Array ( [0] => 2829 [1] => 2836 [2] => 2850 [3] => 2860 [4] => 2871 [5] => 2883 [6] => 2890 [7] => 2898 [8] => 2921 ) 1
0
18 квiтня
Завантажити ще

Війна перейшла до космосу: хто і як його контролює

Війна перейшла до космосу: хто і як його контролює
Фото: commons.wikimedia.org

Війна в Україні вже навіть перейшла до космосу.

Росію хочуть вивести з МКС та Марса

Національна аерокосмічна адміністрація США (NASA) виступила з різкою критикою на адресу Росії через використання нею Міжнародної космічної станції (МКС) з метою пропаганди та виправдання своєї війни в Україні. «NASA рішуче засуджує Росію за використання Міжнародної космічної станції з метою підтримки її війни проти України, що принципово суперечить основній функції станції з 15 міжнародних країн-учасниць – просувати науку та розвивати технології у мирних цілях», - наводиться текст заяви космічного агентства. в США.

А американський астронавт та колишній командир МКС Террі Вертс взагалі запропонував вивести Росію з партнерства з Міжнародної космічної станції.

– Ця країна президента Росії Володимира Путіна у 2022 році – терористична держава і наш партнер по Міжнародній космічній станції», – звертає увагу Тері Вертс.

Він також нагадав про численні погрози на адресу Заходу з боку генерального директора "Роскосмосу" Дмитра Рогозіна.

- Він писав у Twitter не дуже завуальовані погрози на адресу NASA та Заходу, вихваляючись тим, що «Роскосмос» створює ядерну зброю, яка може бути використана проти нас. Він погрожував залишити американських астронавтів у космосі. Він погрожував звести з орбіти МКС, щоб вона впала на нашу територію», - нагадує Тері Вертс.

Щоб мати уявлення про перспективи, американський космонавт каже, що Путін, по суті, повернув Європу у 1941 рік.

- Чи потерпіли б союзники спільний проект дослідження Арктики з німецькими вченими (навіть із добрими намірами), які підтримують воєнну позицію Німеччини у 1941 році? – запитує Вертс.

І пропонує розпочати процес виходу Росії з партнерства з МКС. Це означає, що російські екіпажі мають бути обмежені у навчанні у США. Також слід припинити використання кораблів "Союз" для відправки американських астронавтів, а російські космонавти не повинні літати на капсулах SpaceX або Boeing. Екіпажі в космосі мають припинити проводити наукові експерименти або допомагати в обслуговуванні іншого сегмента, обмежуючи взаємодію між астронавтами та російськими космонавтами на МКС оперативною необхідністю.

Крім цього, Рада Європейського комічного агентства (ESA) прийняла рішення припинити співпрацю з російською космічною агенцією "Роскосмос" з місії ExoMars-2022, спрямованої на дослідження Марса. У відповідь гендиректор "Роскосмосу" Дмитро Рогозін дав команду російському екіпажу на МКС припинити роботу з європейським маніпулятором ERA. Чим вистрілив сам собі в ногу. Оскільки європейський маніпулятор ERA – дистанційно керований космічний робот-маніпулятор, створений ЕКА для складальних робіт та обслуговування російського ж (!) сегменту МКС.

На орбіті - кілька тисяч супутників

Таке загострення у космічній сфері може перерости у більш серйозне протистояння у позаземному просторі. На навколоземній орбіті і вище влітку 2021 року налічувалось 2666 штучних військових супутників, з них 154 належать американським військовим, близько 100 – російським, 63 – китайській армії. В інших країнах, таких як Франція, Ізраїль, Німеччина, Італія, Індія, Великобританія, Туреччина, Мексика, Іспанія та Японія, їхня кількість становить менше десяти.

Через секретність та існування низки літальних космічних апаратів подвійного використання (їх застосовують і армія, і комерсанти) неможливо назвати точну кількість військових супутників. Однак щороку кількість штучних супутників Землі збільшується, на навколоземну орбіту запускаються нові, які вміють збирати ще більше інформації та виконувати ще більше функцій.

