Array ( [0] => 2829 [1] => 2836 [2] => 2850 [3] => 2860 [4] => 2871 [5] => 2883 [6] => 2890 [7] => 2898 [8] => 2921 ) 1
0
19 квiтня
Завантажити ще

Петиції про скорочення зарплати депутатів: в чому зрада?

Петиції про скорочення зарплати депутатів: в чому зрада?
Фото: Архів «КП в Україні»

І знову на слуху тема заробітних плат народних депутатів. Цього разу - через дві петиції на сайті президента, які набрали більше 25 тисяч підписів.

Перша петиція пропонує виплачувати народним депутатам лише «голий» оклад, а всілякі надбавки відмінити, переадресувавши зекономлені кошти на підвищення зарплатні військовим з 30 до 50 тисяч та зі 100 до 150 тисяч гривень. 

Друга – стосується зменшення депутатських окладів до рівня «мінімалки», тобто до 6500 гривень.

Незважаючи на те, що у мене чоловік і досить багато родичів та близьких друзів воюють на передовій, я не підписувала жодну з цих петицій. Оскільки від таких наспіх оформлених ініціатив тхне дешевим популізмом та нівелюється такий потужний у розвинутих країнах інструмент звернення до очільника держави, як петиція.

Але давайте від емоцій перейдемо до фактажу. Уважно читаємо тексти петицій, відповіді на які має дати президент.

Не плутаймо зарплату з преміями

«Підняти заробітну плату військовослужбовцям ЗСУ з 30 000 грн до 50 000 грн, а також з 100 000 грн до 150 000 грн за рахунок відміни та зняття усіх надбавок з Народних Депутатів України», - сказано в петиції, яка станом на 1 серпня заручилася підтримкою майже 27 тисяч українців.

У мене виникає логічне запитання: у скількох військових автор петиції бачив зарплатню в розмірі 30 тисяч+? Здивую, але таких досить мало. Оскільки зарплата в розмірі більше 30 тисяч гривень – це оклади здебільшого старшого офіцерського складу.

У рядових бійців зарплати – це 13 - 15 тисяч гривень. На побутовому рівні ми розуміємо, що автор петиції мав на увазі збільшення розмірів «премій» для військових на період бойових дій, але поспіхом пишучи звернення до президента, попросив зовсім про інше.

А чи реально, «урізаючи» виплати 418 народних депутатів (саме стільки обранців сьогодні працюють під законодавчим куполом країни), передбачити підвищення премій для 500 тисяч+ захисників України? Відповідь очевидна: ні, неможливо!

У сухому залишку маємо петицію, в якій мова йде про підвищення рівня неіснуючих зарплат військових і пропонуються для цього міфічні джерела компенсації. І суспільство декілька днів обговорює цю петицію. Інформаційний простір переповнений новинами, що петиція набрала необхідну кількість підписів, гаданням: а що ж відповість президент? Невже є варіанти?

Водночас з поля зору ЗМІ випала проблематика і питання справедливого розподілу вже існуючих розмірів додаткової грошової винагороди військовим.

Ось лише декілька реальних кейсів. Якось алогічно виглядає, що військовий, який працює за місцем проживання і має робочий день з 8.00 до 19.00, та його колега, який шостий місяць цілодобово в полях, окопах, полігонах, - отримують однаково по 30 тисяч премії. Деморалізує військових і підхід, коли за знаходження на одній і тій самій локації комусь платять додаткову винагороду в 100 тисяч, а комусь лише – 30. Я вже мовчу про те, чи отримують родини загиблих воїнів обіцяні 15 млн грн?

Хотіли зекономити, а доведеться розщедритись на 6,6 млрд гривень

«На час військового стану та 2 роки після нього встановити рівень зарплатні всім депутатам України на рівні мінімального окладу», - озвучено прохання в другій петиції. Зекономлені кошти автор петиції пропонує «спрямувати на потреби населення та армії». Ініціативу підтримали більше 31 тисячі українців. Агов, люди, ви уважно читаєте, під чим підписуєтесь?

Автор петиції закликає президента ВСТАНОВИТИ зарплату в розмірі 6500 гривень для ВСІХ депутатів, а не лише НАРОДНИХ обранців. Це важливе уточнення. Адже згідно з діючим законодавством, депутати місцевих рад взагалі не отримують зарплат! Але, на відміну від народних депутатів, їм не заборонено займатись бізнесом.

Отож порахуємо: в 2020 році було обрано 42 501 депутат до 1577 обласних, районних, міських, селищних і сільських рад та рад районів у містах. І це означає, якщо президент на цю петицію скаже «так» і зареєструє у Верховній Раді відповідний законопроєкт, то з державного бюджету доведеться щомісячно витрачати на утримання всього депутатського корпусу України понад 276 мільйонів гривень! А за два роки «втрати» держбюджету сягнуть понад 6,6 млрд гривень.

Хочемо дешево і якісно

Чи варто обмежувати оклади народних депутатів? Питання дискусійне. Якщо ми говоримо про мирний час, то я особисто не вважаю, що зарплата в 40 - 45 тисяч для дієвого парламентаря – це якась астрономічна сума. Написання якісних законів, їхнє лобіювання серед колег, повноцінна комунікація з виборцями, міжнародна парламентська дипломатія – все це потребує знань, умінь та роботи в режимі 24/7 – все це має достойно оплачуватись.

Інша справа, що з чинних 418 депутатів лише третина підпадає під критерії справжнього дієвого народного обранця, а не просто людини з особливим державним статусом. Але це вже питання до нас: чому так трапилось, що ми вже не один раз обираємо до парламенту осіб, яким навіть хорошу зарплату платити не хочеться.

Якщо ж ми говоримо про оплату праці народних депутатів на період воєнного стану, то народні депутати не повинні бути відірвані від своїх виборців. Якщо вони внесли зміни в законодавство, яке надає право роботодавцеві на період воєнного часу скорочувати зарплату працівникам на 50%, то ця норма не може, а має розповсюджуватись і на оклади народних обранців. Це було б морально.