27 грудня
Завантажити ще

Тарас Чорновіл: Тато чи не єдиний раз показав публічно на пальцях тризуб

Тарас Чорновіл: Тато чи не єдиний раз показав публічно на пальцях тризуб
Фото: ЦЕНТР ДОСЛІДЖЕНЬ ВИЗВОЛЬНОГО РУХУ / cdvr.org.ua

Флешмоб #Тризубонезалежні, ініційований Мінкультом, розпочався з грандіозного скандалу, та ще й зі специфічним сексуальним присмаком. Відомство замовило в агенції розробку жесту, який би символізував тризуб. А коли агенція представила цей жест – користувачі інтернету вибухнули, оскільки побачили в ньому не символ Державного Гербу, а…шокер. Так і виникло запитання, навіщо вигадувати щось нове, якщо у нас є прекрасне жестове уособлення тризуба, і його наочно свого часу продемонстрував засновник Національного руху України В’ячеслав Чорновіл.

Тарас Чорновіл. Фото: my.ua

Тарас Чорновіл. Фото: my.ua

«КП в Україні» поспілкувалася з сином В’ячеслава Чорновола, народним депутатом чотирьох скликань Верховної Ради Тарасом Чорноволом щодо природи справжнього жесту, що символізує тризуб, та примх політиків періодично змінювати державні символи – переписувати Гімн України та змінювати місцями кольори Державного прапору.

- Коли розгорівся скандал з новим жестом, який мав символізувати тризуб, в соціальних мережах з’явилось фото з вашим татом. На ньому В’ячеслав Чорновіл, склавши три пальці и витягнувши руку догори, вітає когось. І виник публічний заклик до Мінкульту: мовляв, подивіться яким жестом насправді потрібно показувати тризуб…

- Знаєте, мій тато не був любителем різних жестів і показухи. Він був спокійною і виваженою людиною. Хоча час від часу його зривало на емоції.

Фото, про яке ви говорите, було зроблено 1992 року в Запоріжжі під час другої «Червоної Рути». Там були такі виступи, рівень пісень… На емоціях тато так, трьома пальцями, привітав учасників та слухачів фестивалю. Напевно, це був чи не єдиний раз, коли він публічно показував такий жест.

- Чому саме так пальці склав?

- Це не було його винаходом. Жест має глибоке історичне коріння. От пригадую своє львівське життя – 1987-1988 роки, ще ні про яку незалежну Україну мови не було, але ми частенько показували цей жест, щоб продемонструвати свій спротив радянщині, системі, підкреслити свою національну ідентичність. Привітання «Слава Україні» - «Героям Слава» доповнювалось жестом зі складеним мізинцем і великим пальцем і трьома пальцями догори.

Таким жестом віталися і ідентифікувалися люди за часів національного підпілля 40-50-х років. І навіть сто років тому таке привітання використовували січові стрільці.

Затверджений Мінкультом новий «символ» тризуба був нещадно розкритикований українцями. Зображення: instagram.com/banda.agency

Затверджений Мінкультом новий «символ» тризуба був нещадно розкритикований українцями. Зображення: instagram.com/banda.agency

- Чи має держава імпровізувати з новими символами, жестами, щоб об’єднати громадян, посилити патріотизм?

- Ні! Коли люди мають емоційне піднесення, вони самі знайдуть найкращий вираз, як це показати. І тоді цей символ дійсно приживеться. А вигадувати штучні символи, щоб запускати стадний патріотизм, – нічого доброго за такого підходу не буде.

Принцип української Конституції зводиться до того, що громадянам дозволено робити все, що не заборонено законом, а владі - лише те, що напряму дозволено законом. На законодавчому рівні у нас виписана відповідальна за збереження Державного Герба, його недоторканність. За наругу і зневагу над державними символами, в тому числі і над гербом, передбачена кримінальна відповідальність. І коли з’являється затверджений Мінкультом вульгаризований жест, який нібито має символізувати тризуб, – до осіб, які причетні до цього, мала б бути застосована стаття Кримінального кодексу про наругу над державними символами.

- Як пояснити жагу окремих політиків до переписування тексту гімну, бажання змінити місцями смуги на Державному прапорі? Наприклад, гімн США не змінювався з 1814 року.

- В Америці дивакуватих громадян не менше, ніж в Україні. Але різниця між нашими країнами в тому, що в США сенаторами, конгресменами чи керівниками місцевої громади такі люди не стають. А у нас ідіотів обирають. І коли безумці приходять до влади, то вважають, що в країні настала нова епоха – потрібно переписувати Конституцію, міняти державні символи. Коли бракує культури і розуму, то починаєш щось вигадувати нове, а не шанувати історію.

