Завантажити ще

Мінагрополітики - про наслідки підриву Каховської ГЕС: Поля перетворяться на пустелі

Мінагрополітики - про наслідки підриву Каховської ГЕС: Поля перетворяться на пустелі
Фото: minagro.gov.ua

Знищення росіянами Каховської ГЕС завдало значних збитків сільському господарству України. Про це повідомило Міністерство аграрної політики та продовольства України. За попередніми даними, поля на півдні України вже наступного року можуть перетворитися на пустелі.

- Знищення Каховської ГЕС призведе до того, що поля на півдні України вже наступного року можуть перетворитися на пустелі. Без Каховського водосховища постраждають не лише аграрії та водокористувачі, а й джерела питного водопостачання населених пунктів, - йдеться у заяві.

За попередніми оцінками, наслідок ворожого терористичного акту на Каховській ГЕС передбачає на Херсонщині затоплення орієнтовно 10 тисяч га сільськогосподарських земель на правобережжі. А також в декілька разів більше на лівому березі області, який зараз перебуває під окупацією. 

Крім того, техногенна катастрофа зупинить водопостачання 31 системи зрошення полів Дніпропетровської, Херсонської та Запорізької областей, з яких збирають зернові й олійні культури.

- Терористичний акт на Каховській ГЕС фактично залишив без джерела води 94% зрошувальних систем в Херсонській, 74% – в Запорізькій та 30% – в Дніпропетровській областях, - уточнили в відомстві.

Негативні наслідки знищення Каховської ГЕС також будуть і для рибного господарства. Вже фіксується загибель риб, внаслідок падіння рівня води ікра висохне на змілілих ділянках.

Окрім того, винесена з потоком води фауна водосховища у заплави, що утворилися нижче греблі Каховської ГЕС, також загине. Оскільки  при зниженні «повеневої» хвилі в подальшому ці біоресурси опиняться на суходолі.

Ще однією проблемою стане потрапляння  прісноводної риби та інших біоресурсів у солоні води Чорного моря та їх загибель. В свою чергу і чорноморська фауна від масивного напливу прісної води також може загинути.

- Внаслідок знищення Каховської ГЕС збитки для рибної галузі  від загибелі лише дорослих особин можуть сягнути 95 тисяч тонн, або близько 4 млрд грн. Всього, за попередніми розрахунками, збитки від загибелі усіх біоресурсів складуть до 10,5 млрд грн., - сказано в повідомленні міністерства.

Негативні наслідки спустошення водних біоресурсів будуть прослідковуватись протягом кількох років поспіль, навіть при заповненні ложа Каховського водосховища найближчим часом. Оскільки поновлення кількісного та якісного складу популяцій риб, відновлення донних ценозів кормової бази потребує багато часу.

У Мінагрополітики наголосили, що усі дані наведені за попередніми оцінками. Остаточні висновки можна буде зробити, лише коли рівень води стабілізується.

Російські окупанти уночі 6 червня здійснили підрив Каховської ГЕС. Через це затопило частину Херсона, окуповані Росією Нову Каховку та Олешки, а також інші населені пункти Херсонської області. Людей та тварин почали евакуювати.