20 травня
Завантажити ще

Україна офіційно заявила про незаконність перебування Росії в ООН: Боротьба не буде простою

Україна офіційно заявила про незаконність перебування Росії в ООН: Боротьба не буде простою
Фото: facebook.com/dmytro.kuleba

Україна зробила офіційну заяву щодо позбавлення Росії статусу постійного члена Радбезу ООН. У понеділок її опублікували на сайті МЗС України. Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба додав у фейсбуці, що сьогодні Київ зробив важливий крок, ініціювавши процес, спрямований на виключення Росії з ООН. 

- Кожен посол України тепер працюватиме над виконанням поставленого завдання, - заявив він на своїй сторінці.

За словами Кулеби, у заяві Україна на офіційному рівні представила свою детальну та аргументовану позицію, чому перебування Росії у Радбезі ООН та в організації загалом нелегітимне. 

Він попередив, що боротьба не буде простою, їй протидіятимуть, і не лише Росія. Дмитро Кулеба зазначив, що Україна готова до взаємодії з іншими країнами.

У заяві на сайті МЗС йдеться, що Україна закликає держави-члени ООН позбавити РФ статусу постійного члена Радбезу ООН та виключити її з ООН у цілому. Усунення Російської Федерації з Ради Безпеки ООН не матиме зворотної сили щодо попередніх рішень цього органу і не потягне за собою анулювання або перегляд резолюцій Ради Безпеки, ухвалених до цього часу.

Керуючись принципом рівноправності членів ООН, Російська Федерація має пройти той самий міжнародно-правовий шлях набуття членства в Організації, що й інші країни. При цьому повернення Російської Федерації до ООН у майбутньому може розглядатися лише за умови дотримання нею критеріїв членства ООН. 

У МЗС зазначили, що з 31 грудня 1991 року в Радбезі ООН з'явилася табличка з назвою РФ. Але вона зайняла крісло постійного члена Радбезу ООН лише на підставі листа президента РРФСР Бориса Єльцина на ім’я Генерального секретаря ООН. Чинний Статут ООН не містить слів “Російська Федерація”. Також її немає у Статті 23 Статуту, де перелічені постійні члени Ради Безпеки ООН.

Стаття 4 Статуту ООН передбачає, що членство миролюбних держав в ООН набувається за рекомендацією Ради Безпеки ООН та за рішенням Генеральної Асамблеї. Такий шлях пройшли новоутворені держави-члени ООН Чехія та Словаччина після того, як припинила своє існування держава-член ООН під назвою “Чехословаччина”. 

- Таким чином, Російська Федерація ніколи не проходила правомірної процедури набуття членства і займає місце СРСР в Раді Безпеки ООН незаконно, - підкреслили в МЗС України.

Сумнівним є і право Росії входити до складу ООН загалом, оскільки вона не відповідає основному критерію членства в організації. Пункт 1 Статті 4 зазначає, що членство в ООН відкрите для всіх миролюбних держав.

Після нападу Росії на Україну про незаконність перебування РФ в ООН неодноразово говорив постійний представник України при Організації Об'єднаних Націй Сергій Кислиця. Президент Володимир Зеленський у вересні виступив на засіданні Ради безпеки Організації об'єднаних націй та закликав виключити Росію через псевдореферендуми.

Новини по темі: ООН МЗС України Радбез ООН