Супутники змінили картину сучасної війни. Вони дозволяють заглянути за лінію фронту та відстежити переміщення ворожої техніки, забезпечують доступ до Інтернету у зоні бойових дій. Наприклад, через супутник і GPS можна наводити на ціль ракети реактивних систем залпового вогню HIMARS.

Тому провідні космічні держави перейнялися протисупутниковим захистом. За останні роки чотири країни (США, Китай, Росія та Індія) провели випробування такої зброї, яка закінчилася ураженням цілі на орбіті.

США можуть перехопити будь-який супутник

Америка має широкий арсенал протисупутникової зброї та засобів ураження космічних апаратів, розроблених у рамках програми Національної протиракетної оборони. Найбільший потенціал - у комплексу наземного базування GBMD, здатного вражати своїми ракетами орбітальну ціль на висоті до кількох сотень кілометрів. Важка ракета може розігнати апарат-перехоплювач до орбітальної швидкості, що дозволяє йому вразити ціль у будь-якій точці орбіти. Система може перехопити супутник над будь-якою точкою Землі.

Значний протисупутниковий потенціал також має протиракетна система морського базування Aegis Ballistic Missile Defense System. Вона може вражати за допомогою корабельних протиракет SM-3 орбітальні об'єкти на висоті до 250 кілометрів. У 2008 році так був успішно знищений супутник USA-193. Потенційно для знищення супутників на низьких орбітах може бути використаний також мобільний комплекс тактичної ПРО THAAD.

Росія розробляє ракети, здатні знищувати електроніку супутників

У цій країні пройшли випробування протисупутникової ракети, внаслідок якого було вражено недіючий російський космічний апарат "Целіна-Д", який перебував на орбіті з 1980-х років. Росія має й інші напрацювання у сфері космічних озброєнь. Наприклад, безпілотний комплекс "Авангард". Це ракета-носій, яка зі стратосфери може випускати гіперзвукові ракети по цілях на землі та воді, долаючи ПРО супротивника.

Москва, за різними даними, також нібито розробляє маневруючі супутники-вбивці, призначені для знищення інших космічних об'єктів. Такий супутник можна забезпечити лазером або завантажити вибухівкою. Наблизившись до ворожого військового супутника, може його знищити.

Крім цього, в Росії розробляються А-235 ("Нудоль"), які називають комплексом протиракетної та протикосмічної оборони, і лазери, і системи радіоелектронної боротьби, здатні порушити роботу супутникової електроніки.

Китай розробляє супутники-маніпулятори

Китай став третьою після Росії та США країною, яка продемонструвала можливість знищувати об'єкти, що знаходяться на земній орбіті. Тоді Пекін провів успішне випробування власної протисупутникової зброї.

Метеоспутник FY-1C серії Fengyun, що знаходиться на полярній орбіті висотою 865 ​​км, був уражений прямим влучанням ракети. Вона була запущена з мобільної пускової установки на космодромі Січан та перехопила супутник на зустрічному курсі.

США повідомили, що Китай також проводив випробування трьох невеликих супутників, які є частиною таємної програми. Один із них був оснащений маніпулятором і під час польоту змінив орбіту на 150 км, зблизившись з іншим на невелику відстань. Маніпулятор може використовуватися для захоплення чи збивання інших супутників.

У 2015 році було проведено успішне випробування протисупутникової ракети Dong Neng-3. Тобто Китай вже має діючі ракети наземного базування, які можуть вражати супутники на низькій навколоземній орбіті. Крім цього, у 2021 році в Китаї розробили роботизований пристрій, що здатен встановлювати вибухівку на сопла двигунів космічних апаратів.

Індія збиває супутники ракетами

Індійські військові під час випробувань збили космічний супутник на низькій навколоземній орбіті. Супутник був збитий на висоті 300 км в рамках так званої місії Shakti. Пізніше на військовому параді в Нью-Делі вперше було показано індійську протисупутникову ракету ASAT.

Новини по темі: Космос Війна МКС супутник