Array ( [0] => 2829 [1] => 2836 [2] => 2850 [3] => 2860 [4] => 2871 [5] => 2883 [6] => 2890 [7] => 2898 [8] => 2921 ) 1
0
Завантажити ще

Фрегат «Адмірал Горшков» випробовуватиме ракети «Циркон», існування яких не доведено

Фрегат «Адмірал Горшков» випробовуватиме ракети «Циркон», існування яких не доведено
Фото: commons.wikimedia.org/

4 січня на військово-морській базі у Сєвероморську відбулася церемонія виходу на бойову службу російського фрегата "Адмірал Горшков" із "Цирконом" на борту.

«Циркон» долає ППО

Міністр оборони Росії Сергій Шойгу заявив, що фрегат "Адмірал Горшков" вирушає у похід через Атлантичний та Індійський океани, а також Середземне море.

"Під час походу відбудуться навчання з ракетами "Циркон", особливість яких у тому, що вони гарантовано долають будь-яке ППО", – повідомив міністр.

Ракета "Циркон" - це нібито гіперзвукова ракета, яка, згідно із заявами росіян, має дальність польоту понад 1000 км та розвиває швидкість до 9 Маха (3 км/с). Вона призначеня для ураження як наземних, так і надводних цілей. Заявлено, що має маршеву ділянку на висоті 30-40 км.

Також міноборони РФ досить регулярно демонструвало запуски "Циркона" під час випробувань. Більшість із цих відео були абсолютно неінформативними, зробленими вночі, де розібрати хоч щось було вкрай складно. Лише 2022 року в РФ почали публікувати більш-менш докладні відео пусків.

Офіційні джерела РФ надають подібні докази запуску суперракет. Але що це злітає, не можуть визначити навіть експерти. Скрин відео

Офіційні джерела РФ надають подібні докази запуску суперракет. Але що це злітає, не можуть визначити навіть експерти. Скрин відео

Чудо-зброя чи міф

За заявою росіян, гіперзвукова система морського базування "Циркон" нібито не має аналогів. Але в її боєздатності дуже сумніваються в експертних колах.

Про випробування ракет "Циркон" у РФ почали повідомляти з 2016 року. При цьому ще 2019-го путінську презентацію "чудо-ракети" ілюстрували зображенням американської ракети США Boeing X-51. Станом на 20 серпня 2022 року було відомо лише про 9 пробних запусків цих ракет.

І наразі, зважаючи на деякі непрямі ознаки, "Циркон" - не зовсім гіперзвукова ракета. Є підозри, що жодного гіперзвукового двигуна у неї немає, а замість нього – добре відпрацьований твердопаливний двигун, який лише розганяє ракету до заявленої швидкості 3 км/с. Після цього "Циркон" летить за інерцією, що вже різко знижує вимоги до температурної міцності матеріалів. Вже у районі цілі швидкість ракети менша за гіперзвук, що й дозволяє працювати радіолокаційній голівці самонаведення ракети.

Доказом цього є оприлюднене російським міноборони відео із запуском ракети. Важливо, що кадри зафіксували сам політ цієї ракети.

Але при заявленій швидкості польоту 3 км/с звичайна камера взагалі не змогла б її побачити. Така можливість з'являється, якщо її швидкість становить приблизно до 3 Маха. А це й означає, що "Циркон" - не гіперзвукова ракета і може бути перехоплена. Бо для сучасних зенітних ракетних комплексів така ціль хоч і складна, але реальна для знищення.

Військовий експерт Олег Жданов також вважає, що Росія перебільшує значущість ракети "Циркон". За його словами, промислове виробництво цієї зброї досі так і не розпочато. Крім цього, є сумніви, що це справді така ефективна зброя.

- У тих «мультиках», на яких Путін звертався до Федеральних зборів, говорилося, що ракета повинна розвивати швидкість майже до 20 Махов (6-7 кілометрів на секунду), тому її неможливо перехопити системами ППО. Але в цьому є великі сумніви. Росія також не може назвати точну дальність польоту ракети. У російській Вікіпедії це 500 кілометрів, Путін же говорить про тисячу. Крім того, на сьогоднішній день ще повністю не завершені всі державні випробування «Циркона». Але російська пропаганда стверджує, що вона вже на озброєнні, а це неправда, – пояснює експерт.

Довідка

Новий фрегат виявився довгобудом

Будівництво фрегату почалося на санкт-петербурзькому підприємстві "Північна верф" ще 2006 року, його спустили на воду 2010 року. Введення корабля в дію було заплановано на 2012 рік, але ці терміни неодноразово зривалися. Фрегат названо на честь адмірала флоту Радянського Союзу Сергія Горшкова, який очолював радянський флот у 1956-1985 роках.

Наразі цей корабель несе службу у складі Північного флоту з 2018 року. З 2020 року судно бере участь у випробуваннях новітньої гіперзвукової протикорабельної ракети "Циркон".

На початку грудня 2022 року повідомлялося, що фрегат завершив міжфлотський перехід з Балтики до Сєвероморська після планового технічного обслуговування на Кронштадтському морському заводі.

Повна водотоннажність фрегата становить 5400 тонн, довжина – 135 метрів, ширина – 16 метрів. Фрегат розвиває швидкість до 29 вузлів. Автономність – 30 діб. Дальність плавання – 4500 миль. Екіпаж – 170 осіб.

Головна ударна сила фрегатів проєкту №22350 – високоточні крилаті ракети дальньої дії "Калібр". Крім того, кораблі оснащують 130-мм артустановкою А-192, зенітним ракетним комплексом "Полімент-Редут", комплексом протичовнової оборони "Пакет" та ракетно-артилерійськими системами "Палаш". На борту базується вертоліт Ка-27ПЛ.