Завантажити ще

Страшний сон Росії збувається – НАТО розширюється

Страшний сон Росії збувається – НАТО розширюється
Фото: Стефан Руссо/Пул через REUTERS

Саміт НАТО зробив те, чого більш за все побоювалася Росія та через що вона почала війну в Україні. Північноатлантичний альянс ухвалив рішення про розширення, запросивши до своїх лав Швецію та Фінляндію. А сама Росія тепер для НАТО – це стратегічна загроза.

НАТО оточує Росію

Це стало можливим після того, як Туреччина вирішила зняти вето зі вступу до НАТО Фінляндії та Швеції. "Сьогодні у Мадриді перед початком саміту НАТО ми провели предметну зустріч із президентом Туреччини Реджепом Тайіпом Ердоганом та прем'єр-міністром Швеції Магдаленою Андерссон за підтримки Генерального секретаря НАТО Йєнса Столтенберга», - повідомив президент Фінляндії Сауле Ніїністе.

За результатами цієї зустрічі міністри закордонних справ підписали Меморандум про взаєморозуміння між трьома країнами, який підтверджує підтримку Туреччиною запрошення Фінляндії та Швеції приєднатися до НАТО на Мадридському саміті цього тижня. «Конкретні кроки щодо нашого вступу до НАТО будуть узгоджені між союзниками НАТО протягом наступних двох днів, але тепер це рішення неминуче», – повідомив фінський президент.

У меморандумі наголошується, що Фінляндія, Швеція та Туреччина "зобов'язані надавати одне одному повну підтримку проти загроз безпеці". Ці держави зобов'язалися встановити механізм взаємодії на всіх рівнях влади, включаючи правоохоронні органи та розвідувальні служби, який має "зміцнити співпрацю щодо протидії тероризму, організованій злочинності та загальним викликам".

«Президент Путін не досяг успіхів у закритті дверей НАТО. Навпаки, це протилежно до того, чого він хотів. Він хотів менше НАТО, але президент Путін отримав більше НАТО, оскільки Фінляндія та Швеція приєднаються до нашого Альянсу", - наголосив Столтенберг.

Тепер протяжність наземного кордону Росії та НАТО зросте більш ніж удвічі. Балтійське море буде повністю оточене країнами НАТО. А Альянс активізує нову процедуру вступу, яка теоретично може згодом стати в нагоді і для України.

Нагадаємо, що раніше Туреччина виступала проти вступу двох скандинавських країн до НАТО через те, що вони давали притулок на своїй території представникам курдів, яких Анкара вважає сепаратистами. Це стало можливим після того, як Фінляндія та Швеція погодилися виконати ще одну умову Туреччини – розглянути заявки Туреччини про депортацію чи екстрадицію з огляду на розвідувальні дані, надані Анкарою.

- Росія змириться із вступом цих двох країн до НАТО. Як це було й раніше, коли вона погрожувала всім через постачання Україні озброєнь, а коли це відбувалося, нічого не могла вдіяти. Російський режим і пропаганда сприймають силу і можуть надувати щоки лише перед подією. А після того як рішення ухвалено, влада та пропаганда Росії кажуть, що нічого страшного не сталося. Хоча від Москви і можна очікувати дрібних пакостей по лінії спецслужб, які створюватимуть провокації на кордоні з НАТО, – вважає політолог Олег Саакян.

Росія тепер ворог НАТО, Китай – поки що ні

Під час зустрічі лідери країн Альянсу ухвалять нову стратегічну концепцію НАТО на наступні 10 років. По ній Росія після цього саміту стане ворогом НАТО. У підсумковому документі зустрічі статус Росії зі "стратегічного партнера", як було досі, буде змінено на "головну загрозу". Відповідну нову стратегічну концепцію затвердили на саміті країн Альянсу, що проходить у Мадриді.

"Ми чітко заявимо, що Росія несе пряму загрозу нашій безпеці", - сказав Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг. Члени НАТО домовилися про збільшення кількості сил реагування майже у вісім разів – з 40 000 до 300 000 військових. Контингент базуватиметься у своїх країнах, але його зможуть спрямовувати і до держав східного флангу, де є кордони з Росією.

