Завантажити ще

Політолог Тарас Завгородній: Сі Цзіньпін назвав себе миротворцем і не може дати задній хід

Політолог Тарас Завгородній: Сі Цзіньпін назвав себе миротворцем і не може дати задній хід
Фото: Lintao Zhang/Getty Images

Президент України Володимир Зеленський запросив до України президенту Китаю. "У своєму інтерв'ю Зеленський передав запрошення в Україну одному помітному та стратегічно важливому лідеру, який ще не приїжджав до України, - голові КНР Сі Цзіньпіну", - повідомило Associated Press.

"Ми готові бачити його тут. Я хочу поговорити з ним", – сказав Володимир Зеленський. Водночас президент України зазначив, що розмовляв із Сі до початку повномасштабної війни. Але більше року після початку вторгнення контактів з лідером Китаю не було. Та й зараз китайський лідер не поспішає спілкуватись із українським президентом. Чи можлива така зустріч і що може бути предметом розмови двох лідерів, розповів KP.UA політолог-міжнародник Тарас Загородній.

Чому ж вони досі не зустрілися

– Володимир Зеленський запросив Сі Цзіньпіна в Україну, але той ігнорує спілкування з українським президентом – у Пекіні так і не змогли назвати навіть приблизну дату розмови. Чому?

– Це результати дипломатичної комбінації США. Американці загнали китайців у дипломатичну пастку – якщо Сі Цзіньпін захотів стати посередником та миротворцем і зустрівся з Путіним, то тепер йому необхідно зустрітися і з іншою стороною – Володимиром Зеленським. У Пекіні це розглядають як тиск і не хочуть грати за американськими правилами. І так американці показують, що Пекін не може бути посередником між Україною та Росією, оскільки він став на сторону Москви.

Друга причина, чому Сі Цзіньпін не поспішає спілкуватися із Зеленським, полягає в тому, що самі китайці після зустрічі їхнього лідера з Путіним зрозуміли, що «пацієнт абсолютно не в собі» і з ним немає сенсу говорити про мирні переговори з Україною. Але при цьому вони вирішили свої головні стратегічні питання – змусили Росію торгувати юанем, отримали доступ до дешевої російської нафти та газу. Тобто Сі Цзіньпін зараз немає сенсу демонструвати свої миротворчі зусилля, знаючи, що Путін на них все одно не погодиться.

– Китай запропонував Києву заздалегідь неприйнятний « мирний план ». Навіщо це робилося?

- Щоб показати свою вагу та значущість у світі. Що не лише США, а й Китай є країною, від якої багато в цьому світі залежить. Крім цього, Китай має свій інтерес в Україні – це продовольство, транзитний статус нашої країни та повоєнне відновлення, в якому можуть взяти участь багато китайських компаній. Це ті прагматичні речі, які цікавлять Пекін. А роль миротворця для них насправді другорядна.

- Навіщо тоді Зеленський заявив про запрошення?

- Їм є про що поговорити. Хоча б про те, що Київ уже передав мирний план Зеленського Китаю, який раніше підтримали в ООН. Але зараз розмова між двома лідерами більше потрібна навіть Сі Цзіньпіну. Він оголосив себе миротворцем і вже не може дати задній хід, інакше його звинуватять у подвійній позиції. Що ж це за посередник, який не хоче спілкуватися з однією із сторін конфлікту? Але головне завдання України – щоб Китай не почав допомагати зброєю Росії.

Китайський лідер не хоче летіти до України «третім»

- Про що тоді варто говорити двом лідерам, у чому Зеленський має переконувати китайського лідера? Чи може він переконати його відмовитися від нейтральної позиції щодо війни та підтримати Україну?

- Він має переконувати Сі Цзіньпіна, щоб він не дивився на війну в Україні з російської точки зору. І нагадувати, що Китай давав гарантії територіальної цілісності України. І зафіксувати головне – щоб Китай не дав Росії застосувати тактичну ядерну зброю проти нашої країни. Адже китайці неодноразово заявляли, що виступають проти будь-якого поширення ядерної зброї.

Але зараз Пекін і Москва, зважаючи на те, що Путін погрожує розмістити таку зброю в Білорусі, поки не домовилися щодо цього питання.

- Якщо Сі Цзіньпін уже знає, що його план Київ не схвалить, то він може відмовитись від спілкування та не приїжджати до України?

- Тоді виникне запитання, навіщо вони городили весь цей сир-бор із "мирним планом". Коли сказав «а», треба говорити «б» і спілкуватися з усіма сторонами конфлікту.

- А може ця зустріч відбутися у третій країні чи це буде в онлайн-форматі?

- Швидше за все це буде онлайн. Сі Цзіньпін може особисто не прилетіти через те, що він уже втратив першість візитів до Києва. Перед ним в Україну приїжджали два головні його світові конкуренти – президент США Джо Байден і прем'єр-міністр Японії Фуміо Кісіда. Це для китайців як червона ганчірка, і «третім» Китай бути вже не хоче, адже він претендує на першість у світі.

- Якщо Сі Цзіньпін все ж таки надумає їхати в Україну, як бути з безпекою, адже він летітиме через Росію?

- Через Росію йому їхати не можна, бо це виклик Україні та її союзникаміа демонстрація того, що Пекін підтримує Москву. І що він не може бути миротворцем. Отже, потрібно обирати інші маршрути.

У Путіна зараз таке становище, що йому все подобається, що хоче Китай

- Як на зустріч Сі Цзіньпіна із Зеленським може відреагувати Росія?

- У Путіна зараз таке становище, що йому все подобається, що хоче Китай. Такими сильними союзниками не розкидаються. Але у китайському «мирному плані» є речі, які не влаштовують Москву. Це територіальна цілісність України, проти чого виступає Росія, намагаючись утримати захоплені у нас території.

- Пекін висловив невдоволення РФ хоча б через перспективу розміщення ядерної зброї в Білорусі. А це не означає, що дружба між ними дала тріщину?

- Тут між ними справді немає єдності. Китай виступає проти поширення ядерної зброї, і це може стати каменем спотикання між Пекіном та Москвою.

- Найближчим часом багато європейських лідерів – іспанський прем'єр Санчес, президент Макрон, голова Єврокомісії фон дер Ляйєн – мають намір відвідати Китай та порушити там тему війни в Україні. Чи не будуть вони потім тиснути на Київ підтримати саме китайський «мирний план», який нам не вигідний?

– Ні, цього не буде. По-перше, вони у НАТО, і їм не вигідно працювати на Китай. Окрім цього, останнім часом Європа не має такого впливу на переговори щодо України, головний центр зараз – це США та Британія. І не варто забувати про ордер на арешт Путіна, що не сприяє невигідним для України планам.