26 грудня
Завантажити ще

Що чекає Україна, окрім танків: літаки зі США та «Лучники» зі Швеції

Що чекає Україна, окрім танків: літаки зі США та «Лучники» зі Швеції
Фото: F-16_June_2008.jpg/commons.wikimedia.org

Після того як Німеччина нарешті розблокувала постачання танків Україні, Київ може розраховувати і на інші види сучасної зброї. Наприклад, на літаки та інші бойові системи.

Постачання літаків F16 «вже в роботі»

Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба заявив, що із закордонними партерами вже розпочалася робота про постачання Україні американських літаків F16, які перебувають на озброєнні багатьох армій світу.

- "Тепер F16?" - "Так." - "Беру в роботу, друже". Це я щойно отримав запитання від одного європейського колеги. І відповів йому. Він знає, що робити, – зазначив голова української дипломатії. Спочатку експерти та військові прогнозували, що постачання таких літаків Києву може зайняти два-три роки, але після проривної «танкової епопеї» цей процес значно прискориться.

І це далеко не пусті розмови. Наприклад, в уряді Нідерландів вже потенційно готові обговорити надання Україні винищувачів F16, якщо Київ озвучить таке прохання. Як повідомляє NLTimes, про це під час дебатів у парламенті сказав міністр закордонних справ Вопке Хукстра. Нідерландські депутати під час дебатів також закликали свій уряд надати Україні бойові машини піхоти та винищувачі F16.

А минулого року Палата представників Конгресу США ухвалила проєкт закону про військовий бюджет США, в якому буде виділено 100 мільйонів доларів на навчання українських льотчиків на багатоцільових винищувачах F15 та F16 на американській авіабазі у штаті Міссурі. Тепер це рішення має підтримати Сенат Конгресу США та підписати президент Джо Байден.

Ескадрилья F16 замінює 100 систем HIMARS

Спікер командування Повітряних сил ЗСУ Юрій Ігнат пояснив, що, щоб повністю освоїти цей літак, потрібно пів року.

- Пілоти вже пробували тоді керувати цим літаком, в принципі, вони освоять за кілька тижнів. Справа в іншому - потрібно навчитися воювати на цьому літаку, навчитися працювати у складі підрозділу: це в парі, в ескадрильї, завдавати ударів як по повітряних, так і по наземних цілях. Тобто ось у цьому і є час тривалого навчання, – пояснив він.

Теоретично ВПС України можуть отримати як F15 Eagle в експортному варіанті, так і F16, які йдуть на експорт спочатку. Найімовірнішими вважаються постачання саме F16. Це багатоцільовий літак, який дає можливість завдавати ударів як по повітряних цілях, так і по наземних. Він надійний, розвиває більшу швидкість, висоту здатний набирати вертикально.

Основна перевага винищувачів - вони несуть до 10,5 т корисного навантаження і можуть вражати цілі як на морі, так і на землі. Одна ескадрилья F16 (36 одиниць) може зробити ударів більше, ніж 100 HIMARS. Очікується, що Україна отримає три ескадрильї.

Літак F16 – легкий багатоцільовий винищувач четвертого покоління. Він досі залишається основою повітряних сил багатьох країн світу.

  • Довжина: 15 м.
  • Висота: 5 м.
  • Екіпаж: 1 особа.
  • Максимальна швидкість: 2+ Маха (2421 км/год).
  • Розмах крил: 9,5 м.
  • Максимальна злітна вага: 21,7 т.
  • Точок підвіски: може бути до 13.
  • Вага: 9,2 т.

Ракетні системи VAMPIRE. Фото: l3harris.com/all-capabilities/vampire

Ракетні системи VAMPIRE. Фото: l3harris.com/all-capabilities/vampire

ЗСУ отримають VAMPIRE

Також американське військове відомство Пентагон замовило для ЗСУ 14 ракетних систем VAMPIRE. Вартість контракту складає 40 млн доларів.

Системи VAMPIRE дозволять сухопутним військам України націлюватися та збивати ворожі безпілотники та захищатись від наземних загроз противника.

"Системи, замовлені Міністерством оборони, створені для надання критично важливих засобів оборони, щоб допомогти Україні убезпечити від атак цивільну інфраструктуру", - йдеться у повідомленні Міноборони США.