"Ми схвалимо фундаментальні зміни у нашому стримуванні та захисті з великою кількістю підрозділів, готових до битви, з великою кількістю сил швидкого реагування та великою кількістю заздалегідь розташованого обладнання. На цьому саміті ми схвалимо найбільше посилення з часів холодної війни", - заявив Столтенберг.

Китай він противником не назвав, проте зазначив, що Пекін вкладає значні кошти у нові військові можливості, зокрема ракети та ядерне озброєння.

Американці посилюють свою присутність у Європі

Президент США Джо Байден оголосив про суттєве посилення американської присутності в Європі у зв'язку з російською загрозою. «Путін порушив мир у Європі. США та союзники активізуються, доводячи, що НАТО потрібніше, ніж будь-коли», - заявив він.

США відправляють два додаткові есмінці на загальну американсько-іспанську базу Рота, і таким чином кількість американських есмінців там зросте з 4 до 6.

У Польщі, за словами Байдена, Сполучені Штати створять постійний штаб п'ятого армійського корпусу США, що допоможе посилити сумісність військ США та НАТО на всьому східному флангу Альянсу.

США також відправлять дві додаткові ескадрильї F-35 до Британії та посилять протиповітряну оборону в Німеччині й Італії. У Румунії розміщуватиметься ротаційна бригада у розмірі до 3 тисяч бійців та 2 тисяч іншого персоналу.

Україна – не Швеція

На відміну від Швеції та Фінляндії члени НАТО жодного слова не сказали про перспективи отримання нашою країною хоча б Плану дій щодо членства (ПДЧ) в Альянсі. Натомість НАТО постачатиме Україні зброю стільки, скільки знадобиться.

Президент Володимир Зеленський у зверненні до саміту НАТО в Мадриді закликав держави Альянсу надати більше зброї, зокрема сучасної артилерії. За словами президента, Україні також потрібна сучасна протиракетна та протиповітряна оборона для захисту цивільних від російських ракетних атак та бомбардувань.

"Надавши її нам, ви можете повністю зламати тактику Росії щодо знищення міст та терору проти цивільного населення", - заявив Зеленський.

У відповідь члени НАТО пообіцяли надати таку допомогу. "Держави, що зібралися тут, але також і багато інших роблять свій внесок, щоб Україна могла захиститися, - надають фінанси, гуманітарну допомогу, а також зброю, якої Україна невідкладно потребує. Ми будемо продовжувати робити це, і робити інтенсивно доти, доки це необхідно для захисту України", - заявив у Мадриді канцлер ФРН Олаф Шольц.

Президент Зеленський окремо розкритикував політику "відкритих дверей" НАТО і підкреслив, що потрібно позбутися "сірої зони" між НАТО і РФ.

"Політика відкритих дверей НАТО не повинна нагадувати старі турнікети київського метро: вони відкриті, а коли підходиш – турнікети закриваються, доки не заплатиш. Хіба Україна ще недостатньо заплатила? Хіба наш внесок у захист і Європи, і всієї цивілізації досі недостатній? Тож що ще потрібно?" – сказав український президент.

А поки що саміт у Мадриді погодить новий пакет допомоги Україні. Очікується, що глави держав та урядів затвердять новий широкий пакет допомоги для України. За попередньою інформацією, він включатиме короткострокові та негайні заходи, наприклад, постачання палива, захисного обладнання, портативних засобів для боротьби з дронами, захищених засобів зв'язку, іншого військового обладнання.

– Дві скандинавські країни запросили до Альянсу, а Україну - ні, бо у них за останні десятиліття не проходила регресія реформ. І за всіма формальними показниками та стандартами НАТО Швеція та Фінляндія не просто відповідають їм, а перевищують майже за всіма показниками середній рівень по НАТО. А крім цього, наприклад, та сама Фінляндія буде країною-донором безпеки для Блоку. На сьогоднішній день вона має найбоєздатнішу армію на північному і західному крилі Альянсу. Вона переснащувала свою армію та нарощувала свою боєздатність на відміну від інших країн Європи, – вважає політолог Олег Саакян.