Завантажити ще

Православна церква України ухвалила історичне рішення відзначати Різдво у грудні

Православна церква України ухвалила історичне рішення відзначати Різдво у грудні
Фото: facebook.com/Orthodox.in.Ukraine

Православна церква України відзначатиме Різдво у грудні. Рішення ухвалили 24 травня під час засідання Архієрейського собору в Трапезному храмі Києво-Печерської лаври, передає "Суспільне".

Різдво буде 25 грудня, а не 7 січня. Так само змістяться й інші свята: Покрова - на 1 жовтня, Водохреще - на 6 січня і Миколая - на 6 грудня. Але це не стосуватиметься Великодня та Трійці.

- Новоюліанський календар є той календар, який був створений на початку двадцятого століття на основі сучасних досліджень і був схвалений саме 100 років тому, - прокоментував митрополит Білоцерківський, заступник голови управління зовнішніх церковних зв’язків ПЦУ Євстратій (Зоря).

За його словами, наразі цим календарем користуються 10 православних Церков. І ПЦУ до них долучатиметься.

У фейсбуці ПЦУ зазначили, що за парафіями та монастирями, які цього бажають, зберегли право використовувати старий календар. Загальне вживання новоюліанського календаря після затвердження Помісним собором 27 липня буде запроваджене з 1 вересня, коли розпочинається новий церковний рік.

Митрополит Епіфаній назвав рішення собору "історичним". З новою силою це питання постало внаслідок російської агресії. Нині юліанський календар сприймається як пов'язаний із російською церковною культурою. Адже сучасним (новоюліанським) календарем користуються ті Церкви, які підтримують нашу помісну Церкву, натомість опоненти, і в першу чергу РПЦ, дотримуються старого календаря (юліанського).

- Це рішення, на яке чекає від нас і більшість вірних нашої Церкви, і більшість українського суспільства. Це рішення не просте, ми йшли до нього тривалий час, поступово, крок за кроком і робимо його зважено. Але воно так само необхідне, як свого часу було необхідним рішення запровадити українську живу мову в богослужінні замість традиційної слов’янської, запровадити автокефальний устрій життя Церкви замість багатосотлітньої підлеглості. Не всі сприйняли ці рішення, не всі їх підтримали, але вони були вірними та життєво необхідними. Так само вірним і життєво необхідним для нас є рішення про перехід на оновлений календар, який є більш точним астрономічно та церковно прийнятим, зі збереженням традиційної пасхалії, – зазначив він.

На собор приїхали понад 50 архієреїв з усієї України. Спершу відбулась загальна молитва та заупокійна молитва за воїнів. Далі почалось обговорення та погодження нового календаря. Напередодні священнослужителі у своїх громадах проводили обговорення, чи готові відзначати парафіяни ПЦУ свята в інші дні.

30 грудня 2022 року майже 60% українців у додатку "Дія" висловилися за святкування Різдва 25 грудня. 6 лютого 2023 року Українська греко-католицька церква повідомила, що з 1 вересня переходить на новий стиль для нерухомих свят. Тоді заступник голови Управління зовнішніх церковних зв‘язків ПЦУ Євстратій Зоря розповів, що Православна церква України розгляне календарну реформу в травні.