KP.UA продовжує серію щотижневих прогнозів від українських і іноземних політичних, військових лідерів та експертів щодо подальшого перебігу війни, її закінчення.
За два тижні буде річниця великої війни в Україні. До цієї дати ми підходимо з важливими новинами, сподіваннями і водночас острахом.
З одного боку, ми чуємо слова (а за ними бачимо і дії, хоч і не такі швидкі, як нам би того хотілось) підтримки західних партнерів. Минулого тижня президент США Джо Байден безапеляційно заявив, що США буде до переможного кінця з Україною. Аналогічні заяви ми почули від лідерів Великобританії, Німеччини, Франції, Польщі. Про «великі події», які «Росія запам’ятає» про 24 лютого від Заходу, анонсував міністр МЗС України Дмитро Кулеба. А президент Володимир Зеленський, перебуваючи в ЄС, повідомив, що вже є певні позитивні рішення щодо передачі Україні західних винищувачів, але «Росії про них знати не слід».
Водночас ГУР повідомляє, що Росія виснажилась і, за наявною інформацією, відтерміновує другу масштабну хвилю мобілізації, оскільки не готова до неї. Пентагон констатує, що РФ має проблеми з технікою - вона втратила в Україні вже майже половину своїх танків, які мала на початок повномасштабної війни. ПВК «Вагнер» перестала вербувати ув’язнених, навіть більше – з’явились чутки, що Кремль має бажання цю структуру розмити в лавах ЗС РФ.
Але РФ продовжує накопичувати війська та техніку на сході України. На окремих ділянках фронту дуже гаряче і найближчим часом може бути взагалі пекельно. І з вуст російських пропагандистів не сходять "лякалки" про новий повномасштабний наступ.
Міністр оборони України виключає варіант, що росіяни зможуть штурмувати Одесу з моря. Він переконує, що сьогодні для цього немає жодних передумов.
- Я дуже не люблю давати прогнози та оцінювальні судження, але для того, щоб був ризик захоплення Одеси та регіону загалом, Росії треба мати панування на Чорному морі. Але ми позбавили їх цієї можливості. В тому числі після успішного застосування наших, українських, "Нептунів", коли за відомою всім адресою крейсер "Москва" пішов на дно. Плюс несуть службу протикорабельні комплекси "Гарпун", тому підійти з моря до Одеси в них я не бачу жодного шансу, - сказав Рєзніков на нещодавній прессконференції в Одесі.
Проте голова оборонного відомства країни повідомив, що ситуація на лівобережних територіях півдня України досить складна.
- Там угруповання ворога має можливість поповнення і озброєнням, і технікою, і людьми, тому там, звісно, ситуація більш напружена, – зазначив міністр.
Обговорюючи перебіг бойових дій в Україні з головою об’єднаного комітету начальників штабів США Марком Міллі, головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний повідомив, що сили оборони дають потужну відсіч і навіть почали відновлювати раніше втрачені позиції й закріпилися.
- Найбільш напружена ситуація сьогодні на Донецькому напрямку, тут противник здійснює щодня до 50 атак. Запеклі бої тривають в районі Вугледара і Марʼїнки. Ми надійно тримаємо оборону. На деяких ділянках фронту нам вдалося відновити раніше втрачені позиції і закріпитися там. Попри постійний тиск ворога, ми продовжуємо утримувати під контролем Бахмут і вживаємо заходів для стабілізації лінії фронту довкола цього міста, - повідомив Залужний і вчергове нагадав, що запорука успіху ЗСУ на полі бою – ефективне вогневе ураження, що потребує відповідної кількості озброєння та боєприпасів.
«Великий наступ» Росії, про який так багато говорилось останнім часом, вже розпочався. Про це в ефірі національного марафону «Єдині новини» розповів секретар РНБО Олексій Рєзніков. Він додав, що знову у РФ все йде не по плану.
- З великим наступом у них великі проблеми. Вони вже почали свій наступ, вони просто не кажуть, що вони його почали, а наші війська його дуже потужно відбивають. Той наступ, який вони планували, вже поступово йде. Але не той наступ, на який вони розраховували, - сказав Олексій Данілов.
