Завантажити ще

ISW: Візит Путіна до Маріуполя – спроба показати себе лідером

ISW: Візит Путіна до Маріуполя – спроба показати себе лідером
Фото: KREMLIN.RU/REUTERS

Метою візиту президента РФ  Володимира Путіна до окупованого Маріуполя була спроба показати себе лідером, який бере участь у воєнних діях, і відповісти МКС на ордер на арешт за воєнний злочин. Про це йдеться у свіжому звіті Інституту вивчення війни (ISW).

- Кремль, ймовірно, представив перший візит Путіна до окупованої України за межі Криму як спонтанну прогулянку, щоб зобразити Путіна як непереможного лідера часів війни, який може безтурботно відвідувати зону бойових дій. Ймовірно, Путін вирішив відвідати Маріуполь, оскільки це місто, захоплене з травня 2022 року, знаходиться далеко від лінії фронту, де російські війська та окупаційні чиновники вже запровадили жорсткі заходи безпеки, - наголосили експерти.

На їхню думку, Путін, швидше за все, мав намір відповісти на ордер Міжнародного кримінального суду на його арешт за причетність до воєнних злочинів, пов'язаних з депортацією українських дітей, щонайменше 1000 з яких російські чиновники депортували лише з Маріуполя.

Також можливо, що російський диктатор намагався представити свою роль у депортації дітей і руйнуванні Маріуполя як таку, що не підпадає під юрисдикцію міжнародного співтовариства, а себе – як такого, що перебуває у безпеці від українських військових.

Експерти також припустили, що візит може бути пов'язаний українським контрнаступом.

- Візит Путіна до Маріуполя, ймовірно, також мав на меті заспокоїти давній і поширений у націоналістичному середовищі страх перед можливим українським контрнаступом на півдні України, – наголошується у звіті інституту.

Міжнародний кримінальний суд  видав ордер на арешт Путіна та уповноваженої при президенті Росії з прав дитини Марії Львової-Бєлової 17 березня. Ордер діє на території 123 країн, які ратифікували Римський статут або визнають юрисдикцію МКС. ЄС вже підтримала рішення МКС про арешт Путіна. 

Путін приїжджав до Маріуполя  в ніч проти 19 березня.  За даними російських ЗМІ, він оглянув низку об'єктів, зокрема мікрорайон "Невський", що зводиться росіянами, “поспілкувався з місцевими жителями”, відвідав філармонію та територію Маріупольського аеропорту.