21 листопада
Завантажити ще

Саміт НАТО: Альянс готується до протистояння

Саміт НАТО: Альянс готується до протистояння
Фото: REUTERS/Nacho Doce

Сьогодні у Мадриді розпочався черговий саміт НАТО, на якому можуть бути внесені кардинальні зміни до концепції Північноатлантичного альянсу.

Росія стане стратегічним суперником

Очікується, що на саміті буде оновлена Стратегічна концепція (СК) НАТО. Новий документ вже отримав неофіційну назву "мадридська концепція", в якій союзники назвуть Росію безпосереднім ворогом колективної безпеки.

"Наша нова концепція поведе нас у нову еру стратегічних змагань. Я очікую, що союзники чітко визначать Росію як найбільшу і пряму загрозу нашій безпеці. Вперше вона також стосуватиметься Китаю та загроз, які Пекін становить для безпеки, інтересів і цінностей", - сказав генсек НАТО Єнс Столтенберг.

Він нагадав, що на засіданні перед затвердженням чинної стратегічної концепції, прийнятої у 2010 році, був присутній тодішній президент РФ Дмитро Медведєв. "Тоді ми ухвалили, що Росія – стратегічний партнер. У Мадриді такого не буде", - сказав генсек.

Україна може розраховувати на допомогу

Глави держав та урядів мають намір затвердити новий пакет широкої допомоги для України. Він включатиме, зокрема, короткострокові та негайні заходи, такі як постачання палива, захисного обладнання, портативних засобів для боротьби з дронами, захищених засобів зв'язку, іншого військового обладнання. Довгострокова допомога Альянсу буде спрямована на переозброєння Збройних сил України сучасними зразками, їхній відхід від "пострадянської ери" та зміцнення інститутів України у сферах безпеки та оборони.

Президент Володимир Зеленський провів телефонну розмову з генсеком НАТО Єнсом Столтенбергом перед початком саміту Альянсу в Мадриді. "Провів телефонну розмову з генсеком НАТО Єнсом Столтенбергом. Скоординували позиції напередодні Мадридського саміту НАТО. Вказав на важливість потужної ПРО для України для запобігання російським терактам", - повідомив Зеленський. Окрім цього, президент України звернеться до учасників Мадридського саміту НАТО у режимі відеоконференції.

Але на цьому саміті не обговорюватиметься питання надання Києву Плану дій з членства (ПДЧ) до НАТО.

НАТО має намір збільшити свою присутність у Європі

За даними газети El País, під час саміту НАТО 28-30 червня у Мадриді може бути ухвалено рішення про найбільше військове розгортання сил з часів холодної війни. Число сил швидкого реагування НАТО буде збільшено приблизно з 40 000 до 300 000 військових.

30 держав - членів Північноатлантичного альянсу - проведуть зустріч у стані максимальної військової готовності на тлі повномасштабного вторгнення РФ до України та скористаються самітом для того, щоб переорганізувати сили на випадок потенційного розростання конфлікту, переглянути стратегію на майбутнє й активізувати національні інвестиції в оборону та спільне фінансування Альянсу.

Джерела El País повідомили, що очікується внесення коригувань до доктрини "оборони та стримування", що стосується набору озброєнь і військ для реагування на можливі загрози безпеці в євроатлантичній зоні. Зазначається, що деякі країни хочуть перейти на сході від нинішньої присутності Альянсу у форматі бойових груп до формування бригад.

Якщо при діючій моделі йдеться про приблизно 1000-1600 солдатів у кожній групі, то надалі цей показник може бути подвоєний. Нові підрозділи також передбачають більшу автономність дій і забезпечення просунутішиим озброєнням.

При цьому ряд союзників по Альянсу, найбільш географічно близьких до РФ, хочуть збільшити присутність до рівня дивізій чисельністю до 15 000 солдатів. Президент США Джо Байден планує повідомити на саміті НАТО у Мадриді про подовження перебування частини додаткових сил США у Польщі.

Саміт – випробування для Байдена

Експерти вбачають у саміті НАТО важливу перевірку на лідерство Джо Байдена. Як повідомляє «Голос Америки», президент США має вирішити цілу низку завдань, у тому числі прискорити вступ Швеції та Фінляндії до Альянсу.

Поява президента США Джо Байдена на саміті НАТО у Мадриді у вівторок стане найсерйознішим випробуванням для зусиль його адміністрації щодо збереження єдності Альянсу та протидії російському вторгненню до України. Уряд США традиційно вважається головним партнером найпотужнішої у світі військової організації – НАТО.

«Цей саміт НАТО – вирішальний тест на лідерство Байдена, – заявив Fox News колишній помічник генерального секретаря НАТО Маршалл Біллінгслі. - По-перше, і це найголовніше, він має розчистити шлях для вступу до Блоку Фінляндії та Швеції, уклавши угоду з Туреччиною. По-друге, він має переконати країни поставити значне додаткове важке озброєння Україні. Особливо це стосується Німеччини, яка переважно лише на словах надає військову допомогу».

У Мадриді у зв'язку з проведенням саміту НАТО вживають додаткових заходів безпеки. Зокрема, посилено присутність у місті озброєної поліції, обмежено рух певними лініями метро та громадського транспорту в столиці Іспанії.

Думка експерта

Сергій Грабський, військовий експерт:

- НАТО змінює концепцію, і ми у ній відіграємо істотну роль. Ми є стратегічним противником Росії, і тепер, згідно з новою концепцією, і НАТО стає її стратегічним противником. Ворог мого ворога – мій друг. І наразі йдеться про значне посилення співпраці між Україною та НАТО, більшу інтенсифікацію бойової підготовки та ширшу участь Києва у програмах Альянсу. І тепер для нас певні процедури отримання тієї самої зброї спрощуватимуться. Крім цього, ми можемо розраховувати на постачання найновішої зброї. Все ж таки війна – це полігон для випробування нової зброї.