22 червня
Завантажити ще

Московський вояж Сі Цзіньпіна: як Китай допомагатиме Росії

Московський вояж Сі Цзіньпіна: як Китай допомагатиме Росії
Фото: Sputnik/Mikhail Tereshchenko/Pool via REUTERS

Підсумки візиту китайського лідера Сі Цзіньпіна до столиці РФ (20-21 березня) виявилися не такими райдужними, якими їх прогнозували деякі експерти. Незважаючи на те що Пекін де-факто підтримує Росію на міжнародній арені, Москва не змогла отримати від нього те, на що очікувала. KP.UA розбиралася, які підсумки приніс візит Сі Цзіньпіна стосовно до України.

Путін не отримав того, що хотів

Напередодні приїзду лідера КНР у світових ЗМІ та експертному суспільстві прогнозували, що російський диктатор Володимир Путін спробує заручитися підтримкою Китаю у війні в Україні. А конкретно - він хоче добитися постачання зброї. Але китайський лідер не дав йому цього.

Аналітики Інституту вивчення війни (ISW) дійшли висновку: російський диктатор Володимир Путін, за підсумками переговорів із главою КНР Сі Цзіньпіном у Москві, не зміг забезпечити більш щільне двостороннє партнерство з Китаєм, на яке сподівався.

Зобов'язання, взяті на себе Сі та Путіним, були помітно одноосібними і швидше свідчать, що лідер КНР погоджується співпрацювати, але на більш стриманих умовах.

- Путін оголосив про низку заходів, які свідчать про орієнтацію Росії на Китай та залежність від нього в економічному секторі, які здаються дуже односторонніми порівняно з відносно помірними зобов'язаннями Сі, - звертають увагу експерти.

Глава КНР також не сигналізував про намір надати підтримку у війні РФ проти України, окрім розпливчастих дипломатичних запевнень, що, ймовірно, є кроком назад у порівнянні з тим, чого Путін сподівався досягти шляхом переговорів.

Щодо постачання китайських озброєнь Росії, то в НАТО заявили, що Пекін наразі не пішов на це.

- Ми не бачили жодних доказів того, що Китай постачає летальну зброю до Росії, але ми бачили деякі ознаки того, що був такий запит з боку Росії, і це є питання, яке розглядає в Пекіні китайська влада, - сказав Генсек НАТО Єнс Столтенберг.

Крім того, у Москві Сі Цзіньпін вкотре наголосив на важливості припинення вогню, хоча це лише спроба виграти час для розбитої Росії, яка потребує відновлення протягом затишшя на полі бою.

Путін підтримав «мирний план» Китаю

Ще одним підсумком зустрічі Путіна та Сі Цзіньпіна стало те, що Москва підтримала «мирний план» Пекіна щодо України. Володимир Путін заявив, що його можна взяти за основу мирного врегулювання з Україною.

- Безумовно, ми під час переговорів не оминули увагою і ситуацію навколо України. Вважаємо, що багато положень запропонованого Китаєм мирного плану співзвучні російським підходам і можуть бути взяті за основу мирного врегулювання, коли до нього будуть готові на Заході та у Києві, – сказав Путін.

Однак цей план є категорично неприйнятним для Києва. Те, що влаштовує Москву, жодним чином не може влаштовувати Київ, бо у них різні кінцеві цілі цієї війни. Росія хоче залишити за собою захоплені території, а Україна - неодмінно їх звільнити. До того ж у китайському «мирному плані» відсутні такі опції, як виведення російських військ з території України та покарання Росії за агресію.

Росія стає сировинним придатком Китаю

Єдиним результатом вояжу Сі Цзіньпіна стали два документи, підписані з Володимиром Путіним. У них йдеться про поглиблення відносин всеосяжного партнерства та стратегічної взаємодії РФ і Китаю, що вступають у нову епоху, і про план розвитку ключових напрямів російсько-китайського економічного співробітництва до 2030 року. Крім них, було також укладено низку угод та меморандумів про взаєморозуміння та співпрацю у різних сферах – від наукового співробітництва до виробництва телепрограм.

Володимир Путін заявив, що Росія готова нарощувати постачання природного газу та нафти до Китаю. За його словами, сторони також обговорили проєкт газопроводу "Сила Сибіру-2". Були сказані чергові слова про зріст співробітництва між РФ та КНР, зокрема у фінансовій та транспортних сферах. Крім того, Путін заявив про можливості для істотного нарощування експорту з РФ м'яса та зерна до Китаю.

Москва також особливо зацікавлена у співпраці з КНР у високотехнологічних сферах, у тому числі в космічних дослідженнях, авіабудуванні та машинобудуванні. При цьому Пекін вважає за краще діяти обережно, щоб уникнути ризику введення санкцій, і відправляє напівпровідники до Росії через Туреччину та ОАЕ.

Але на Заході вважають, що Росія стає все більш залежною від Китаю. Газета Financial Times з посиланням на джерело, близьке до Кремля, зазначила, що Росія перетворюється на сировинний придаток Китаю.

- Логіка подій підказує, що ми повністю стаємо китайською ресурсною колонією. Наші сервери будуть від Huawei. Ми станемо основними постачальниками до Китаю всього. Вони отримуватимуть газ із "Сили Сибіру", - зазначив співрозмовник FT.

Думка експерта

Володимир Фесенко, політолог:

- Підсумки візиту Сі Цзіньпіна можна коротко охарактеризувати так: багато галасу з нічого. Не виправдалися очікування Москви, що Китай допоможе їм у війні в Україні. Але тут не виправдалися й очікування тих, хто думав, що Китай натисне на Росію і змусить її припинити цю війну. Пекін вдаватиме, що допомагає Росії, але допомагатиме дуже дозовано, не вступаючи у конфлікт із Заходом. Швидше за все, Китай просто імітуватиме свою миротворчу роль. І жодної конкретики, окрім закликів про припинення вогню, від нього не варто очікувати. Але в Україні не маєбути жодних ілюзій щодо цієї країни. Потрібно розуміти, що Китай не буде нам другом, але й ворога з нього робити також не слід. З ним треба вести спокійний шанобливий діалог, ретельно пояснюючи нашу позицію. Нехай краще Китай зберігає свій нейтралітет та відіграє свою абстрактну миротворчу роль. Нас це влаштує. Головне, щоб не було надто активного зближення Китаю з Росією.

Закордонна преса

CNN:

- Західні лідери висловили скептицизм щодо потенційної ролі Китаю як миротворця та заявленого ним нейтралітету. Натомість Сполучені Штати та їхні союзники з минулого місяця попереджали, що Китай розглядає можливість відправки смертоносної допомоги до Росії для її воєннихх дій, хоча Пекін і заперечує. Очікується також, що Київ уважно стежитиме за тим, що відбувається, і там підтвердили, що будь-який мирний план має починатися з виходу Росії з його території.

The Guardian:

- Поїздка Сі до Москви була розцінена як серйозний стимул для Путіна, на якого поширюється ордер Міжнародного кримінального суду. Також китайський лідер продовжуватиме позиціонувати себе як потенційного миротворця у війні в Україні.

Reuters:

- Президент Китаю Сі Цзіньпін та президент Росії Володимир Путін націлилися на формування нового світового порядку, коли китайський лідер залишив Москву в середу, не підтримавши прямо війну Путіна в Україні під час свого дводенного візиту.

Сі продемонстрував сильну солідарність із Путіним проти Заходу, але майже не згадав український конфлікт і заявив, що Китай займає «неупереджену позицію». Не було жодних ознак того, що спроби Сі зіграти роль миротворця дали результати.