27 травня
Завантажити ще

ФРН вже майже згодна: чи закриє Європа двері перед росіянами

ФРН вже майже згодна: чи закриє Європа двері перед росіянами
Фото: Пальм Олена/ITAR

У столиці Чехії – Празі – розпочинається триденний саміт міністрів закордонних справ ЄС, які, окрім іншого, вирішуватимуть питання, чи дозволятимуть росіянам і далі подорожувати Європою. І щодо заборони росіянам відвідувати країни шенгенської зони у європейців немає жодної  єдності.

"За" заборону росіянам виступають найближчі сусіди України...

За цю процедуру виступають найближчі сусіди та союзники України – Польща, Литва, Латвія, Естонія, Чехія, Фінляндія. Ці країни вже заявили, що готові припинити в'їзд росіян із туристичними візами на свою територію, пославшись на винятки із Шенгенської угоди, пов'язані з національною безпекою.

- Я дуже сподіваюся знайти спільне європейське рішення про те, як значно обмежити потоки російських туристів до Європи, - сказав міністр закордонних справ Литви Габріелюс Ландсбергіс, назвавши угоду всіх країн ЄС "найбільш стійкою та юридично правильною".

А якщо спільне рішення не буде знайдено, то, за словами литовського дипломата, можлива регіональна угода між країнами, які найбільше постраждали від величезних потоків російських туристів, які зловживають європейською гостинністю.

… «проти» - Берлін та Париж

Німеччина, Франція, Португалія, Греція, Італія, Кіпр та Угорщина виступають проти заборони росіянам відвідувати Європу. Уряди Німеччини та Франції навіть виступили із спільною заявою проти заборони на видачу віз до ЄС для всіх росіян. Відповідну позицію вони представили міністрам інших країн ЄС на саміті у Празі. "Ми повинні подумати про розумні способи використання важливого важеля видачі віз", – йдеться у їхній заяві.

На думку Берліна та Парижа, заявки від громадян Росії слід ретельно перевіряти на можливі ризики безпеки. Водночас, стверджують вони, не слід недооцінювати вплив безпосереднього досвіду життя у демократичних країнах, особливо це стосується майбутніх поколінь.

- Наша візова політика має відображати це і продовжувати вирішувати особисті контакти в ЄС із російськими громадянами, не пов'язаними з російським урядом, – йдеться у заяві двох країн. Тому Німеччина та Франція хочуть зберегти законодавчу базу, яка дозволяє студентам, художникам, науковцям та спеціалістам зокрема в'їжджати до ЄС – незалежно від того, чи можуть вони зіткнутися з політичними переслідуваннями.

До речі, за даними МЗС ФРН, від початку війни Росії проти України до середини серпня 2022 року громадянам РФ було видано Німеччиною 14 237 шенгенських віз. Це майже вдвічі більше, ніж за аналогічний період минулого року.

Втім, у ФРН також не все так однозначно. Судячи із заяви глави МЗС Анналени Бербок, Німеччина припиняє угоду про полегшення візового режиму з Росією. Наскільки, коли і як – поки що не повідомляється, але сам факт цього рішення вже змушує задуматися про загальну концепцію ФРН у цьому питанні.

Австрія також підтвердила, що виступає проти заборони на в'їзд громадян Росії.

- Ми не повинні виплескувати дитину разом із водою, загальна заборона на візи для російських громадян повністю перервала б останні контакти з російським громадянським суспільством, – сказав міністр закордонних справ Австрії Олександр Шалленберг.

- Європейська влада суперечить сама собі. Останні півроку Захід активно намагається ізолювати Росію та послабити її економіку, але в той же час багато росіян, часто дуже заможних, вільно відпочивають на європейських пляжах і роблять покупки у магазинах, - пише Financial Times.

Чому частина ЄС проти заборони росіянам відвідувати Європу

Глава Європейської дипломатії Джозеф Боррель в ексклюзивному інтерв'ю «Радіо Свобода» наголосив, що він також проти повної заборони видавати росіянам шенгенські візи. На його думку, потрібно окреслити категорії людей, яким візи видавати все ж таки слід – зокрема це студенти. На його думку, громадянське суспільство в Росії не хоче бути відрізаним від Європи.

- Я думаю, що ми маємо бути більш вибірковими – ми не можемо сказати, що ми забороняємо всіх росіян на території ЄС. Багато хто хоче виїхати з Росії. Понад 300 тисяч уже виїхали з початку війни. І більшість із них - високопрофесійні та освічені люди, які не бажають більше залишатися у Росії. Вони не хочуть йти на війну, вони її не підтримують, вони не хочуть жити під путінським режимом і їдуть. Тому я не думаю, що ми маємо зачиняти двері для цих людей, - каже верховний представник ЄС із закордонних справ та політики безпеки Джозеф Боррель.

Проте, як повідомляє Financial Times, міністри закордонних справ Євросоюзу в Празі мають намір підтримати призупинення дії угоди ЄС про спрощення візового режиму з Росією, щоб обмежити кількість віз, які видаються росіянам. Розрив угоди від 2007 року усуне преференційний режим для росіян при подачі заяви на отримання всіх віз ЄС, вимагатиме більше документів, зробить їх дорожчими та значно збільшить час очікування.

- Російським туристам недоречно гуляти нашими містами, нашими пристанями. Ми маємо надіслати сигнал населенню Росії, що ця війна неприпустима, вона неприйнятна, - цитує слова одного з високопосадовців ЄС Financial Times.

Думка експертів

Вадим Карасьов, політолог:

- Прибалти та поляки виступають за заборону в'їзду росіян, бо вони хочуть повної цивілізаційної демаркації з Росією. Вони межують із цією країною і знають її постійну агресію. Інша частина Європи виступає проти заборони в'їзду росіян, вважаючи, що потрібно підтримати в Росії потенційно опозиційних нинішньому режиму людей, які хочуть виїхати до Європи. І таким чином не переривати контакт із російським громадянським суспільством, щоб впливати на внутрішньополітичну ситуацію в Росії. І другий момент – корисливий. Країни, які виступають проти заборони в'їзду росіян, не хочуть втрачати потоки туристів із Росії. Недарма проти цього виступають Португалія, Італія, Греція, Кіпр. Загалом повну і загальну заборону на в'їзд росіян до Європи навряд чи буде прийнято. Ускладнять видачу їм віз, але кожна країна сама вирішуватиме, закриватиме двері перед ними чи ні.

Руслан Бортник, політолог:

- У країнах ЄС дуже багато російських бізнесменів, які володіють нерухомістю та активами у Європі. Тобто заборона на в'їзд росіян – це питання грошей та збереження бізнес-середовища між Росією та ЄС. Ті країни, які менше залучені до російської економіки, – Польща, країни Балтії, Фінляндія, Норвегія, готові зачинити двері перед росіянами. Ті ж, хто більше залежав від російських грошей, проти заборони. Загалом якісь обмеження на в'їзд росіян будуть введені, але загалом Європа двері для них не зачинить. Хоча й ускладнить отримання віз для деяких категорій росіян. Тобто гайки хоч і закручуватимуть для них, але поступово.