Array ( [0] => 2829 [1] => 2836 [2] => 2850 [3] => 2860 [4] => 2871 [5] => 2883 [6] => 2890 [7] => 2898 [8] => 2921 ) 1
0
Завантажити ще

Нова риторика Макрона: що не сподобалося Заходу і потішило Китай

Нова риторика Макрона: що не сподобалося Заходу і потішило Китай
Фото: REUTERS

Від візиту французького президента до Піднебесної багато хто очікував, що він переконає китайського лідера Сі Цзіньпіна не підтримувати країну-агресора Росію та зменшить градус конфронтації із західним світом. Але в результаті сталося діаметрально протилежне.

Сі Цзіньпін лише за 6 годин «перевербував» Макрона

Натомість глава Китаю начисто переграв його і «перевербував» на свій бік. Після повернення з Пекіна Еммануель Макрон видав цілу порцію найчистіших китайських наративів.

Головний з них – Європа має зменшити свою залежність від Сполучених Штатів Америки та не втягуватися у конфронтацію між Китаєм та США через Тайвань. А сказав він це після 6-годинного спілкування із Сі Цзіньпінем.

- Парадокс полягає в тому, що, охоплені панікою, ми вважаємо себе просто послідовниками Америки. Питання, на яке європейці мають відповісти: чи в наших інтересах прискорити кризу на Тайвані? Ні. Найгірше було б думати, що ми, європейці, маємо стати послідовниками цієї теми та взяти приклад із порядку денного США та надмірної реакції Китаю, - сказав він.

За словами президента Франції, Європа стикається з великим ризиком потрапити у кризи, які "не є нашими". Макрон вважає, що це завадить їй збудувати свою стратегічну автономію. А крім цього, йому, зважаючи на все, не дають спокою лаври Британії, яка після виходу з ЄС стрімко почала відновлювати свій вплив у світі. Французький президент говорив про свою теорію "стратегічної автономії" для Європи, ймовірно, на чолі з Францією, щоб стати "третьою наддержавою".

Макрон також вважає, що Європа посилила свою залежність від США щодо зброї та енергетики, він пропонує Європі знизити свою залежність від «екстериторіальності долара США». Примітно, що ці тези часто лунають від офіційних осіб у Москві та Пекіні.

Недарма китайські ЗМІ на ура сприйняли заяву французького президента. Китайське державне ЗМІ China Xinhua News радісно повідомило, що “французький президент Макрон знову підтверджує тезу про стратегічну автономію після візиту до Китаю, закликавши Європу зменшити залежність від США та прагнути стати “третьою світовою державою”.

Чим конформізм Макрона загрожує світоустрою та Україні

Для України це може загрожувати тим, що одного прекрасного дня, за логікою Макрона, Франція вважатиме і війну в Україні «не своєю» кризою і відмовиться допомагати Києву.

Зрозуміло, що позиція французького президента викликала обурення на Заході. Як повідомляє «Голос Америки», багато оглядачів у Європі та США розкритикували позицію президента Франції та закликали його не дистанціюватися від союзників, а навпаки - посилити допомогу Україні та вкладати гроші у власну оборону.

- Щоб зменшити свою "залежність" від США, президенте Макроне, витрачайте більше на свою оборону! І надавайте більше військової допомоги Україні - європейській країні, - вважає колишній посол США в Росії Майкл Макфол.

– Макрон не хоче, щоб Європа «потрапила у кризи, які не є нашими», як Тайвань. Але для нього цілком нормально покладатися на зобов'язання безпеки США в Європі щодо вирішення криз, подібних до української. Це не "стратегічна автономія". Це стратегічний нонсенс, - вважає колишній посол США в НАТО Іво Даалдер.

- Макрон хоче, щоб США прийшли на допомогу Європі в разі російської агресії, але, очевидно, взяв обітницю нейтралітету щодо китайської агресії в Тихому океані. Дякую, друже, - відреагував на інтерв'ю французького лідера сенатор-республіканець Джон Корнін.

А газета Wall street Journal пише, що Макрон своїми словами відкинув можливість "європейської допомоги" у так званих "чужих кризах".

Думка експертів

Олег Саакян, політолог:

- Заява Макрона дуже маніпулятивна. На тлі проблем усередині самої Франції він за рахунок зовнішньої політики намагається покращити свій образ та готується до наступних президентських виборів. Крім цього, він хоче виглядати хорошим і щодо Китаю. Але якщо Макрон так хоче стратегічної самостійності, то йому потрібно відмовитись від того, що США вирішують усі питання європейської безпеки, а Європа в цей же час отримує дешеві енергоносії та товари з Росії та Китаю. На двох стільцях одночасно всидіти не можна. Треба щось обирати.

Іван Ступак, політолог:

- Навряд чи заява Макрона про «чужі» для європейців військові конфлікти якось позначиться на допомозі Україні. Це лише його особиста думка, а політичний та владний істеблішмент Франції підтримує Україну. Що ж до можливого конфлікту навколо Тайваню, то якщо впаде ця країна, то погано буде і всьому Заходу. Адже всі напівпровідники для сучасної техніки та електроніки виготовляються саме там. Тобто Франція також постраждає.

А США діють правильно на цьому напрямі, вони є драйвером всього західного світу. Але у французів є ревнощі до цього. Вони бажають бути європейським драйвером. Але у них це не виходить. Жодне з дипломатичних зусиль Макрона на міжнародній арені, починаючи з Мінських угод, не закінчилося успіхом.

Закордонні ЗМІ

Süddeutsche Zeitung:

- Ці заяви не тільки не були узгоджені з іншими урядами країн - членів ЄС, але є атакою на європейську та трансатлантичну єдність. Макрон вбив клин у відносини ЄС із США та розколов Європу. Потрібно було дуже постаратися, щоб завдати такої шкоди кількома реченнями.

"Голос Америки":

- Китай буде у захваті від заяв Макрона про так звану "стратегічну автономію". Стратегічна автономія живе лише у голові однієї людини. Війна Росії проти України показала, як Європа та США потрібні один одному та як Європі потрібні США для власного захисту. Однак на поверхні залишається ілюзія автономії. Пекін має бути у захваті.

Tagespiegel:

- Макрон наразі сіє сумніви в цьому союзі та завдає удару в спину США. А це є серйозним політичним ударом для Заходу, свободи та миру. Сі та Путіну це сподобається.

Frankfurter Allgemeine Zeitung:

- Європа, надана сама собі, не впоралася б із війною в Україні. Тільки от політик, який перебуває при владі вже шість років, повинен знати, що висловлювання, подібні до тих, що він зробив, не завжди доречні. Китайському керівництву у всякому разі було приємно почути, що людина, щойно прийнята ним виключно ввічливо, дистанціюється від держави, яку Пекін розглядає як свого єдиного серйозного супротивника.