Array ( [0] => 2829 [1] => 2836 [2] => 2850 [3] => 2860 [4] => 2871 [5] => 2883 [6] => 2890 [7] => 2898 [8] => 2921 ) 1
0
Завантажити ще

Саміт НАТО: Альянс чекає на нову жорстку концепцію

Саміт НАТО: Альянс чекає на нову жорстку концепцію
Фото: REUTERS/Інт Калніньш

28-30 червня 2022 року в Мадриді відбудеться черговий саміт НАТО. За даними уряду Іспанії, у ньому візьмуть участь від 40 до 50 іноземних делегацій на рівні глав держав чи урядів. Очікується, зокрема, присутність Генсека НАТО Єнса Столтенберга, президента США Джо Байдена, лідерів 30 держав - членів Альянсу, чотирьох запрошених країн Азіатсько-Тихоокеанського регіону (Австралія, Нова Зеландія, Японія та Південна Корея), чотирьох країн ЄС, а також голови Європейської ради та Європейської комісії.

За словами офіційних осіб, включення лідерів Австралії, Японії, Південної Кореї та Нової Зеландії до саміту НАТО було спрямоване на те, щоб показати, що війна в Україні не відволікає увагу західних країн від Китаю.

Уряд Іспанії офіційно запросив на саміт президента України Володимира Зеленського. «Ми раді будемо вітати його особисто, а якщо це буде неможливо - у форматі відеозв'язку», - заявив Генсек НАТО Єнс Столтенбенг.

Приймуть нову концепцію проти Росії

На саміті у Мадриді НАТО має прийняти першу з 2010 року оновлену Стратегічну концепцію, де, зокрема, буде переглянуто відносини з Росією.

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг назвав зустріч у Мадриді «саммітом трансформацій». Він констатував, що війна Росії проти України стала "найбільшою за останні десятиліття загрозою безпеці". "Тому ми повинні відреагувати на більш тривалий період часу. На саміті ми ухвалимо рішення, спрямовані на те, щоб зробити НАТО ще сильнішим у світі альянсом, який став би небезпечнішим і конкурентнішим. Я переконаний, що Мадридський саміт буде самітом трансформації з важливими рішеннями у ключових сферах", - запевнив Генсек.

Першою сферою він назвав "сильніші стримування та оборону". Другою – "постійну підтримку України та інших партнерів, які перебувають у небезпеці".

На саміті в умовах повномасштабної російсько-української війни має бути схвалена нова стратегічна концепція НАТО – документ, який визначає основні лінії союзу на найближчі роки. З часів закінчення холодної війни стратегічні концепції НАТО оновлювалися кожні десять років.

Учасники мадридської зустрічі у верхах обговорять можливості реалізації програми "НАТО-2030", метою якої є стримування майбутніх загроз, у тому числі "зростаючої агресивності Росії".

«Мадридський саміт матиме надзвичайно важливе значення. Нова стратегічна концепція, яку ми ухвалимо, відображатиме нову реальність безпеки. Наприклад, нинішня стратегічна концепція відноситься до Росії як до стратегічного партнера і не згадує про Китай. Тепер, безперечно, ми обговоримо агресивні дії РФ, а також вплив підйому Китаю на нашу безпеку. Мадридський саміт стане одним із наших найважливіших самітів», - зазначив Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг в інтерв'ю іспанській газеті ABC.

Також очікується, що на саміті Альянс оголосить про плани розширення своїх сил у Східній Європі, а США викладуть кроки щодо зміцнення європейської безпеки.

Дива для України не буде

Щодо України, то вона також буде у центрі уваги саміту. Київ хотів би насамперед отримати в Мадриді План дій з членства (ПДЧ) у НАТО. Але це настільки нереально, що про цю тему навіть не заїкаються у самому Альянсі.

Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба змушений був визнати, що не чекає на позитивні для України рішення на саміті НАТО в Мадриді. "У мене немає великих очікувань від саміту НАТО в Мадриді. Моє реалістичне очікування від саміту НАТО – це те, що там станеться диво. Безумовно, ми почуємо слова підтримки, слова солідарності, але поки що я не бачу жодних ознак потужних рішень, які готує Альянс щодо України, або навіть рішень щодо чорноморської безпеки", – пояснив міністр.

- Кон'юнктура всередині Альянсу складається так, що дуже багато країн не готові до надання Україні ПДЧ. Вони бояться більшої конфронтації з Росією та претензій від інших країн, які раніше за Київ чекають на ПДЧ. Крім того, війна означає, що існують територіальні претензії до нашої країни. А такі до НАТО не беруть. Тобто існує цілий перелік перешкод для отримання Києвом ПДЧ, – розповів політолог Олег Саакян.

Хоча членство України у Північноатлантичному альянсі не є реальним, це надасть їй можливість заручитися більшою підтримкою Альянсу.

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг пообіцяв, що союзники Альянсу під час саміту в Мадриді підтвердять рішучу підтримку суверенітету та територіальної цілісності найближчих партнерів - України та Грузії, а також попередні зобов'язання щодо їхнього євроатлантичного майбутнього. При цьому Столтенберг привітав зусилля союзників, які в рамках НАТО та на двосторонньому рівні надають Україні та Грузії практичну підтримку у впровадженні реформ, що просуває обох партнерів до більш тісної інтеграції з НАТО.

Зате буде нова зброя

Окрім цього, лідери країн НАТО затвердять новий пакет допомоги Україні. "Я очікую, що на саміті НАТО його держави-члени погодять широкий пакет підтримки Україні, щоб допомогти Україні у довгостроковій перспективі перейти з озброєнь радянської ери на сучасне натовське озброєння", - повідомляв Генсек.

За його словами, цей пакет ґрунтуватиметься на тих озброєннях, які країни НАТО вже передають Україні. Але на перехідний період знадобиться ще багато обміну знаннями та досвідом, нагадав Столтенберг. Саме на цьому зосередиться новий пакет.

Щодо ситуації в Україні, то Генсек НАТО заявив, що зараз не можна точно сказати, скільки триватиме конфлікт у цій країні. «Нам треба бути готовими до довготривалої війни. Існує безліч видів підтримки українських сил. Ми маємо бути дуже обережними, кажучи про конкретні системи озброєння», - зауважив Столтенберг.

Фінляндія та Швеція мають більше шансів на вступ

У мадридському саміті НАТО візьмуть участь Швеція і Фінляндія, які вирішили приєднатися до Альянсу після вторгнення Росії до України, відступивши від багаторічної політики нейтралітету. Однак Туреччина стала єдиною країною-членом НАТО, яка висловилася проти прийняття Швеції та Фінляндії до Альянсу. Причина в тому, що ці дві країни приймають і переховують курдів, яких Анкара вважає сепаратистами.