Завантажити ще

Верховний суд Великобританії виніс рішення щодо "боргу Януковича" на користь України

Верховний суд Великобританії виніс рішення щодо
Фото: Фото Йоганнеса Саймона/Getty Images

Верховний суд Великобританії виніс рішення на користь України у справі про "борг Януковича " на 3 млрд доларів. Про це свідчить рішення Верховного суду Великобританії, повідомляє Міністерство фінансів України.

Справа стосується єврооблігацій на суму 3 млрд доларів, які були випущені в грудні 2013 року в результаті примусу, який  здійснювала Росія, уточнили в Мінфіні. Росія, у свою чергу, намагалася переконати англійський суд застосувати скорочену процедуру і тим самим уникнути детального дослідження англійським судом своїх дій.

- Верховний Суд Сполученого Королівства дійшов висновку, що аргументи лінії захисту України з примусу, що ґрунтуються на фактах загроз агресії Росії, мають бути досліджені за повною процедурою під час відкритого засідання в англійському суді. Постановивши це знакове рішення понад сім років після того, як Росія подала позов проти України до англійського суду, Верховний Суд підтримав позицію України, яку вона вже заявляла багато років поспіль. Росія, діючи через свою довірену особу, намагалася переконати англійський суд ухвалити рішення на користь Росії, застосувавши скорочену процедуру... Але, зрештою, Верховний Суд відхилив прохання Росії, справедливо визнавши, що аргументи лінії захисту України щодо примусу здатні і мають бути належним чином вивчені із дослідженням усіх доказів, - розповіли у Мінфіні.

Україна стверджує, що внаслідок загроз, що здійснюються Росією до випуску єврооблігацій та актів як економічної, так і військової агресії з боку Росії, Україна була позбавлена права вибору. І Україна нарешті уклала угоди щодо випуску єврооблігацій під тиском та погрозами.

Верховний суд на цьому етапі не здійснював розгляд фактів незаконної війни Росії проти України, оскільки апеляційний розгляд "відбувся до повномасштабного вторгнення РФ до України у лютому 2022 року", але суддя Верховного суду зазначив, що подальшу поведінку РФ неможливо ігнорувати.

Тепер Україна зможе захищати вимогу про виплату сум з облігацій у судовому процесі у Високому суді Лондона. Таким чином, справа повертається до першої інстанції, але лише за аргументами України про примус до позики. Це означає, що до фінального рішення суду Україна не має сплачувати виплати за боргом.

Президент Володимир Зеленський також привітав рішення британського суду. Він назвав таке рішення перемогою над російськими агресорами.

- Україна здобула чергову перемогу над агресором – у Верховному суді Великобританії у справі щодо єврооблігацій на суму 3 млрд доларів. Суд вирішив, що захист України на підставі фактів загроз агресії РФ має отримати повну процедуру. Справедливість буде за нами! – написав президент.

10 березня Подільський районний суд Києва ухвалив рішення про здійснення спеціального судового провадження щодо експрезидента Віктора Януковича та колишнього начальника його служби безпеки у справі про підбурювання до дезертирства. А в січні суд обрав у черговий раз запобіжний захід у вигляді тримання під вартою для колишнього президента Віктора Януковича у справах Майдану. Крім цього, раніше суди обирали запобіжний захід Януковичу у вигляді тримання під вартою у справах про узурпацію влади,  Харківські угоди та дезертирство.