18 серпня
Завантажити ще

НАТО назвало Росію головною загрозою у новій Стратегічній концепції до 2030 року

НАТО назвало Росію головною загрозою у новій Стратегічній концепції до 2030 року
Фото: REUTERS/Susana Vera

Лідери країн НАТО схвалили нову Стратегічну концепцію Альянсу до 2030 року. Росія названа найбільшою загрозою безпеці Північноатлантичного союзу. Про це йдеться у прес-релізі Альянсу.

У документі, оприлюдненому на сайті НАТО, Росія визначається як «найбільш серйозна і пряма загроза» безпеці союзників. У ньому також вперше розглядається Китай та виклики, які Пекін ставить перед безпекою, інтересами та цінностями союзників. У документі також йдеться, що зміна клімату є «визначальною проблемою нашого часу».

У декларації Мадридського саміту сказано, що країни Північноатлантичного альянсу продовжуватимуть і нарощуватимуть політичну та практичну підтримку своєму "близькому партнеру Україні".

- Спільно з Україною ми ухвалили рішення про посилений пакет підтримки. Це прискорить постачання нелетального оборонного обладнання, покращить кіберзахист та стійкість України, а також підтримає модернізацію її оборонного сектора у перехідний період для зміцнення довгострокової оперативної сумісності. У більш довгостроковій перспективі ми допомагатимемо Україні та підтримуватимемо її зусилля на шляху повоєнного відновлення та реформ, - йдеться у документі.

У декларації також сказано, що агресивна війна Росії проти України підриває міжнародну безпеку та стабільність. Росія навмисно посилює продовольчу й енергетичну кризи, що торкнулися мільярдів людей у всьому світі.

- Росія має негайно припинити цю війну та піти з України. Білорусь повинна припинити свою співучасть у цій війні, - погодились усі лідери країн НАТО.

У плані клімату країни НАТО поставили за мету значно скоротити викиди парникових газів політичними і військовими структурами й об'єктами Альянсу, зберігши при цьому оперативну, військову та економічну ефективність.

Стратегічну концепцію схвалили на саміті НАТО в Мадриді у середу. Вона оновлюється приблизно кожні десять років і є другим за значимістю документом НАТО. Документ підтверджує цінності Альянсу, дає колективну оцінку викликам безпеки та спрямовує політичну й військову діяльність Північноатлантичного союзу. Попередню версію було прийнято на саміті НАТО в Лісабоні в 2010 році.

Президент США Джо Байден на саміті НАТО в Мадриді оголосив про суттєве посилення американської присутності в Європі через російську загрозу.