21 листопада
Завантажити ще

Мюнхенську конференцію відкриє Зеленський, а представників Путіна вирішили не запрошувати

Мюнхенську конференцію відкриє Зеленський, а представників Путіна вирішили не запрошувати
Фото: Photo by Johannes Simon/Getty Images​

17 лютого розпочне свою роботу дводенна Мюнхенська конференція з безпеки. Головний західний форум з безпекової політики у світі проходить за кілька днів до першої річниці повномасштабного вторгнення Росії до України. Понад півтори сотні лідерів країн, політиків, військових, дипломатів та експертів зберуться у готелі Bayerischer Hof ("Баварський двір") та на інших майданчиках, щоб обговорити ситуацію у світі. На відкритті виступить Володимир Зеленський, а головними темами стануть допомога Києву та роль Заходу у новому світі. Одне з ключових питань - аналіз ситуації через рік після початку повномасштабної російської агресії проти України.

У Мюнхені очікують майже на 150 чиновників, зокрема, на понад 45 глав держав і урядів, 83 міністри закордонних справ та оборони й інших. Серед гостей - канцлер ФРН Олаф Шольц, президенти Франції Емманюель Макрон та Польщі Анджей Дуда, лідери скандинавських країн, віцепрезидент США Камала Харріс і найбільша в історії конференції делегація американських парламентарів, керівники міжнародних організацій, зокрема НАТО, ЄС, ООН. І хоча на Мюнхенській конференції не ухвалюються жодні рішення, вона формує підходи Заходу до світових питань безпеки.

Зеленський виступить першим

Оскільки війна в Україні стане головною темою Мюнхенської конференції, форум відкриє президент України Володимир Зеленський, який виступить по відеозв'язку. А одразу після нього заплановано промову канцлера ФРН Олафа Шольца та президента Франції Емманюеля Макрона. Це нововведення майбутнього форуму, на попередніх заходах цього формату лідери виголошували свої промови на другий день заходу.

Але основна увага буде прикута до виступів віцепрезидента США Камали Харріс та британського прем'єра Ріші Сунака. Адже саме Америка й Британія є головними постачальниками озброєнь до України. І рік тому саме розвідки цих країн попередили Київ про майбутній напад і розпочали постачання, які допомогли Україні відбити перший удар.

На другий день форуму міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба візьме участь у панельній дискусії зі своїми колегами: з Німеччини - Анналеною Бербок та держсекретарем США Ентоні Блінкеном. Цього разу Україну на конференції представляє найбільша делегація за всю історію форуму, включаючи міністра оборони Олексія Резнікова та інших політиків.

Також під час Мюнхенської конференції з безпеки Ялтинська Європейська Стратегія (YES) та Фонд Віктора Пінчука проведуть 6-й Український ланч у Мюнхені за темою: «Рік потому: боротьба України за свободу. Що далі?".

Новий голова форуму – проти Росії

Ця конференція проходитиме під керівництвом нового голови. Як повідомляє Deutsche Welle, ним стане Крістоф Хойсген, колишній радник ексканцлера ФРН Ангели Меркель. Хойсген чудово знає ситуацію в Україні, він був учасником переговорів щодо Донбасу у Мінську у 2015 році. На відміну від свого попередника Вольфганга Ішингера, нинішній глава форуму виступає з більш жорсткою критикою Росії та підтримує прохання Києва щодо постачання бойових літаків із країн НАТО.

А днями він заявив, що Росія має провести "депутинізацію", перш ніж німецько-російські відносини можуть відродитися. "Я використовую термін "депутинізація", тому що ця країна повністю пов'язана з Путіним", - сказав він перед конференцією з питань безпеки у Мюнхені.

Росії не буде

Офіційної російської урядової делегації не буде. Раніше її традиційно очолював глава МЗС РФ Сергій Лавров.

Голова форуму Крістоф Хойсген особливо наголосив, що представників російської влади було вирішено не запрошувати.

"Ми інтенсивно дивилися в останні місяці та тижні, що відбувається. Путін у своїх висловлюваннях ані на йоту не відійшов від своєї лінії. Він заперечує право на існування незалежної України. Є ознаки того, що сліди аварії літака MH 17 ведуть до Кремля. Тому не варто очікувати на присутність міністра закордонних справ Лаврова, який є "гучномовцем Путіна й Кремля", щоб він не використав форум для пропаганди", – сказав німецький дипломат.

Цього разу на форум запрошено рекордну кількість російських опозиціонерів та активістів - від Гаррі Каспарова та Михайла Ходорковського до Дмитра Гудкова, Володимира Мілова, Юлії Навальної та Жанни Нємцової. Дискусія про майбутнє Росії запланована на другий день форуму.

Головні загрози світові – Росія та Китай

Напередодні конференції її організатори оприлюднили доповідь до Мюнхенської безпекової конференції. Як повідомляє "Радіо Свобода", у ній йдеться про те, що війна Росії з Україною стала поворотною точкою у світовій політиці, а Москва і Пекін становлять головну світову загрозу.

Дослідники оцінили, які держави серед респондентів сприймаються як союзники, а які - як джерела загроз. Україна посіла перше місце як союзник із індексом +22. Слідом за нею йдуть Польща, Естонія, США та Великобританія. Китай та Росія отримали рейтинги -6 та -20 відповідно і посіли останні два рядки у списку з 21 країни.

У доповіді наголошується, що після нападу Росії на Україну світ розділився на демократію та автократію. Так, деякі країни Африки, Латинської Америки та Азії не стали критикувати російську війну проти України.

Автори документа також згадують про Китай. Він, на їхню думку, створює свою сферу впливу у Східній Азії. Як і Росію, Китай звинувачують у ревізіонізмі, але вважають його серйознішим викликом, ніж Москву.