Вірогідність того, що до річниці повномасштабного вторгнення, 24 лютого, Росія розпочне новий широкомасштабний наступ, вкрай низька. Про це в коментарі Kyiv Post сказав представник Головного управління розвідки Андрій Черняк.
- Росія планує найближчими тижнями активізувати свої зусилля на сході України. Вона намагається знайти слабкі місця в нашій обороні. Однак, за нашою інформацією, російське командування не має достатніх ресурсів для широкомасштабних наступальних дій. Головною метою російських військ залишається досягнення хоча б якогось тактичного успіху на сході України, - сказав Андрій Черняк.
Представник ГУР уточнив, що Росія має серйозні проблеми з наявністю високоточної зброї, оскільки вже використала 80% високоточних ракет, проте від ракетного терору не відмовляється.
Представник президента у Верховній Раді та член оборонного комітету парламенту Федір Веніславський в інтерв’ю «РБК-Україна» заявив, що на даний момент виключає будь-яку ймовірність широкомасштабної наступальної операції росіян на всіх напрямках, як це було наприкінці лютого 2022 року.
- По-перше, кількість наших військовослужбовців, збройних формувань – це вже не 256 тисяч, як було станом на 24 лютого. Їх щонайменше втричі більше, це дуже потужна сила. І навіть попри те, що в нас тоді були втричі менші війська, ворогу не вдалося досягти своїх цілей. Ми їх відкинули з наших земель. Те, що вони зараз накопичать такі сили, які дозволять їм широкомасштабно наступати з усіх боків – практично нереально, - сказав народний обранець.
Проте Веніславський не виключив, що Путін, для якого «життєво важливо продемонструвати, що він щось досяг у цій війні», активізує воєнні зусилля на сході України.
- Основний удар, як я бачу на даний момент, буде в Донецькій та Луганській областях. Можливо, другий напрямок, який, на мою думку, буде відволікаючим – це буде південь. І гіпотетичний напрямок – це може бути північний схід, наприклад, Сумська область… - сказав Федір Веніславський.
Також народний депутат сказав, що вважає надмірним оптимізмом прогнози керівника ГУР Кирила Буданова щодо закінчення війни до літа 2023 року.
- Ймовірність того, що ми закінчимо війну до літа – це надмірний оптимізм від Кирила Олексійовича, - резюмував Веніславський.
Польський президент Анджей Дуда публічно закликав колег з європейських країн не зволікати з ухваленням рішень щодо передачі Україні необхідного озброєння та воєнної техніки. Інакше Росія має шанси перемогти в цій віроломній війні.
- У них немає сучасної військової інфраструктури, але у них є люди! Якщо ми не надішлемо військову техніку в Україну в найближчі тижні, Путін може перемогти. Він може перемогти, і ми не знаємо, де він зупиниться, - сказав Дуда, відповідаючи на запитання виданню Le Figaro про ймовірність, що росіяни все-таки виграють війну.
Координатор Ради національної безпеки Білого дому Джон Кірбі висловив думку, що Росія зимовий період використовувала для поповнення особового складу і переозброєння, щоби навесні відновити наступальні операції в Україні.
- Президент РФ Володимир Путін використовує зимові місяці, щоби поповнити запаси, провізію, переозброїти сили, поповнити особовий склад та відновити наступальні операції навесні. США та інші країни-союзники впродовж останніх тижнів збільшили поставки військової допомоги в Україну, щоб допомогти українцям підготуватися до того, що росіяни можуть планувати навесні, - сказав Джон Кірбі і додав, що, скоріш за все, коли покращаться погодні умови, то «бої, ймовірно, стануть більш жорстокими».
Колишній командувач військовими силами США в Європі Бен Ходжес ні на хвилину не сумнівається в перемозі України. Питання лише в часі, коли це станеться. На його думку, якщо Захід не зважиться надати України свої винищувачі, то «військовий розгром Росії може зайняти від трьох до п'яти років, враховуючи нинішній рівень західної підтримки».
- Чим швидше ми надамо їм можливість досягти вирішального результату, тим швидше вона (війна) може закінчитися. Україна може вигнати російські війська зі своєї території до кінця року, якщо отримає додаткову підтримку, – сказав Бен Ходжес.