Угорський уряд продовжує шантажувати ЄС, блокуючи запровадження нафтового ембарго. Водночас Україна має важіль, який міг би переконати Віктора Орбана. Про це пише "РБК-Україна" із посиланням на заяву радниці міністра енергетики Олени Зеркаль.
Як зазначила Зеркаль, "Україна могла б відповісти прем'єру Угорщини Віктору Орбану мовою, яку він розуміє". Йдеться про нафтопровід "Дружба", через який до Угорщини йде окрема нитка.
- У руках України є чудовий важіль – це нафтопровід "Дружба". Навіть якщо ми дуже цінуємо відносини зі Словаччиною, яка також отримує нафту через "Дружбу", до Угорщини йде окрема нитка. Було б дуже доречно, якби з нею щось трапилося, - додала радниця міністра енергетики.
Зеркаль наголосила, що Україна є надійним транзитером енергоресурсів до Європи, але в умовах війни зацікавлена у якнайшвидшому перекритті всіх фінансових джерел для російського агресора.
– Угорщина скаржиться на те, що залежить від нафтопроводу "Дружба". Але, по-перше, вона вже відмовлялася від російської нафти, коли у 2019 році вона була забруднена хлором, а по-друге, цей нафтопровід проходить українською територією, а в Україні війна, і наш інтерес - у якнайшвидшому перекритті Росії всіх фінансових джерел, які живлять цю війну, – вважає вона.
За словами Зеркаль, блокування прем'єр-міністром Угорщини Віктором Орбаном нафтового ембарго розколює єдність Європи у цьому питанні, а також збільшує ціни на нафту та нафтопродукти, оскільки ринок зависає в умовах такої невизначеності.
– Угорщина скористалася ситуацією. Їхній апетит до фондів Європейського союзу зростає щодня. Вони вирішили, що для них настав зоряний час, коли можна вимагати все що завгодно, аби не зруйнувалася європейська єдність, - сказала Зеркаль
Зеркаль також нагадала, що ембарго на покупку російської нафти – не єдиний спосіб позбавити росіян мільярдних прибутків.
- Ми чомусь перестали просувати пропозицію України щодо накопичення на окремому escrow-рахунку коштів за продаж російських енергоресурсів, - наголосила вона.
Саме через позицію Угорщини нині залишається заблокованим шостий пакет санкцій ЄС щодо Росії, який повинен включати відмову від російської нафти (з послабленнями для низки особливо залежних від російських енергоносіїв країн, у т.ч. Угорщини).
Крім того, згідно з даними Financial Times, Орбан надіслав листа до Євроради, у якому заявив про недоцільність розгляду заборони на імпорт нафти з Росії під час найближчого саміту лідерів ЄС. Прем'єр відмовляється підтримати ембарго, допоки ЄС не надасть його країні фінансових гарантій.
24 травня Орбан ввів в Угорщині надзвичайний стан через війну в Україні.