21 грудня
Завантажити ще

Чи стане ЗСУ другим ЦАХАЛОМ: чому нам варто повчитися в Ізраїлю

Чи стане ЗСУ другим ЦАХАЛОМ: чому нам варто повчитися в Ізраїлю
Фото: http://facebook.com/tzahalonline

Днями президент України Володимир Зеленський навів армію Ізраїлю (ЦАХАЛ) як приклад для української та запропонував взяти модель ЦАХАЛу за зразок. Тепер і Україна стала країною, яка живе пліч-о-пліч з ворогом – як і Ізраїль вже понад півстоліття. Чи вдасться змусити (мотивувати? попросити?) юнаків та дівчат йти після школи одразу до армії, а не до вузу? В Ізраїлі вийшло, а от чи вийде в Україні?..

Служба знайдеться всім, навіть інвалідам

До ізраїльської армії ЦАХАЛ після 18 років йдуть усі юнаки та дівчата. «Відкосити», посилаючись на хвороби, не вийде - сюди беруть навіть з каліцтвами та інвалідністю. Але ніхто і не збирається ухилятися, навпаки, в армію всі йдуть швидким кроком. Є підрозділи, де служать аутисти, є ті, де солдати із синдромом Дауна показують чудові результати на плацу… Усім знайдеться заняття, навіть якщо зір мінус десять. Є бойові підрозділи, але є й інженерні, тилові частини зв'язку і так далі.

- Не можеш бігти з автоматом - сиди за комп'ютером, прорахуй логістику, або займайся забезпеченням армії, або обслуговуй систему "Залізний купол". Ніхто не відправить людину на бойові позиції, якщо у неї, наприклад, проблеми із серцем. Так, якщо людина глибоко психічно хвора, то її, звичайно, не призовуть. І якщо дівчина на момент свого 18-річчя буде одружена чи вагітна, то служити вона не буде, як і представниця релігійної сім'ї, - ділиться з нами несекретними відомостями ізраїльтянка Лілія Ногаль, репатріантка, колишня наша співвітчизниця.

Усі ці моменти виявляються одразу: щойно призовникові виповнюється 18 років, його запрошують до військкомату. Там він проходить купу співбесід та тестів, які дають повну картину його фізичного та психічного розвитку. Військкоми поцікавляться, чи є у призовника бажання служити у певному роді військ – льотчиком, наприклад. Якщо він підходить за всіма параметрами, прохання задовольнять. Якщо ні – запропонують інше призначення, довівши, чому в небо призовникові не можна.

Потім розпочинається підготовка. Держава Ізраїль грошей на армію не шкодує, але й розпоряджається ними дуже розумно. Кожен призовник одержує деяку суму в електронних грошах на збори. За них у спеціальних магазинах або у спецвідділах супермаркетів він закуповує білизну та термобілизну, якщо служба проходитиме у пустелі, взуття, а також предмети гігієни. Решту надасть держава.

Втім, винятки є. Відстрочка від армії надається тим, хто після школи одразу ж вступив до ліцею (12-14-й класи школи) чи професійного училища або вузів. Але ж і відстрочку дадуть не всім, а найрозумнішим, за яких доручиться виш і чемно попросить у листі на ім'я ЦАХАЛ дати талановитому юнакові чи дівчині здобути вищу освіту. Потім відслужить, можете не сумніватися.

«Дідівщина»? Швидше ні, чим є

Два роки вісім місяців служать молоді люди, два роки - дівчата. Як кажуть самі ізраїльтяни, вони ходять до армії по буднях, а на вихідні (у шабат, в п'ятницю та суботу) приїжджають додому. Плюс у свята – державні та релігійні.

- Тому в Ізраїлі немає традиції «проводи до армії», коли збирається за столом уся родина і обритий призовник гуляє як востаннє. Наш солдат йде в армію і за кілька днів приїжджає на вихідні. Може за тиждень-другий приїхати, може й за місяць. Багато хто має право ходити вулицями у цивільному, хто хоче – ходить у камуфляжі та зі зброєю, за яку вони відповідальні. У солдатів на час служби є право безкоштовного проїзду в транспорті та купа різних дрібних пільг, - розповідає Лілія.

Особливу увагу держава приділяє призовникам-сиротам. Їм винаймають квартири, де солдати живуть по троє-четверо. На запитання, чому б їм не залишатися у розташуванні частини, ізраїльтяни здивовано округляють очі: «Але ж вони мають приїжджати на вихідні до свого дому!»