Щодо кольорів прапора… Який колір має бути зверху/знизу, що від розташування смуг синього і жовтого щось залежить – це російський вкид. В російській історіографії зафіксовано, що синьо-жовті кольори прапору нам придумали австрійці для того, щоб під ними боротись проти російських впливів в Україні. От і з’являлись пропозиції щодо перевертання кольорів державного прапора.

Намагання переписати гімн – наша внутрішня історія, оскільки кожен другий вважає себе видатним поетом.

1991 рік, серпень. Мітинг на площі Жовтневої революції (зараз Майдан Незалежності) на підтримку Незалежності України в Києві. Фото: УНІАН

1991 рік, серпень. Мітинг на площі Жовтневої революції (зараз Майдан Незалежності) на підтримку Незалежності України в Києві. Фото: УНІАН

- У минулому році депутати у першому читанні хвалили законопроєкт про великий Державний Герб…

- О, це ще одна сумна історія. По-перше, те, за що голосували – порушення всіх геральдичних норм. По-друге - в розвинутих демократичних країнах великий герб не в моді. Він притаманний лише монархіям і імперіям.

- Чому тоді вимогу про великий Герб включили в Конституцію України?

- Коли 1996 року приймалась Конституція, то більшість в парламенті представляли комуністи і орієнтовані на них депутати. «Червоні» тоді противились, що тризуб має стати Гербом України. Категорично не хотіли за це голосували. Тоді виникла ідея-хитрість: а давайте зробимо тризуб малим Гербом незалежної України, а на конституційному рівні закріпимо великий Герб, де не буде тризуба. І от тризуб саме в статусі «малого» Гербу сподобався комуністам. Так і проголосували статті про державні символи.

У всіх чотирьох скликаннях Верховної Ради, в яких я працював, нікому жодного разу не приходило в голову, що потрібно робити великий Державний Герб. Всі знали передісторію його згадування в Конституції. Ніхто ж не казав, що великий Герб потрібно прийняти за рік-два, це можна було зробити і через сто років.

- А де мав використовуватись великий Герб?

- Наразі ніхто не знає. Ці моменти потрібно виписати у відповідному законі. У монархічних державах великий герб обов’язковий у місцях появи монарха.

Козацький хрест на емблемах ЗСУ та СБУ. Зображення: Вікіпедія

Козацький хрест на емблемах ЗСУ та СБУ. Зображення: Вікіпедія

- Які нові символи прижилися в Україні за останній 31-й рік незалежності? Першим згадується мак на 8 травня як символ пам’яті та примирення.

- Мак – не наш символ, а загальноєвропейський. Ми запозичили його 2014 року, щоб відмовитись від радянської символіки перемоги, і прийняли символ журби, туги, скорботи за жертвами війни.

Прижилася в Україні і композиція зірочок європейського прапора на нашому синьо-жовтому стязі. Символ євроінтеграції.

Популярним стало використання модифікованого козацького хреста з розширеними раменами. Це - символ раннього козацького періоду, але зараз він відродився і прижився в застосуванні саме разом з тризубом і певною військовою атрибутикою, яка на нього накладається. Як приклад - логотипи СБУ, ЗСУ.

Червоно-чорний прапор та специфічний тризуб. Зображення  luxovicnuk.blogspot.com

Червоно-чорний прапор та специфічний тризуб. Зображення luxovicnuk.blogspot.com

З’явились у нас специфічні символи. Наприклад, 2014 року успішно вдалось поєднати червоно-чорний прапор бандерівської гілки ОУН зі специфічним тризубом (ніби звичайний тризуб, але в нього центральне осердя - меч) мельниківської ОУН. Історично ці два символи не могли бути суміщені за означенням, але вони гармонійно зжилися. Увійшли у вжиток. І такий символ має величезне смислове навантаження - для нас не мають значення націоналістичні розбрати, які були в минулому, а ми об’єднуємо національні речі заради майбутнього.

- Останнім часом популярним стало під час виконання Гімну України прикладати руку до серця. Хто привніс цей жест у нашу культуру?

- Так, дійсно, такий жест стає національною традицією. Він став популярним завдяки нашим спортсменам, які, виходячи на п’єдестал, у такий спосіб демонстрували любов та відданість країні.