Лідери Сербії Александар Вучич та Косова Альбін Курті попередньо підтримали план нормалізації відносин, розроблений Францією та Німеччиною. Як пише видання Kosovo-online.com, президенти зустрілись у Брюсселі.
- Президенти Вучич і Курті сьогодні погодились, що пропозиція ЄС – "Угода на шляху до нормалізації відносин між Косовом і Сербією" не потребує жодних подальших обговорень, – прокоментував зустріч дипломат ЄС Жозеп Боррель.
Він анонсував, що угоду найближчим часом опублікують на сайті Європейської служби зовнішніх справ. Паралельно Боррель пояснив, що план дозволяє жителям Косова й Сербії перетинати кордони одне одного за власними паспортами, а також врегульовує питання номерних знаків автомобілів, взаємне визнання дипломів, взаємного працевлаштування, становища Сербської православної церкви тощо.
- Сторони висловили готовність перейти до втілення угоди в життя. Але будуть потрібні додаткові переговори для визначення конкретних умов втілення окремих положень, – наголосив він.
Косово є частково визнаною балканською державою - її незалежність було проголошено у 2008 році косовськими албанцями. Суперечка між країнами відносно номерних знаків триває більше двох років.
10 грудня Косово перенесло вибори у населених сербами районах з 18 грудня на 23 квітня 2023 року через підвищений рівень небезпеки. Сотні сербів у Косові спорудили барикади на дорогах півночі країни, заблокувавши рух транспорту на основних пунктах пропуску з Сербією. Це сталося на тлі зростання напруженості, яка відзначалася вибухами, стріляниною та нападом на поліційний патруль 8 грудня.
16 грудня уряд Сербії надіслав миротворчому контингенту НАТО KFOR запит із проханням дозволити країні надіслати до Косова до 1000 поліціянтів і армійців. Цього ж дня Сербія запросила у НАТО дозвіл на введення своїх військ у Косово.
26 грудня сербські військовослужбовці були приведені в стан підвищеної бойової готовності. А 27 грудня серби почали зводити нові барикади на півночі Косова, вперше перекривши вулиці у центрі одного з головних міст - Митровиці.