Кажуть, що в ізраїльській армії немає дідівщини. Справді, порівняно з тим, як вона процвітає на теренах колишнього СРСР, можна сказати, що й немає. Випадки є – ЦАХАЛ сором'язливо їх визнає, але розбираються гучно. У пресі звучать імена та миготять фотографії винуватців, і не завжди зрозуміло, як складеться їхнє життя надалі.

- Вони можуть мати справу з труднощами при працевлаштуванні. Їм може бути відмовлено, якщо вони захочуть продовжити службу за контрактом. Ну як відмовлено... Контракт вони зможуть підписати, але не на ті посади, про які мріяли. Сослуживці постійно нагадуватимуть їм ці епізоди, та й в особистій справі стоятиме позначка. Ні, в ізраїльській армії краще поводитися гідно, без цих «совкових» штучок. Тоді все буде добре, – поділився мешканець Ізраїлю Натан Леві.

Командир із кісками

Армія Ізраїлю задіяна скрізь, де потрібна злагоджена робота всіх підрозділів та чітке виконання завдань. Наприклад, нещодавно військовослужбовці працювали в аеропортах та вокзалах, сприяючи прийому біженців із України. У «епоху» коронавірусу – допомагали поліції патрулювати міста. Солдати завжди поруч із рятувальниками та лікарями.

- Чому до армії візьмуть усіх? Тому що солдати потрібні скрізь і завжди. Чому до армії йдуть спокійно, без зайвих хвилювань? Тому що ЦАХАЛ захищає своїх солдатів, тут усі рівні – чоловіки та жінки, тут гарний захист та робота, - каже Натан. – Можна закінчити службу в армії, залишитися працювати на контракт – і в 45 років вийти на пенсію, присвятивши залишок життя бізнесу, відпочинку, сім'ї… У військовослужбовців гарні зарплати та пільги, тож багато людей залишаються в армії, проходять шлях до старших офіцерів, і все в них гаразд.

Натан усміхається, згадуючи, як його старший син, перебуваючи в армії, привів у гості на шабат командира підрозділу.

- Командир був у лосинах і футболці, а волосся було заплетене в кіску. Це дрібне дівчисько на ім'я Ліза було старшим офіцером ізраїльської армії і тримало своїх солдатів у їжакових рукавицях. Років їй було 28 чи близько того. На тренуваннях вона працювала разом із ними, не ухилялася, і хлопці дуже її поважали. Коли син сказав, що у гості приїде командир, я був дуже гордий. А зайшло дівчисько півтора метри зростом у лосинах... Зараз ця мала служить десь на кордоні у прикордонних військах. Я питав сина, чи не хвилює його, що ним командує дівчина. Він здивувався моєму запитанню, тому що в армії Ізраїлю немає різкого поділу на чоловіків та жінок – є лише солдати. Хоча, звичайно, було багато ґендерних питань, але вони наважилися. Армія та держава завжди знайдуть компроміси.

Високі зарплати, які ще й зростають

Підсумуємо: в Ізраїлі армія – це священний обов'язок кожного і до того ж непогана кар'єра. Військова машина держави працює на всіх оборотах і не має наміру зупинятися.

Звичайно ж, хочеться дізнатися і про зарплату військовослужбовців.

– Це не секрет, дані не ховаються, – каже Лілія. – Почнемо з того, що зарплати потроху, але постійно підвищуються. Солдати строкової служби у ЦАХАЛ отримують щомісяця грошове утримання у еквіваленті від 200 до 500 доларів. Середня зарплата офіцерів – близько 10 тис. доларів, військова пенсія – понад 5000 доларів. Контрактники одержують близько 6500 доларів на місяць. Дуже серйозні виплати йдуть інвалідам ЦАХАЛу. Ми ж і кажемо: армія – це не просто два роки служби, це може стати твоїм життям. Але ніхто нікого не змушує, звісно. Після армії діти можуть поїхати у подорож чи вступити на навчання, може, хтось захоче працювати. У резюме пункт «Служба в армії» завжди прописується, щоб роботодавець бачив, що перед ним – гідний громадянин Ізраїлю. А після того, як на початку цього року зросли зарплати солдатів, то в армії залишається все більше людей, що теж добре для нашої обороноздатності.

Як поділилися ізраїльтяни, після закінчення армії громадяни переходять у резерв. Якщо не дай бог почнеться війна, то на захист країни стануть мільйони добре навчених, мотивованих збройних резервістів. Схоже, опоненти Ізраїлю це чудово розуміють.