Array ( [0] => 2829 [1] => 2836 [2] => 2850 [3] => 2860 [4] => 2871 [5] => 2883 [6] => 2890 [7] => 2898 [8] => 2921 ) 1
0
Завантажити ще

Саміт G20: що думають про переговори України з РФ і чи засудять війну

Саміт G20: що думають про переговори України з РФ і чи засудять війну
Фото: Райан Картер/Президентський суд ОАЕ/Роздатковий матеріал через REUTERS​

15 листопада на Балі стартував саміт "Великої двадцятки". Його учасники мають намір обговорити низку питань світового порядку денного. Серед них війна в Україні, неприпустимість застосування ядерної зброї та інше. Там також виступив президент України Володимир Зеленський.

Україна не піде на жодні компроміси з Росією

У своєму відеозверненні до учасників "Великої двадцятки" на Балі Зеленський закликав припинити руйнівну війну Росії. "Я переконаний, що наразі настав час, коли російська руйнівна війна мусить і може бути зупинена", - заявив він. Також український лідер сказав, що "Мінська-3" не буде. "Ми не дозволимо Росії вичікувати та нарощувати свої сили", - сказав президент.

Президент України Володимир Зеленський у виступі перед учасниками G20 представив пропозиції України щодо досягнення миру з Росією, які передбачають 10 пунктів. "Щоб звільнити всю нашу землю від рашистів, нам доведеться воювати ще деякий час. Воювати! Але якщо перемога все одно буде за нами, і ми в цьому впевнені, хіба не варто спробувати реалізувати нашу формулу миру, щоб все ж таки зберегти тисячі життів і вберегти світ від нових дестабілізацій? Ось чому я хочу представити наше бачення шляху до миру – як його можна досягти. І не лише для нас, але й для всіх вас, ваших союзників та партнерів", - заявив він.

Ці пункти передбачають радіаційну, ядерну, продовольчу та енергетичну безпеку, звільнення всіх полонених та депортованих, виконання Статуту ООН та відновлення територіальної цілісності й світового порядку, виведення російських військ і припинення бойових дій та інше.

За словами Зеленського, не варто пропонувати Україні компроміси із совістю, суверенітетом, територією та незалежністю. І якщо Росія каже, що нібито хоче закінчити цю війну, то нехай доведе це діями.

Політолог Володимир Фесенко вважає, що пропозиція Володимира Зеленського – це не пропозиція Росії переговорів, а лише спільна позиція України, як вона їх бачить.

- Але ця пропозиція з'явилася не випадково. За різними чутками, Захід дебатує різні варіанти компромісного завершення війни. Тому Зеленський і сказав, що Україна не піде на компроміси «із совістю та територіальною цілісністю країни». А якщо він це сказав, то це означає, що це обговорюють західні союзники. Але загалом це поки що зондаж - як до переговорів поставляться всі сторони конфлікту, - вважає експерт.

А політолог Олексій Якубін вважає, що своєю пропозицією Зеленський підтвердив готовність України до переговорів усупереч російській пропаганді.

– Однією з цілей Росії було показати на міжнародних майданчиках, що саме Київ не хоче переговорів. А своїм виступом Зеленський показав, що це не так, – пояснює політолог.

Великобританія має намір притягнути Росію до відповідальності

На саміті склалася стійка опозиція Росії. Прем'єр-міністр Великобританії Ріші Сунак назвав її "державою-ізгоєм" та пообіцяв недвозначно засудити її.

«Показово, що Путіна на саміті немає. Росія стає державою-ізгоєм, і його там не буде, щоб взяти відповідальність за те, що він робить", - заявив він.

Британський прем'єр повторив, що планує дотримуватись жорсткого підходу щодо Росії, яку на саміті G20 представляє міністр закордонних справ Сергій Лавров.

"Я збираюся скористатися можливістю, щоб однозначно засудити російську державу і Путіна за їхню огидну і незаконну війну. Я зроблю це в залі, я зроблю це, якщо побачу його (Лаврова) десь, і це буде правильно", - наголосив Сунак.

Він запевнив, що Лондон не має наміру схиляти Київ до переговорів з Москвою, в яких, на його думку, вона не зацікавлена. "Дещо несправедливо казати українцям: "Дивіться, ви повинні вести переговори", коли ваша країна і ваша цивільна інфраструктура безперервно бомбардуються, як це відбувається наразі. Тому наше завдання полягає в тому, щоб продовжувати допомагати українцям захищати себе і ставити себе у якомога більш сильну позицію, а вони вже самі оберуть, як досягти врегулювання шляхом переговорів", - наголосив прем'єр Британії.

Китай за мир, але не засуджує агресію

Китайський лідер Сі Цзіньпін підтвердив позицію Пекіна щодо необхідності проведення мирних переговорів для припинення війни в Україні під час саміту G20 на Балі. "Сі Цзіньпін наголосив, що позиція Китаю щодо української кризи ясна і послідовна, він виступає за припинення вогню, припинення війни та мирні переговори", - повідомила китайська сторона. Але при цьому Сі Цзіньпін знову не засудив військове вторгнення Росії.

Глава Китаю також зустрівся з президентом Франції Еммануелем Макроном, де обидва лідери підтвердили свою позицію щодо недопущення використання ядерної зброї у війні в Україні. При цьому президент Франції закликав СІ Цзіньпіна "передати повідомлення Путіну, щоб уникнути ескалації та серйозно повернутися за стіл переговорів".

А днем раніше Сі Цзіньпін зустрічався із президентом США Джо Байденом. Вони говорили близько трьох годин, однією з тем була Україна. У пресрелізі Білого дому після зустрічі двох лідерів зазначалося, що Байден та Сі "підтвердили свою згоду з тим, що ядерна війна ніколи не повинна вестися і її неможливо виграти, і наголосили на своєму неприйнятті використання чи загрози використання ядерної зброї в Україні".

Підсумкове комюніке засудить війну в Україні

Як повідомляє видання Financial Times, за результатами саміту буде прийнято підсумкове комюніке, в якому країни "Великої двадцятки" підкреслять неприпустимість застосування ядерної зброї або загроз ядерного удару. У проєкті документа комюніке, з яким ознайомилося видання, йдеться, що "більшість членів рішуче засудили війну в Україні та підкреслили, що вона викликає величезні людські страждання й посилює наявні проблеми у світовій економіці".

Видання також повідомляє, що Сполучені Штати очікують, що група промислово розвинених країн G20 після завершення свого саміту в Індонезії засудить війну Росії проти України та її згубний вплив на світову економіку. Більшість країн G20 погоджуються з тим, що війна в Україні стала причиною економічних труднощів та нестабільності, яка спостерігається у багатьох частинах світу.

Нагадаємо, що раніше ЗМІ припустили, що комюніке за підсумками саміту вперше може бути не підписано. Наприклад, Росія, яка є членом "Великої двадцятки", може виступити проти будь-яких різких висловлювань про її війну в Україні. Також є сумніви, чи Китай підтримає засуджувальні заяви.

Політолог Володимир Фесенко також вважає, що для України цей саміт важливий з точки зору подальших відносин між США та Китаєм - чи збережеться напруга навколо Тайваню.

- Це для нас важливо, тому що від цього залежить, чи будуть США сконцентровані виключно на підтримці України або їм доведеться відволікатися на Тайвань, - сказав він.