Array ( [0] => 2829 [1] => 2836 [2] => 2850 [3] => 2860 [4] => 2871 [5] => 2883 [6] => 2890 [7] => 2898 [8] => 2921 ) 1
0
26 квiтня
Завантажити ще

Державний переворот у Судані: російський слід, ПВК «Вагнер» та золото

Державний переворот у Судані: російський слід, ПВК «Вагнер» та золото
Фото: REUTERS/Stringer

У світі спалахнула ще одна «гаряча точка», запальничку до якої піднесла Росія. У Судані було здійснено спробу державного перевороту, яку роблять сили, пов'язані з Кремлем. У Судані 15 квітня спалахнули бої між Силами швидкого реагування (RSF), які підтримує російська ПВК «Вагнер», та суданською армією.

У столиці Судану Хартумі не припиняється стрілянина та зіткнення між армією і Силами швидкого реагування. Застосовується артилерія та авіація. Бої точаться і в інших містах країни. Станом на 18 квітня ООН привела дані - 185 людей убито, ще 1800 поранено.

Лідер RSF Мохаммед Хамдан Дагало звинувачує суданську армію у спробі державного перевороту. У свою чергу, армія Судану називає RSF «бунтівною силою» та звинувачує в атаці на державні та стратегічні об'єкти.

У чому формальна причина конфлікту

Після перевороту в жовтні 2021 року Суданом управляє рада, що складається з генералів, і між генералами спалахнув конфлікт. Один із них – генерал Абдель Фаттах аль-Бурхан, голова збройних сил та фактично президент країни. Другий – його заступник та командувач Сил швидкого реагування генерал Мохаммед Хамдан Дагало.

Безпосередньою причиною конфлікту спостерігачі називають суперечки щодо інтеграції Сил швидкого реагування до структури збройних сил Судану, а ширше - щодо переходу влади від військових до цивільних. Так, керівництво спеціальних сил наполягало на тому, щоб процедуру відклали на 10 років, а регулярні війська вимагали проведення процесу протягом двох років. І перемовини з цього питання спричинили конфлікт.

Суданські путчисти добувають золото для Путіна

Генерал Дагало – це керівник RSF, який номінально підпорядковується уряду, але його пов'язують із російською ПВК "Вагнер". Він створив потужне військове угруповання, яке брало участь у конфліктах у Ємені та Лівії. Колишній торговець верблюдами, генерал-лейтенант Мохаммед Хамдан Дагало в останні два десятиліття неухильно накопичував вплив та багатство у Судані.

Дагало їздив до Москви, де зустрічався із російськими чиновниками, включаючи міністра закордонних справ Сергія Лаврова та Миколу Патрушева, секретаря Ради безпеки Росії. А після візиту Сергія Лаврова до Судану військовий режим у цій країні схвалив будівництво російської бази ВМФ. На ній розмістяться близько 300 військових та чотири кораблі. В обмін Москва постачатиме Хартум зброєю та військовою технікою.

Членів угруповання також звинувачують у порушеннях прав людини, зокрема у масовому вбивстві понад 120 демонстрантів у червні 2019 року. Потужне воєнізоване угрупування, яке не підкоряється армії, становить загрозу стабільності країни.

Дагало контролює золоті копальні Судану. Бійці його спецназу разом із російськими найманцями відкрили та обслуговують рудники з видобутку золота в Судані. Deutsche Welle пише, що "вагнерівці" видобувають для Путіна золото у Судані. Це підтверджує і видання NYT, вказуючи на те, що очолювана Євгеном Пригожиним ПВК «Вагнер» видобуває золото для компенсації економічних втрат Росії від західних санкцій. У Держдепартаменті США вже визнали Пригожина власником суданської гірничодобувної компанії Meroe Gold.

Серед операцій "вагнерівців", згідно з розслідуванням, є отримання "вигідних концесій на видобуток золота в Судані", що потенційно допоможе збільшити золоті запаси РФ на 130 млрд доларів. На думку американських чиновників, ці кошти використовуються для пом'якшення удару від економічних санкцій, запроваджених через війну Росії проти України.

Через тиждень після падіння експрезидента Судану Омара аль-Башира у 2019 році літак Пригожина прибув до столиці країни Хартум з військовою делегацією Росії та повернувся до Москви з високопоставленими представниками суданських оборонних відомств, серед яких був і командир Сил швидкого реагування Дагало. З моменту повномасштабного вторгнення ПВК «Вагнер» переправила до Росії 16 тонн суданського золота, що дозволяє спонсорувати війну в Україні.

Думка експерта

Ігор Рейтерович, політолог-міжнародник:

- Звісно, слід Росії у спробі держперевороту в Судані проглядається. Генерал Дагало отримує підтримку від Москви. Москва підживлює громадянську війну у цій країні, отримуючи свої дивіденди - суданське золото. ПВК «Вагнер» для цього й зайшла до Судану та налагоджувала контакти із місцевими «царьками». Але хоча «Вагнер» і має відношення до спроби держперевороту в Судані, це може негативно позначитися на її позиціях в Африці та інтересах Росії. Якщо Дагало програє, програє і Росія. Тим більше, що Захід підтримує противників проросійського ставленика.

Довідка Коротко про

Судан - одна з найбільш нестабільних країн Африки. У 2011 році країна розпалася на дві незалежні держави – власне Судан та Південний Судан.

У квітні 2019 року в Судані стався військовий переворот, внаслідок якого було усунуто від влади президента Омара Башира. У країні було створено нові органи влади, підконтрольні військовим. Цікаво, що Росія вже довгий час намагається встановити свій вплив у Судані.

Одразу після повалення президента Судану в 2019 році військова влада підписала з Москвою угоду про передачу Росії в оренду на 25 років військово-морської бази в Порт-Судані на Червоному морі.