Vehicle-Agnostic Modular Palletized ISR Rocket Equipment (VAMPIRE) – це портативний комплект, який можна встановити практично у будь-який транспортний засіб із вантажним відсіком. Використовується для запуску передової напівактивної лазерної системи наведення ракет Hydra 70 або інших боєприпасів з лазерним наведенням.

Система включає чотириствольну ракетну установку і набір датчиків, розроблена для легкої установки на пікапи та комерційні автомобілі. Її чотириствольна реактивна установка дозволяє українським силам вражати численні цілі без перезаряджання, а можливість встановлення зброї на транспортний засіб дозволяє операторам охоплювати більшу територію швидше, ніж війська на землі ракетами з плеча.

Високоточна ракета Advanced Precision Kill Weapons System, обрана спеціально для використання в Україні, забезпечує підвищену летальність.

Зенітно-ракетний комплекс SAMP-T. Фото: The_MBDA_Aster_30_of_the_Republic_of_Singapore_Air_Force./commons.wikimedia.org

Зенітно-ракетний комплекс SAMP-T. Фото: The_MBDA_Aster_30_of_the_Republic_of_Singapore_Air_Force./commons.wikimedia.org

Італійці та французи дадуть аналог Patriot

Італія спільно з Францією закінчують підготовку зенітного ракетного комплексу SAMP-T, який має бути переданий Україні. Про це заявив глава МЗС Італії Антоніо Таяні в інтерв'ю Corriere della Sera.

Комплекс SAMP-T (EUROSAM Land system) призначений для протиповітряного захисту механізованих підрозділів та військ, що здійснюють марш, а також протиповітряного прикриття важливих стаціонарних об'єктів від масованого нападу широкого класу повітряних цілей, починаючи від тактичних ракет, всіх типів літаків і закінчуючи різними безпілотними літальними апаратами у будь-яких погодних умовах. Це система із протибалістичною здатністю. Зенітний ракетний комплекс розроблено європейським консорціумом EuroSam.

До складу комплексу SAMP-T входять:

  • багатофункціональна РЛС типу Thompson-CSF ARABEL з фазованими антенними гратами;
  • кабіна бойового управління - FCU (Fire Control Unit), в якій розміщується апаратура системи управління, що обробляє всю інформацію про повітряну обстановку в режимі реального часу, а також дві консолі системи відображення;
  • ракети "Aster-30"; вони є модифікацією головки самонаведення керованої ракети "повітря -повітря";
  • самохідні пускові установки вертикального старту на автомобільному шасі Astra/Iveco або Renault-TRM-10000 (колісна формула 8х8) із пусковими модулями на 8 боєготових ракет у транспортно-пускових контейнерах.

ЗРК "SAMP-T" має мінімальний час реакції і високий темп стрільби (8 ракет можуть бути запущені за 10 секунд).

САУ Archer. Фото: Archer_i_Eldställning.jpg/commons.wikimedia.org

САУ Archer. Фото: Archer_i_Eldställning.jpg/commons.wikimedia.org

Українські артилеристи отримають «Лучники»

Швеція має намір передати Україні самохідні 155-міліметрові артилерійські установки Archer (Лучник). Як зазначив прем'єр-міністр Швеції Ульф Крістерссон, Стокгольм уже розглядає це питання.

Військові аналітики вважають, що Україна отримає 12 одиниць шведської артилерійської системи Archer. Таку саму цифру оприлюднило Міністерство оборони Швеції. Гаубиці Archer суттєво підвищать бойовий потенціал та боєздатність ЗСУ.

Відмінною особливістю гаубиці є повна автоматизація процесу заряджання під час стрілянини і як наслідок – скорочення розрахунку зброї до 3-4 осіб. Закрита кабіна екіпажу має легке бронювання, що забезпечує захист від зброї масового ураження, обстрілу стрілецькою зброєю та уламків боєприпасів.

  • Бойова маса – 30 т.
  • Екіпаж – 3 чол.
  • Довжина корпусу – 14,1 м.
  • Довжина з гарматою – 13,1 м-коду.
  • Калібр та марка гармати - 155-мм гаубиця FH 77 BW L52.
  • Дальність стрілянини – від 30 до 60 км.