «бацилами», які не повністю підкорятимуться військовому керівництву і бунтуватимуть і далі.

- Які наслідки для Путіна матиме заколот «Вагнера»?

- Путін ще більше боятиметься свого оточення, і ця параноя все більше впливатиме на якість прийняття його рішень. Ну і, звичайно, його авторитет у Росії неухильно падатиме – «дід» уже нічого не може. Це ще не початок кінця Путіна, але рух у цьому напрямі вже розпочався. Кожен «гвинтик» російської системи влади почне дивитися на всі боки і думати про те, що, може, варто починати підтримувати когось іншого.

- Чи тепер можна сказати, що після бунту «Вагнер» закінчився і зникне?

- Поразка Пригожина дуже вдарила по авторитету ПВК «Вагнер» загалом. Росіяни його вважають зрадником та боягузом. Тому відсотків на 80 проєкт "Вагнер" вже закрито.

Пригожин може ще повернутися до російської політики

- А Пригожин назавжди зник із російської політики чи ще може повернутися?

- Він може ще повернутися. Можливо, деякі сили в Кремлі знову його реанімувати вирішать для певних тактичних політичних цілей. А поки що він може займатися тренінгом найманців у Білорусі. Лукашенку теж потрібні сили, щоби боротися з опозицією, і білоруська армія може в цьому його не підтримати. Армія найманців потрібна «бацьку».

- У якій формі може бути це повернення – вибори президента Росії чи ще щось?

- Ні, він уже не політична постать і повністю себе дискредитував - "що ж ти, фраєре, здав назад". Росіяни не люблять слабких лідерів, і для них його вже нема.

- А чи не стане Пригожин зі своїми амбіціями конкурентом Лукашенка у Білорусі?

- Якщо йому дадуть там можливість виступати в масмедіа, то він може мати якусь вагу в цій країні. Хоча Лукашенко дуже ревно ставиться до всіх своїх конкурентів. Він може просто знову видати його Путіну до Росії.

Пригожин і далі може закликати до смути у Росії

- А може Пригожин бути чимось вигідним для України?

- Так, якщо він критикуватиме путінський режим, робитиме гучні заяви і сіятиме внутрішню смуту в Росії.

- Бунт "Вагнера" якось вплине на російську армію? Наприклад, чи можуть виникнути сумніви про всесильність Путіна?

- Звичайно. У системі військової машини Росії з'явився «вільний електрон» - Пригожин, який поступово розкладатиме її, вносячи сумніви та смуту.

- Крім «Вагнера», у Росії налічується ще кілька десятків ПВК. Чи є загроза путінському режиму від них?

- З 1 липня вони всі вливаються до Міноборони та мають підписати контракти. Пригожин через це і почав свій бунт, бо не хотів втратити свій найбільший актив – ПВК «Вагнер». Але навіть якщо найманці і увіллються в російську армію, то це ще не означає, що вони будуть лояльні до режиму. Це «пси війни», і вони служать тому, хто більше платить.

- А будуть вони так само ефективно воювати у складі Збройних сил Росії, як вони воювали автономно?

- Ні, звичайно. Російська військова машина дуже відстала та інерційна, не дає простору для ініціативи.

- Чи може найближчим часом у Росії з'явитися новий Пригожин, новий заколот та бунт?

- Тепер російська влада дуже серйозно і ретельно стежитиме за всіма проявами невдоволення. Адже це все-таки тоталітарний режим. Вона налякана і ще більше закручуватиме гайки.